Kultúra

Kontrastujúce emócie v podaní kapely Temple

Artwork albumu vytvoril prešovský výtvarník Ľuboš Leščák (Foto: Temple)

Prešovská rocková kapela TEMPLE už roky pôsobí na prešovskej hudobnej scéne a prednedávnom vydala svoj debutový album s názvom Constrasting Emotions. O ich novom albume, ale aj o tom, aké možnosti majú mladí prešovskí hudobníci, som sa porozprávala so skladateľom a gitaristom v jednej osobe, Martinom Tomášikom, a spevákom Tomášom Bačinským.

Ako by ste opísali svoj nový album? A prečo práve názov „Contrasting Emotions“?

Tomáš Bačinský: Po EPčku z roku 2010 je Contrasting Emotions prvá kompilácia toho najlepšieho z celej produkcie Temple, ktorá potrebovala istý čas na dozretie, a myslím, že úsilie, ktoré sme tomu venovali, naozaj prinieslo svoje ovocie. Názov albumu vystihuje pestrú škálu negatívnych aj pozitívnych emócií, ktoré sa prelínajú a protirečia si v autorskom subjekte textov skladieb. V hudbe aj textoch možno vycítiť odraz lásky aj hnevu, nádeje i strachu, zúfalstva i vyrovnanosti. Spojením kontrastujúce emócie sa akcentuje fakt, že umenie, ako výpoveď duše umelca, je primárne výsledkom kombinácie emócií a snahou sprostredkovať ich niekomu inému. Niekedy však sami nevieme, čo skutočne cítime…

Váš debut bol vydaný iba v digitálnej podobe. Bude ho nasledovať aj fyzický nosič?

Tomáš Bačinský: O hudbu Temple v hmatateľnej podobe je zo strany fanúšikov dosť veľký záujem. Momentálne pracujeme na fyzickom CD, ktoré bude obsahovať bonusovú skladbu Angel Down.

Martin Tomášik: Album je momentálne zdieľaný prostredníctvom rôznych platforiem, ako YouTube,Soundcloud a taktiež BandCamp, kde nás môžu fanúšikovia priamo podporiť. Verím, že sa nám do konca júna 2016 podarí vydať aj fyzický nosič.

Inšpirovali ste sa pri skladaní aj inými kapelami? Niektorí hudobníci tvrdia, že pri skladaní nemôžu počúvať inú hudbu, lebo sa to premietne aj do ich skladieb, a naopak, iní hovoria, že bez inšpirácie inou hudbou by nedokázali tvoriť. Ako je to u vás? Máte nejaké hudobné vzory?

Tomáš Bačinský: Myslím, že človeka denne ovplyvňuje mnoho vecí – práca, rodina, priatelia a aj hudba, ktorú počúva. Celý jeho svetonázor a „mindset“ sa nakoniec pretaví do skladby. Tie naše boli tvorené spoločne všetkými členmi kapely okolo základu, ktorý spravidla vždy vybudoval Maťo. On prichádzal so základným konceptom. Väčšina z nás má v obľube podobný hudobný štýl alebo konkrétne kapely (nedá mi nespomenúť napr. Dream Theater) a je možné, že je to aj trochu cítiť v tvorbe Temple. Tomu sa človek neubráni. Ak sa ti niečo páči, tak sa tým pri kreovaní niečoho nového podvedome inšpiruješ.

Plánujete aj nejaké miniturné na podporu nového albumu?

Martin Tomášik: Určite by sme radi odohrali pár klubových koncertov po Slovensku s cieľom predstavenia nášho cédečka, momentálne však žiadne konkrétne termíny nemáme. Chceme však zorganizovať krst CD v Prešove.

Tomáš Bačinský: Určite budeme nejakým spôsobom krstiť CD už keď bude na svete. Kým sa tak stane, uvažujeme o priestoroch a support kapele.

temple 02
Kapela Temple, zľava spevák Tomáš Bačinský, bubeník Martin Dudáš, basgitarista Matúš Bačinský, gitarista Martin Tomášik a klávesák Tomáš Spišák (Foto: Temple)

Prešovu sa hovorí aj slovenský Seattle“. Aké je byť hudobníkom tu, v našom meste?

Tomáš Bačinský: Byť hudobníkom je super. Kdekoľvek. Je to unikátna možnosť sebarealizácie a úžasný druh prežívania reality. V Prešove to hudbou naozaj žije a inšpirácie je tu dostatok. Človek to vníma takto možno vtedy, keď sa medzi ľuďmi tohto druhu pohybuje (pozdravujem Katedru hudby FF PU). V tomto meste vnímam stretnutie rôznych hudobných žánrov, ktoré sa navzájom rešpektujú, je tu mnoho vysoko kvalitných hudobníkov, ktorí dokážu byť jeden pre druhého obohatením. Ale na to, aby človek v hudbe (hlavne v minoritnom, nie mainstreamovom štýle) niečo ukázal svetu, musí vynaložiť obrovské množstvo času a energie (o peniazoch nehovoriac) a na to treba ozajstné zapálenie pre vec. V Prešove je mnoho „garážových“ kapiel, ktoré majú čo ukázať.

Aká je podľa vás v súčasnosti situácia na prešovskej hudobnej scéne? Je tu dosť mladých talentov a majú možnosti na uplatnenie?

Tomáš Bačinský: Talentov je v Prešove požehnane. Myslím, že je to zakorenené v genofonde tejto oblasti Slovenska, o čom svedčí aj mnoho profesionálnych hudobníkov, ktorí vyšli z Prešova. Vnímam ale, že mladým kapelám chýbajú priestory na skúšanie, tiež je tu málo podnikov, ktoré by boli priestorovo (akusticky) aj polohou (dostupnosťou) ideálne (staré dobré „Véčko“…).

Martin Tomášik: Z môjho pohľadu už Prešov nie je tým, čo býval. Vyrástlo tu veľa hudobníkov, s ktorými sa spája termín slovenský Liverpool a ktorí sa následne stali stálicami na slovenskej hudobnej scéne. Momentálne mám však pocit, že v Prešove je čím ďalej, tým menej mladých kapiel. V minulosti tu boli rôzne akcie, ktoré dali mladým talentom šancu prezentovať svoju tvorbu, či už to bola niekdajšia 02 Rocková Liga, alebo neskôr Prešovský Liverpool. V súčasnosti je takýchto príležitostí oveľa menej, a tým pádom aj šancí pre mladé kapely realizovať sa. Nefunguje tu vôbec klubová scéna, obzvlášť pre rockové či metalové žánre. Prakticky tu nemáme ani jeden kvalitný klub, kde by sa dalo s takouto tvorbou vystúpiť. Ako už bolo spomenuté, radi by sme debut Contrasting Emotions pokrstili, pochopiteľne, v rodnom Prešove, doteraz sme však neprišli na to, kde. 🙂

Ďalšie informácie o kapele Temple nájdete na ich facebookovej stránke a album Contrasting Emotionssi môžete vypočuť prostredníctvom YouTube.

Príjemné počúvanie.

Janka Grušková

Študentka mediálnych štúdií, milovníčka rockovej hudby a dobrých kníh. Vášnivá fotografka, ktorej snom je odísť na sever Európy a stať sa spisovateľkou. Vo voľnom čase rada vymýšľa nové recepty a pečie, taktiež sa venuje hand made tvorbe.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *