Lifestyle

Jesenné radosti

Jeseň je najkreatívnejšie ročné obdobie (Foto: pexels.com)

Jeseň nás tento rok počasím príliš neprekvapila. Sychravých dní plných dažďa sme si užili naozaj dosť. Občas mám pocit, že toľko omieľaná „jarná únava“ by sa mohla pokojne premenovať na „poriadnu jesennú únavu.“ Neviem ako vy, ale ja som počas jesene unavená oveľa viac ako na jar. Jeseň znamená blížiacu sa zimu, s ňou večne studené ruky a teploty, ktoré krúžia okolo nuly ako farebné drevené poníky na kolotočoch. Na jar je predsa len všetko iné. Krajšie, voňavejšie, slnečnejšie, príjemnejšie.

No aj keď vás občas jeseň o energiu viac oberá, než ňou dobíja, predsa len toto ročné obdobie má hneď niekoľko výhod. A to aj na úkor únavy. Samozrejme, nemám na mysli to, že si v polovici novembra konečne uvedomíte začiatok semestra (aj keď ani to sa nedá úplne vylúčiť). 🙂 Jeseň je dosť dlhá na to, aby sa počas nej objavili aj okamihy, ktoré robia každý sychravý deň krajším a znesiteľnejším. Vybrala som pre vás zopár jesenných radostí, ktoré dokážu náladu aspoň na malú chvíľu zodvihnúť z mínusovej hladiny do vyšších hodnôt.

Aj farby šuchocú

Azda najkrajšie na jeseni sú práve jej farby. A špeciálne počas babieho leta, keď žlté, červené a hnedé lístie vytvorí spolu s poslednými slnečnými lúčmi nádhernú farebnú mozaiku. Prechádzky po parku zrazu dostanú nový rozmer a úprimne, šuchot lístia pod nohami je asi najlepšia príležitosť opäť v sebe objaviť detskú radosť. 🙂

Prechádzky dostávajú na jeseň farebnejší rozmer (Foto: pexels.com)
Prechádzky dostávajú na jeseň farebnejší rozmer (Foto: pexels.com)

Hlavne, nech som v teple

Jeseň je čarovná aj v tom, že máte výbornú príležitosť konečne vytiahnuť z útrob skrine všetko huňaté, čo vám minulý rok nechal Ježiško pod vianočným stromčekom. Huňaté ponožky, huňatý sveter, huňaté papuče, huňaté rukavice, šál a čiapku. S hrnčekom horúceho čaju a skvelou knihou sa navyše aj tie najsychravejšie dni zvládajú oveľa ľahšie.

Je tu obdobie vlneného oblečenia a horúcich hrnčekov (Foto: pexels.com)
Je tu obdobie vlneného oblečenia a horúcich hrnčekov (Foto: pexels.com)

Dlhé večery, málo jedla

Presne o štvrtej poobede sa pomaly začína stmievať, čo znamená, že večery sú takto na konci jesene a celú zimu naozaj poriadne dlhé. A tak je možné, že práve sedíte za počítačom a snažíte sa z dostupnej literatúry vyžmýkať čo najviac materiálu pre svoje seminárky, bakalárky či diplomovky. Alebo sa snažíte s kamenným pohľadom upretým na obrazovku televízora zistiť, prečo ešte stále sledujete ten istý reklamný blok, ktorý ste videli pred 10 minútami. Každopádne, chuť na niečo „malé“ vás môže prepadnúť za akýchkoľvek okolností. Oklamte ju jednoduchými receptmi z Unipo Press alebo si pripravte zdravú jesennú „mňamku“ — pečené jablká s orieškami a medom.

Aj recept na tieto jednoduché ovsené keksíky nájdete na stránkach Unipo Press (Foto: Lenka Novotná)
Aj recept na tieto jednoduché ovsené keksíky nájdete na stránkach Unipo Press (Foto: Lenka Novotná)

Čas na handmade

Spomínané dlhé večery nie sú dobré len na leňošenie aleb0, naopak, prehnané workoholické sklony. Niekedy je fajn trochu „vypnúť“ a pustiť sa do tvorenia. Veci, ktoré vyrobíte vlastnými rukami a navyše z lásky, majú oveľa väčšiu hodnotu ako objednané či kúpené darčeky. Koniec koncov, tvorením si nielen vyčistíte hlavu, ale urobíte radosť sebe aj ostatným. Okrem toho, jeseň je obdobím plným inšpirácie, najmä z prírody. Veď kedy počas roka máte k dispozícii toľko jabĺk, gaštanov, tekvíc, listov, orieškov či konárikov? 

Skúšali ste už z jesenného lístia vyrobiť svietnik? (Foto: Lenka Novotná)
Skúšali ste už z jesenného lístia vyrobiť svietnik? (Foto: Lenka Novotná)

Aj keď jeseň čochvíľa končí a o slovo sa hlási zima, nepodľahnite zimnému spánku, ak, samozrejme, nepatríte medzi hibernujúce živočíchy. 🙂 Vyťažte z nadchádzajúceho studeného obdobia maximum a zásobte sa skvelými tipmi a zaujímavými informáciami. Popri ich hľadaní totiž nemusíte bežať do najbližšieho stánku. Všetko podstatné nájdete u nás, na stránkach Unipo Press. 😉

Lenka Novotná

Som študentkou mediálnych štúdií, milovníčkou hudby, autobiografií a francúzskej kultúry. Okrem toho mám rada vôňu čerstvo upečených domácich koláčikov. Ak ste sa teda práve začítali do článkov na stránke Unipo Press, verte, že najlepšie sa vám bude čítať vtedy, keď si k šálke kávy alebo čaju vychutnáte aj niektorú z mojich sladkých dobrôt. ;)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *