Spravodajstvo

Internátne rozhlasové štúdiá opäť potvrdili svoju vysokú úroveň na súťaži Rádiorallye

Súťažiaci v šúťaži Rádiorallye (Foto: Michal Porezaný)

Radiorallye je súťaž pre študentov pôsobiacich v univerzitných či internátnych rádiách. Celoslovenskú prehliadku zastrešuje AČAS – Asociácia členov a sympatizantov IRŠ. Súťažiaci mali príležitosť prezentovať svoju celoročnú prácu, ukázať svoj talent, kreativitu a nadanie pre prácu v elektronickom médiu. Podujatie trvalo tri dni (od 12. do 14. apríla) v priestoroch hosťujúceho IRŠ Rádia 9 na internáte Jedlíkova patriaceho pod záštitu Technickej univerzity v Košiciach.

Porota súťaže (Foto: Michal Porezaný)

Na 17. ročníku sa zúčastnilo celkovo 6 rádií – TLIS z Bratislavy, RAPEŠ a Rádio X zo Žiliny, ŠtuRKo a Rádio 9 z Košíc a nechýbalo ani naše prešovské IRŠ rádio PaF. Súťažilo sa celkovo v šiestich súťažných kategóriách: slovesná tvorba, spravodajstvo a publicistika, rozhovory, reklamy a upútavky, zvučky, jingle a podkresová hudba, fonorallye a živé vysielanie. Študenti tak boli preverení vo svojich žurnalistických, umeleckých aj technických zručnostiach. Ich výstupy hodnotila odborná porota zložená z profesionálov z prostredia komerčných aj verejnoprávnych médií. Vedúcim členom poroty bol projektový manažér Zelenej vlny a zakladateľ súťaže Ľuboš Kasala. Po skončení odposluchov mali súťažiaci možnosť konzultovať svoju prácu s porotou, aby dostali cenné odporúčania, ktoré budú vedieť efektívne zužitkovať vo svojom ďalšom pôsobení v študentských, ale aj profesionálnych médiách.

Súťažiaci z Rádia PaF (Foto: Michal Porezaný)

Počas celej súťaže prevládala príjemná atmosféra. Pre zúčastnených bol vždy pripravený zaujímavý program, nechýbal kvíz DJ-a Andreasa aj večerná piatková diskotéka, na ktorej to členovia rádií poriadne rozprúdili. Posledný deň patril vyhodnoteniu súťaže a odovzdávaniu cien. Každé internátne rozhlasové štúdio si odnieslo diplom a bodová tabuľka bola v tomto ročníku naozaj vyrovnaná. Riaditeľ AČAS-u Daniel Gapšierik skonštatoval, že sa prehliadka konala po dlhšej prestávke, ktorú spôsobila aj pandémia Covidu-19. No i napriek tomu odviedli členovia skvelú prácu a preukázali, že ich tvorba je na vysokej úrovni. Záver patril obrovskému potlesku pre všetkých zúčastnených a vyhláseniu IRŠ roka, ktorým sa tento rok stal Študentský rozhlas Košice – rádio ŠtuRKo.

Autorka: Klaudia Kašperová

Mediálne štúdiá