Lifestyle

Jednoduché ECO tipy pre študentov

unsplash.sk

Ekológia je čoraz viac rozoberanou témou. Niekedy stačí prispieť aj svojou troškou. Nemusí byť hneď každý vegánom, vegetariánom a dokonca, ani z dňa na deň prejsť na zero waste. Aj malé zmeny vedia spraviť veľké veci, a to najmä keď človek začne sám od seba. Prinášame Vám pár priateľských tipov pre študentov, ktorí by chceli byť viac ECO-friendly.

Nerúbte stromy a buďte štýloví

Každý si počas pandémie vyskúšal štúdium na diaľku. Jedno je však isté, najpotrebnejšími školskými nástrojmi sa stali telefóny, notebooky či tablety. Nemať hŕbu večne zapotrošených papierov a zošitov sa mnohým osvedčilo. Jednoduché ukladanie poznámok, prezentácií a iných materiálov bolo bežné už nejaký ten čas, avšak pandémia umožnila každému nahliadať na učivo cez displej. Prečo teda využívať kopy papierov ak je možné ďalej pokračovať v elektronickom ukladaní a ušetriť pri tom pár stromov?

Aj malé kroky môžu prispieť k veľkej zmene. (Foto: unsplash.com)

Nie je všetko čiernobiele a ani obrazovky nie sú najšetrnejšie. Nie len kvôli elektrickej energii ale aj kvôli zraku. To, ako teda udržať zrak v lepšej kondícii sa môžete dočítať v našom nedávno vydanom článku – Ako zabrániť únave očí pri práci s počítačom? Iní zasa nie sú zástancami počítačov, a preto je možné využívať najmä ekologické zošity, ktoré sú z recyklovaného materiálu. Rovnako, myšlienkou na zahodenie nie je ani využitie zošita naplno. Mať ho rozdelený na dve časti, ktoré by predstavovali dva predmety. Aj takýmito malými krokmi je možné prispieť k celkovej zmene.

Coffee to go jedine do vlastného

Vedeli ste, že káva je hneď po rope druhou najpredávanejšou komoditou na svete? Jeden z najobľúbenejších nápojov je možné vychutnať si po svojom. V kaviarni pri stole, v parku na lavičke, popri práci a v neposlednom rade v škole. Nie vždy je každý kávopič fajnšmeker a pri časovom zhone si nevychutná „kávu zo skla“ ale pravdepodobne „kávu z papiera“. Jednorazového, do ktorého sú primiešané látky, aby sa tak rýchlo nerozpustil, a teda nemal by sa separovať do košov s označením papier.

Vlastný hrnček si môžete zaobstarať presne podľa Vašich predstáv alebo si ho priamo požičať z kaviarne. (Foto: unsplash.com)

Jednoduchou variantou ako vyriešiť tento problém s jednorazovými pohármi je nosiť si vlastné. KeepCup, termohrnček alebo iné alternatívy, ktoré nemusia byť vyhodené už po prvom použití. Rovnako jednoducho je možné vyriešiť to aj s plastovými fľašami. Nahraďte ich nerezovými alebo sklenenými. Okrem toho, že sa ušetria peniaze na zbytočné kupovanie vody v plaste, je to aj ekologickejšia možnosť, ktorá sa plní ozaj jednoducho.

Zaujímajte sa o svet okolo seba

Posledným ale nie najmenej dôležitým bodom, je zaujímať sa o svet okolo seba. Globálne otepľovanie, náš ekologický dlh či znečisťovanie planéty už dávno nie sú tajomstvá. Ak sa človek, čo i len trošku zaujíma o problematiku ekológie, vie si na ňu vytvoriť vlastný názor a sám prispieť k tomu, aby deti našich detí nemuseli žiť v 50 stupňových horúčavách.

Majme sa radi a prispejme aj malými krôčikmi. #klimatapotrebuje (Foto: unsplash.com)

Viktória Tomková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *