Lifestyle

Farba roka šokuje!

Vyfarbime sa (Foto: pexels.com)

Zatiaľ čo muž vidí len ružový kus vlny, žena tuho premýšľa, či si ráno oblečie sveter fuchsiový alebo magentový. Vedeli ste, že napríklad modrá má desiatky odtieňov? Veľké množstvo farieb vytvára aj priestor pre ich kombinácie. Čo sa bude nosiť túto sezónu? Ktoré odtiene budú trendy? To sa dočítate v mojom dnešnom článku.

Celosvetovo uznávaná spoločnosť v oblasti tvorby a komunikácie farieb PANTONE už viac ako polstoročie pravidelne vyhlasuje farbu roka. Tentokrát však šokuje hneď dvoma. Zima 2016 sa podľa americkej spoločnosti bude niesť v znamení kombinácie svetloružovej (Rose Quartz) a blankytnej modrej (Serenity). Vizuálna spolupráca týchto svetlých farieb má zdôrazňovať „pokoj mysle a vnútorný mier“, tvrdí PANTONE.

Kombinácia, s ktorou uspejete (Foto: Romana Valenčáková)
Kombinácia, s ktorou uspejete (Foto: Romana Valenčáková)

Medzi ďalšie aktuálne trendy patria farby s ozaj nezvyčajnými názvami (šetriť úvodzovkami sa v tomto článku teda nebude). Ak sa radi dívate na zamračenú oblohu alebo vás fascinujú zákutia riek, zaobstarajte si niečo v odtieni „riečny breh“. Zmes sivej, čiernej a modrej pôsobí elegantne, no zároveň dramaticky.

„Žraločia koža“ zasa navodzuje pocit sofistikovanosti. V podstate ide o akýsi tmavo-strieborný odtieň, ktorý sa hodí najmä ako neutrálny základ. Kombinovať ho potom môžete s výrazným farebným náhrdelníkom či klobúkom.

Milovníci žltej si „pochutia“ na tzv. „pikantnej horčici“. Ak si myslíte, že je to klasická „horčicová“ (známa aj ako farba pančúch nášho detstva), tak sa mýlite. Spoločnosť PANTONE totiž vyzdvihuje jej „ostrosť“ a „korenistosť“.

Predovšetkým ryšavkám sa bude hodiť odtieň s názvom „bujná lúka“. Tajomné označenie v sebe v podstate skrýva už známu smaragdovú. Stále nič? „Bujná lúka“ pripomína tmavozelené listy kvetov či voňavé ihličie. Ak máte radi prírodu, túto farbu si isto obľúbite.

Červená bola a vždy bude farbou dominantnosti a sily. Tento rok sú v kurze odtiene „červená polárna žiara“ (červená s leskom), „zaprášený céder“ (vínovočervená) a „keramický íl“ (hnedočervená).

Farby tejto jesene (Foto: Romana Valenčáková)
Farby tejto jesene (Foto: Romana Valenčáková)

Hoci väčšina z nás rozlišuje len základné odtiene farbičiek „vyfasovaných“ na základnej škole, existuje mnoho ďalších, ktoré dokážu oživiť náš šatník a dodať mu šmrnc. Tak rýchlo prevetrať skriňu! Nájde sa v nej „riečny breh“ či „polárna žiara“? Prinajmenšom pikantná horčica v chladničke 🙂 .

Zdroj: www.pantone.com

Romana Valenčáková

Milujem módu a všetko okolo nej. V časopise Unipopress preto pôsobím v rubrike Uniposkriňa a prispievam predovšetkým do sekcie lifestylu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *