Spravodajstvo

V Univerzitnej knižnici sa študenti snažili porozumieť literatúre

(Foto: Dominika Grošková)

Literárni nadšenci si v utorok 6. marca prišli na svoje počas besedy v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity. Tá niesla názov Ako si porozumieť s literatúrou a jej hosťami boli literárna vedkyňa Zora Prušková a prozaik Richard Pupala.

Úvodné slovo patrilo Marte Součkovej, ktorá predstavila oboch hostí a načrtla problematiku obsiahnutú v názve. „Niekedy aj celé roky lúštime zmysel textu, ktorému nerozumieme, a nevieme sa dopátrať – pripomína to detektívnu prácu v tom zmysle, aby sme sa dostali k podstate toho diela.“ Názov besedy bol prevzatý z rovnomenného názvu knihy Zory Pruškovej Ako si porozumieť s literatúrou.

Zora Prušková je literárna teoretička a kritička, ktorá vydala dve knihy. Prvá kniha s názvom Keď si tak spomeniem na šesťdesiate roky… približuje tvorbu autorov zo 60. rokov 20. storočia, ako je napr. Pavol Vilikovský, Ján Johanides, Alta Vášová a Rudolf Sloboda. Autorka si ich vybrala na základe vlastných skúseností: „Malo to vecný základ, pretože ja som v šesťdesiatom ôsmom roku mala desať rokov a naozaj si z toho obdobia niečo pamätám.“ Spisovatelia, ktorým sa venuje, jej prirástli k srdcu: „Hlavne Rudolf Sloboda ma fascinuje dodnes.“ Druhá kniha, ktorej názov je totožný s názvom besedy, je do istej miery podobná s prvou knihou. Hovorí o takmer rovnakých autoroch, avšak z iného pohľadu. S prvou knihou ju spája aj zaujímavý názov, o ktorom Zora Prušková tvrdí, že išlo čiastočne o marketingový ťah.

Prozaik Richard Pupala prítomným študentom prečítal úryvok zo svojej knihy Čierny zošit. (Foto: Dominika Grošková)
Prozaik Richard Pupala prítomným študentom prečítal úryvok zo svojej knihy Čierny zošit (Foto: Dominika Grošková)

Richard Pupala je slovenský prozaik a scenárista, ktorý patrí k finalistom súťaže Anasoft Litera. Vydal dve knihy – Návštevy a Čierny zošit, pričom obsahom druhej z nich sú hrôzostrašné príbehy s hororovými prvkami. Sám autor slovo horor odmieta: „Schválne nepoužívam slovo horor v súvislosti s mojou literatúrou, lebo je určujúci a zaväzujúci.“

Pupala je absolventom žurnalistiky a scenáristiky a k písaniu poviedok mal vždy blízko. Svoj literárny debut však vydal v pomerne zrelom veku. „Vedel som, že ten čas príde, nikam som sa neponáhľal. A keď som mal pocit, že už mám tých poviedok dosť na tú zbierku, tak som ich teda poslal vydavateľovi a zhodou okolností to bolo po štyridsiatke.“ To, že s vydaním debutu počkal, považuje za správne rozhodnutie: „Ten čas tomu pomohol. Človek sa veľa naučí a je taký precíznejší.“ Písaniu sa venuje prevažne vo svojom voľnom čase, berie ho ako koníček popri práci scenáristu v televíznom prostredí. Momentálne pripravuje filmovú adaptáciu svojich dvoch poviedok z knihy Návštevy, na ktorej sa podieľa dramaturgicky. Scenár k filmu napísala Martina Madejová.

Natália Turcovská

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)