Kultúra

Po stopách za kultúrou

(Foto: Michal Ivan)

V utorok zavíta na pôdu univerzity polícia. Netreba sa však obávať, pôjde len o odborné prednášky týkajúce sa kriminalistiky. Ostatní si nájdu v prehľade opäť rôzne hudobné koncerty, filmové premietania i besedy na rôzne témy. Streda zase bude športová, v hre budú prešovskí hádzanári i volejbalisti. Koniec týždňa sa bude niesť v koncertnom duchu. Je si z čoho vybrať, pozrite sa na to.

Na univerzitnej pôde

Zaujíma ťa, ako elitní policajti riešia zložité kriminálne prípady? V súvislosti s udalosťami uplynulých dní to minimálne párkrát každému prebehlo hlavou. Fakulta humanitných a prírodných vied v spolupráci s Policajným zborom Slovenskej republiky organizuje 13. marca od 9.00 do 16.00 na pôde univerzity odborný seminár s názvom Kriminalistika v praktických prípadoch XIV. Zaujímavý program (tri prednáškové bloky a rôzne prezentácie) čaká na návštevníkov v aule 103 v budove VŠA na Ulici 17. novembra.

Kam do mesta?

PONDELOK (12. 3. 2018)

Divadelný kabaret vychodňara prináša do Wave klubu inscenáciu Byt č. 8/9ktorá sa začne o 19.00. Vstupné je 5 €. Viac informácií o tejto inscenácii sa dočítate tu.

Momentka z inscenácie Byt č. 8/9 (Foto: FB Wave)
Momentka z inscenácie Byt č. 8/9 (Foto: FB Wave)

UTOROK (13. 3. 2018)

Ženský umelecký klub My mamy opäť srdečne pozýva na posedenie pri zamyslení v literárnom klube Viola so začiatkom o 17.00. Ženy budú spoločne rozoberať tému pôsobenia dvojíc v umení. Dramatický dialóg, operný duet, dialóg tvorcu a kritika, súžitie dvoch literárnych postáv, dvaja vo výtvarnom diele, nezabudnuteľné filmové dialógy. Téma je naozaj pestrá, podnetná, poskytujúca množstvo námetov a inšpirácií. Vstup je voľný.

Kino Pocity si vo Wave klube pripravilo pre milovníkov filmových noviniek, ktoré nie sú až také známe, snímku z rusko-francúzskej produkcie pod názvom Bez lásky. Premietanie sa začína o 19.30, vstupné štandardne 3 €, s preukazom člena filmového klubu len 2 €. Bližšie info o filme nájdete na facebookovej stránke Wave klubu.

STREDA (14. 3. 2018)

V Tatran Handball Aréne (Mestská hala) odohrajú domáci hádzanári Tatrana Prešov od 18.00 zápas 17. kola SEHA Gazprom ligy s macedónskym Metalurgom Skopje. V poslednom zápase s Vojvodinou Novi Sad uhrali Prešovčania remízu 23 : 23. Podarí sa im v stredajší večer zvíťaziť alebo budú ťahať za kratší koniec? Choďte povzbudiť chlapcov v ich ceste za dvoma bodmi. Vstupné je 5 €.

Do ďalšej časti sezóny sa prehupla aj volejbalová Extraliga mužov. V semifinále play-off nechýba ani náš VK MIRAD PU Prešov. Vo vyraďovacej fáze začínajú Prešovčania s tímom VKP Bystrina SPU Nitra so začiatkom o 17.00. Vstupné sú 2 €. Náš tím kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii haly stále hrá svoje zápasy v športovej hale Spojenej školy na ulici Ľudmily Podjavorinskej vedľa klziska PSK.

ŠTVRTOK (15. 3. 2018)

Domáce vzdelávanie detí je v dnešnej dobre často diskutovanou témou. Prednášku s názvom Domáce vzdelávanie si pre vás pripravila Viola.
Ako učiť svoje deti tak, aby mali vynikajúce výsledky? Stačí, ak sa dieťa vzdeláva len vo formálnom prostredí škôl alebo je vhodné dopĺňať to doučovaním? Aké sú najčastejšie dôvody rodičov, ktorí sa rozhodli zmeniť klasickú školskú dochádzku za domáce vzdelávanie? Na tieto, ale aj iné otázky vám s radosťou odpovie učiteľka i matka „domoškolákov“ zároveň Ľudmila Andrejková. Pohovorí si s hosťami o motiváciách i výsledkoch, o výhodách i nevýhodách tejto formy vzdelávania, o vplyve takéhoto rozhodnutia na fungovanie domácnosti či o legislatívnom postupe. Zvedavci sa môžu prísť pozrieť. Vstup je voľný, beseda odštartuje o 17.00.

Hádam vás nepostretne rovnaký osud (Foto: FB Christiania)
Hádam vás nepostretne rovnaký osud (Foto: FB Christiania)

Kino pocity si v Christianii pripravilo pre filmových maniakov Noc najsilnejších hororových filmov so začiatkom o 19.00. Návštevníci spoznajú skutočný strach, ten pocit, keď vám film nedovolí v noci čo i len na chvíľu zažmúriť oči. Tajuplné zvuky ozývajúce sa zo všetkých strán, nik sa nebude cítiť v bezpečí. Hosťom večera bude šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný. Vstupné sú 4 €.

PIATOK (16. 3. 2018)

Labirsky beťare je názov speváckeho tria, ktoré funguje od roku 2014 a tvoria ho traja mladíci – Roland Guba a bratia DenisPeter Zjatikovci. Predstavia sa vo Viole17.00. Ako sa hovorí: „Za všetkým hľadaj ženu!“ Aj v tomto prípade je toto tvrdenie viac než výstižné. Trojica funguje pod taktovkou Anny Regrutovej, ktorá sa aktívne zapája do rozvíjania medzilaboreckej kultúry a folklóru. Je tiež ich dvornou textárkou i organizátorkou koncertov. Vstupné sú 4 €.

Hudobné trio – Labirsky beťare (Foto: FB Viola)
Hudobné trio – Labirsky beťare (Foto: FB Viola)

Bratislavská indiepopová skupina Lavagance predstaví svoju tvorbu v Christianii na koncerte so začiatkom o 20.30. V ich hudbe sa miešajú prvky popu, indie rocku a elektroniky. Vstupné je 5 €.

SOBOTA (17. 3. 2018)

Porotca SuperStar Ben Cristovao vystúpi v sobotu večer v Encore klube. Zažiť to naživo a odpáliť marcovú koncertnú bombu môžete aj vy už v sobotu večer od 22.00. Predskokanom mu bude DJ East Luke. V predpredaji klasický lístok kúpite za 9 €, ak sa rozhodnete ísť sa v sobotu „len tak“ zabaviť, lístok priamo na mieste kúpite za 12 €.

Zdá sa, že sobota bude koncertným večerom. Vo Viole sa predstaví Daša Kostovčík, bývalá speváčka kapely Peter Bič Projekt. So svojou skupinou predstaví úplne nové skladby, ale aj tie, ktoré už stihli v ušiach Slovákov zarezonovať, ako napríklad Balada, Melody či Yes or No. Vstupné je 6 €, koncert sa začne o 19.00.

Daša Kostovčik a jej skupina (Foto: FB Viola)
Daša Kostovčik a jej skupina (Foto: FB Viola)

Daniel Spaleniak je mladý poľský hudobník žijúci a tvoriaci v Lodži, ktorý predstaví svoje nadanie na koncerte v Christianii20.30. Jeho éterické bluesovo-folkové piesne vzbudili záujem na americkom trhu a práve preto môžete jeho pieseň Back Home počuť aj v kriminálke Elementary a Why v známej produkcii The Path. Daniel najviac miluje gitaru a práve na nej postavil aj celú svoju tvorbu. Vstupné sú 2 €.

Daniel Spaleniak (Foto: FB Christiania)
Daniel Spaleniak (Foto: FB Christiania)

NEDEĽA (18. 3. 2018)

Nedeľa je opäť voľná, využite ju na načerpanie nových síl, ktoré sa zídu v nasledujúcom pracovnom týždni.

Program druhého marcového týždňa ste zvládli. Výber je v niektoré dni opäť skromnejší, avšak stále je možnosť niekam si večer vyraziť. Podeľte sa s nami na našej facebookovej stránke, kam to bude tentoraz. Na mnohých podujatiach sa môžete stretnúť aj s redaktormi Unipo Pressu. Tešíme sa na stretnutie s vami. 🙂

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *