Kultúra

Kilmara: Slovenskí fanúšikovia sú perfektní, povzbudiví a priateľskí

Dlhoročný sen hrať na Slovensku sa Kilmare konečne splnil (Foto: metal-archives.com)

Kilmara odštartovala svoju hudobnú dráhu na doskách barcelonských pódií v roku 2003 a za trinásť rokov svojho pôsobenia vypustila do sveta tri albumy, z ktorých posledné dva boli nahrávané na Slovensku vo Zvolenskej Slatine v štúdiu speváka a skladateľa Rolanda Grapowa, zakladateľa legendárnej nemeckej kapely Helloween a kapely Masterplan. Práca na Slovensku vzbudila u členov Kilmary veľký záujem o túto krajinu a po dlhých rokoch sa kapele v auguste 2016 konečne podarilo na festivale More Than Fest 2016 vo Zvolenskej Slatine predviesť svoju tvorbu slovenským priaznivcom tvrdšej hudby. Unipo Press prináša v nasledujúcom rozhovore pohľad na tvorbu kapely, jej dojmy zo slovenských fanúšikov a plány do budúcna. 😉

Vystúpenie Kilmary na festivale More Than Fest 2016 (Foto: Marcel Kušnír)
Vystúpenie Kilmary na festivale More Than Fest 2016 (Foto: Marcel Kušnír)

Vystúpenie na festivale More Than Fest bolo vaším prvým vystúpením v strednej Európe. Ako ste sa cítili?

Bol to neuveriteľný zážitok a sme veľmi radi, že sme mohli byť súčasťou tohto skvelého festivalu a že sme mali šancu hrať spoločne s toľkými úžasnými kapelami.

Čo hovoríte na slovenských fanúšikov?

Sú perfektní, povzbudiví a priateľskí. Bolo úžasné vidieť takých oddaných ľudí, ktorí vydržali čakať na náš koncert až do neskorej noci.

Je veľký rozdiel medzi slovenskými a španielskymi fanúšikmi?

Obe tieto skupiny sú úžasné, každá svojím spôsobom. Sme veľmi vďační za to, že máme fanúšikov, ktorí nás toľko podporujú. Slovenskí fanúšikovia sú naozaj hluční a divokí!

Kilmara je pre slovenských fanúšikov takmer neznáma kapela, no vy Slovensko poznáte veľmi dobre. Kedy ste ho prvýkrát navštívili?

Bolo to v roku 2010, keď sme v Grapow Studios nahrávali s producentom Rolandom Grapowom náš druhý album Don‘t Fear The Wolf“.

Post bývalého speváka nahradil energický Daniel Ponce (Zdroj: rockngrowl.com)
Post bývalého speváka nahradil energický Daniel Ponce (Foto: rockngrowl.com)

Kilmara pripravuje nový album. Ako prebiehajú prípravy a kedy bude album na svete?

Kompozícia napreduje veľmi dobre a zopár piesní už je hotových, no stále máme mnoho práce s prípravou ďalších. Plánujeme nahrať dohromady desať alebo jedenásť piesní a album vydať v priebehu roka 2017.

Bude na novom albume  niečo iné alebo nové v porovnaní s predchádzajúcimi albumami?

Keďže sa v kapele nedávno zmenil spevák, najväčšia zmena bude samozrejme v hlase a v speváckom štýle.

V posledných rokoch Kilmara prešla mnohými personálnymi zmenami. Mali tieto zmeny vplyv na pripravovaný album?

Ako sme už povedali, hlas bude základnou zmenou. Ale taktiež v hudbe prinesieme rôzne pôvodné prvky, ktoré nás inšpirovali k nášmu klasickému štýlu kompozície hudby.

Čo je hlavnou inšpiráciou pre vašu hudbu a texty?

Hudobne máme všetci členovia odlišné hudobné chute, všetky prináležiace k metalovej hudbe, ale pri komponovaní hudby nám výsledok znie prirodzene ako Kilmara. A čo sa týka textov, píšeme o hocičom, čo je pre nás inšpiratívne, ako napríklad skutočné životné príbehy, spoločnosť, strach, budúcnosť, láska…

Môžete nám povedať, čo Kilmara pripravuje na nadchádzajúce roky?

V prvom rade musíme dokončiť náš nový album a, ako sme už skôr povedali, vydať ho v priebehu budúceho roka. Taktiež nasledujúce leto plánujeme turné po európskych festivaloch a dúfame, že sa budeme môcť vrátiť na More Than Fest. Na jeseň máme v pláne usporiadať sólo turné, tiež po Európe.

Chcete niečo odkázať slovenským fanúšikom?

Chceme poďakovať všetkým, ktorí nás nepretržite podporujú, bolo úžasné mať možnosť stretnúť vás všetkých osobne na More Than Fest 2016 a veľmi dúfame, že sa už čoskoro uvidíme znova. Držte sa!

Avatar

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *