Komentáre Spravodajstvo

Koronavírus: fakty a informácie

Koronavírus a Slovensko (foto: TASR)

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil ešte vo štvrtok 30. januára 2020 v súvislosti s ochorením spôsobeným novým koronavírusom 2019-nCoV šíriacim sa z Číny stav globálnej zdravotnej núdze. Za stav globálnej zdravotnej núdze označuje WHO situácie či nákazy, ktoré sa môžu šíriť aj do iných krajín, tento typ udalosti si vyžaduje koordinovanú medzinárodnú spoluprácu.

WHO tak doteraz urobila len šesťkrát (medzi prípady patrili napríklad zika vírus, ebola alebo prasacia chrípka). Očakáva sa, či bude v blízkej budúcnosti vyhlásený stav pandémie (rozsiahlej svetovej epidémie). Koronavírus zatiaľ nie je označený za pandémiu napriek obavám jeho rýchleho šírenia. Nazvať ho pandémiou by pre celú situáciu znamenalo úplne iné podmienky, keďže pojem pandémia má označovať ešte väčšie globálne prepuknutie.

Prečo stav zdravotnej núdze?

Svetová zdravotnícka organizácia nemá v úmysle strašenie ľudí. Definícia koronavírusu ako globálnej zdravotnej núdze slúži primárne pre zdravotnícke odborné organizácie, aby zaviedli primerané opatrenia podľa aktuálnej situácie. Rovnako nesprávne je vnímať stav pandémie ako situáciu, nad ktorou spoločnosť stráca kontrolu.

(foto: AP, Ariel Schalit)

S kým vlastne máme tú česť?

Český profesor a autor 87 publikácií prof. MUDr. RNDr. Jiří Beneš, CSc. vo svojej knihe Infekční lekářství definuje koronavírusy ako bežné respiračné vírusy, spôsobujúce u ľudí bežnú nádchu. Hoci bol koronavírus prvýkrát izolovaný už v roku 1937, svoj názov získal až v roku 1968 na základe elektronmikroskopického tvaru vírusovej častice so špicatými glykoproteínmi, ktoré vyzerajú ako koruna (latinsky corona). Ľudské koronavírusy spôsobujú každoročne asi dve tretiny prípadov nachladenia. Existuje teda veľká pravdepodobnosť, že ste už niekoľkokrát v živote prekonali infekciu koronavírusom.

Raz za čas sa však objaví špeciálny koronavírus, ktorý predstavuje pre človeka väčšie nebezpečenstvo než bežná nádcha. V roku 2002 sa v Číne, v provincii Guangdong, vyskytlo ochorenie vyvolávajúce atypické zápaly pľúc a respiračné zlyhanie. Ochorenie dostalo názov SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) a ako pôvodca bol identifikovaný vírus, ktorý bol zaradený medzi koronavírusy. Vírus SARS pred rokom 2002 u človeka nevyvolával ochorenie a zrejme preskočil na človeka zo zvieraťa (zrejme z netopierov). Celkovo bolo zdokumentovaných vyše 8 000 prípadov a zomrelo okolo 10% pacientov, presne 774. Od roku 2003 nebol hlásený nijaký prípad infekcie vírusom SARS.

Od roku 2003 nebol hlásený nijaký prípad infekcie vírusom SARS.
(foto: Wikipedia)

V roku 2012 sa v Saudskej Arábii objavil nový koronavírus, ktorý vyvolával zápaly pľúc a respiračné zlyhanie. Ochorenie dostalo názov MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Bolo zdokumentovaných viac ako 2 400 prípadov v celkovo 27 štátoch. Zomrelo približne 35% nakazených. Hoci nie je úplne jasné ako vírus MERS vznikol, opäť sa predpokladá „preskočenie“ zo zvieraťa – v tomto prípade sa obviňujú ťavy. Potvrdených úmrtí na MERS bolo 912.

Súčasná „koruna“

Súčasný koronavírus, schopný vyvolať zápaly pľúc a respiračné zlyhanie, bol prvýkrát identifikovaný v decembri 2019 v čínskom meste Wu-Chan, odkiaľ sa následne začal šíriť do celého sveta. Opäť sa predpokladá prestup vírusu na človeka zo zvierat. Spočiatku sa uvažovalo o hadoch, dnes sa vedci prikláňajú k názoru, že zdrojom mohli byť netopiere (podobne ako u SARS). Svetová zdravotnícka organizácia označila ochorenie týmto vírusom COVID-19. V dnešných dňoch je už celosvetovo viac ako 116-tisíc potvrdených prípadov. Dobrá správa je, že prevažná väčšina prípadov neprebieha nijak závažne a prejavuje sa príznakmi podobnými prechladnutiu až mierneho zápalu pľúc.

