Literárna kaviareň Viola spúšťa nový cyklus koncertov Violaklasik, v rámci ktorého si bude pozývať interpretov venujúcich sa klasickej hudbe. Jej prvými hosťami bola umelecká dvojica Martin Krajčo (gitara) a Juraj Tomka (husle). Koncert, ktorý sa konal v utorok 6. marca, bol zároveň uvedením ich nového CD do života.
Umelecká dvojica na koncerte predstavila virtuóznu hudbu 19. storočia. Hudobník Martin Krajčo vyštudoval hru na gitare na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU, zdokonaľoval sa pod vedením mnohých významných gitaristov a získal mnoho ocenení. Rovnako aj Juraj Tomka vyštudoval VŠMU a má za sebou množstvo úspechov v podobe súťaží či pôsobení vo viacerých orchestroch.
Predstavili Paganiniho i menej známeho Maysedera
Prvotinou koncert nebol len pre Violu, ale aj pre hudobnú dvojicu. Prvýkrát na ňom totiž predstavili svoj program, ktorý tvorí ich nové spoločné CD. „V prešovskej Viole to bola aj s Martinom Krajčom naša premiéra. Išlo aj o uvedenie nášho CD do života, ktoré sme nahrali v roku 2017. Uvádzame na ňom ranoromantickú hudbu virtuózov na husliach a gitare, ako je Niccolò Paganini a Mauro Guiliani. V podstate sme tu uviedli celý program tohto CD-čka,“ uviedol huslista Juraj Tomka. Ich spoločný projekt bol nominovaný na Radio_Head Awards.
Hoci Paganini či Guiliani patria medzi populárnejších skladateľov, do svojho programu vsadili aj menej známeho Josepha Maysedera. „Paganini a Guiliani sú známi autori. Joseph Mayseder, ktorého kompozície sú tiež na tomto CD, nie je hrávaný a to bol prvý motív hrať niečo nové. K nemu sme pridali aj kompozície, ktoré sú známejšie, aby tam jednoducho Mayseder nebol osamotený, aby bol uvedený do kontextu známej európskej hudby,“ vysvetlil Tomka. Pri výbere skladateľov sa teda snažili siahnuť po niečom novom. „Myslíme si, že je to ešte taká neprebádaná pôda. Kvalita tej hudby a úroveň hráčov v tej dobe bola veľmi vysoká, tak sme to chceli nejakým spôsobom sprítomniť aj do dneška a trošku tej hudbe pomôcť, aby zaznela,“ doplnil gitarista Martin Krajčo.
Klasika je prístupná pre každého
Viola sa týmto nekomerčným podujatím snaží ľuďom ponúknuť nové cesty k hudbe. Môže klasika zaujať aj bežného poslucháča, ktorý s ňou nemá veľa skúseností? Obaja hudobníci to vnímajú pozitívne. „Ja som presvedčený, že áno, možno aj práve tento druh a spôsob, ktorým sa snažíme tú hudbu hrať, by ju mohol spopularizovať. Nám sa javí, že je to veľmi blízke spôsobu prednesu jazzovej hudby, hlavne taká tá improvizácia, voľnosť,“ vysvetlil Krajčo. Podobný názor má aj Tomka, ktorý však priznáva, že v súčasnosti je náročnejšie zaujať poslucháčov: „Zaznievajú tam ľudové motívy alebo témy známe medzi ľuďmi, avšak medzi ľuďmi tej doby. Pre dnešného poslucháča už je to ťažšie prístupné. Myslím si však, že tá hudba je komunikatívna. Verím, že si nájde cestu k poslucháčom.“
Pre priaznivcov klasiky môže byť atraktívna atmosféra koncertov, ktorej napomáha komornosť priestorov literárnej kaviarne. „Atmosféra bola veľmi príjemná, veľmi vrúcna a Prešovčania to ocenili. Verím, že to nebol náš posledný koncert v tomto prostredí,“ zhodnotil Tomka. Účasť na prvom koncerte cyklu Violaklasik bola bohatá. „Je tu vynikajúce publikum. Bolo cítiť, že ľudia počúvajú. Intenzita sústredenia publika z toho robí mimoriadnu vec. Potom sa aj tým hráčom hrá lepšie,“ podelil sa o svoje pocity z koncertu hudobník Krajčo.
Veríme, že si hudobnú dvojicu Krajčo – Tomka v priestoroch Violy ešte budeme môcť vypočuť. Ďalšie vydanie cyklu Violaklasik si môžete prísť vypočuť 23. marca. Najbližšie sa predstaví dámska dvojica Ľubica Kistyová a Monika Mockovčáková so svojím klavírnym koncertom.
Komentovať