Zatiaľ nie je jasné, prečo sa u rôznych ľudí líši priebeh ochorenia. Práve častý mierny priebeh infekcie je jeden z faktorov, prečo sa nový koronavírus tak ľahko šíri.

foto: the-scientist.com

Máme sa báť?

Ku dnešnému dňu v súvislosti s ochorením Covid-19 už počet úmrtí presiahol 4000. Situáciu netreba zľahčovať, ale je vhodné podotknúť, že riziko úmrtia stúpa s vekom a pridruženými ochoreniami. Údaje v tabuľkách vyjadrujú percentuálne riziko úmrtnosti v jednotlivých prípadoch. Ak sa nachádzaš vo vekovej skupine od 10 do 39 rokov, riziko, že zomrieš v dôsledku nakazenia koronavírusom je na úrovni 0.2 %. Najväčšie riziko ochorenie predstavuje pre ľudí nad 80 rokov. Najmenšie riziko ochorenie zatiaľ predstavuje pre deti pod 10 rokov, ktoré nie sú vďaka starostlivosti rodičov takmer vôbec vystavované riziku. Podľa dostupných zdrojov zatiaľ žiadne dieťa v dôsledku tohto ochorenia nezomrelo.

Zdroj: worldometers.info/coronavirus

Medzi rizikové skupiny možno zaradiť aj ľudí so zníženou imunitou alebo inými sprievodnými ochoreniami. Medzi ne patria (v tabuľke nižšie, poradie zhora) kardiovaskulárne choroby, cukrovka, chronické ochorenia dýchacích ciest, vysoký krvný tlak alebo rakovina, pričom najväčšie riziko predstavujú práve kardiovaskulárne choroby.

(Zdroj: worldometers.info/coronavirus)

Prevencia

Regionálne úrady spolu s Ministerstvom zdravotníctva odporúčajú ľuďom riadiť sa preventívnymi úkonmi a dodržiavať správnu prevenciu pred týmto ochorením.

  • Umývajte si ruky často mydlom a vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, je potrebné použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
  • Nedotýkajte sa neumytými rukami očí, nosa alebo úst, zakryte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša.
  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky. Ak ste chorý, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby, doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe.
  • V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
Ľudia dbajú momentálne na hygienu viac než kedykoľvek predtým
(foto: pexels.com)

Súčasná situácia

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, negatívnych bolo 541 vzoriek.

Premiér Perer Pellegrini uviedol, že pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí. „Zákaz organizovať podujatia je plošný a nerozlišuje, kto je organizátor,“ poznamenal premiér. Krízový štáb tiež požiadal ministerstvo školstva o príkaz na zrušenie školských podujatí a súťaží, ako aj lyžiarskych zájazdov a škôl v prírode.

Ľudia, ktorí sa vracajú z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu na Slovensko, budú pre šírenie nového koronavírusu povinne v domácej izolácii. Zároveň od utorka začal platiť zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Týka sa fyzických osôb, podnikateľov aj firiem, platí do 23. marca.

V prípade návratu zo spomínaných krajín musí každý povinne ihneď kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý vypíše práceneschopnosť. Lekári môžu pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť, potvrdenia sa budú priamo zasielať do sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí. Podstúpiť 14-dňovú karanténu musia aj rodinní príslušníci osôb, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.

„Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas. Za porušenie karantény hrozia pokuty až do výšky 1650 eur. Toto opatrenie platí od utorka až do odvolania. Týka sa všetkých s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) rešpektuje zákaz organizovania verejných podujatí v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku, preto sa v slovenských kostoloch najbližšie dva týždne neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby. Predseda KBS Stanislav Zvolenský o tom informoval po 95. plenárnom zasadaní KBS v Čičmanoch.

Veriaci nebudú môcť navštíviť kostoly do 23. marca
(foto: David Ištok/Aktuality.sk)

Ako zareagovali východné regióny

V súvislosti s hromadnými opatreniami zareagovali aj kraje, stredné, základné či umelecké školy, na ktorých sa prerušuje výučba v rôznych intervaloch od dvoch dní až po dva týždne. V Prešovskom kraji je od 9. marca nariadená povinná dvojtýždňová karanténa všetkým zamestnancom a žiakom, ktorí sa v posledných dňoch zdržiavali v krajinách najviac zasiahnutých koronavírusom, osobitne v Taliansku.

Rovnako zareagovali aj univerzity. Prešovská univerzita zrušila výučbu od 10. do 23. marca. Od 9. do 20. marca zrušila výučbu aj Technická univerzita v Košiciach a spolu s ňou od 10. do 22. marca sa nevyučuje ani na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach pozastavuje od 10. do 13. marca prezenčné štúdium.

Aké iné dopady môže mať koronavírus na naše životy?

Podľa finančného analytika INESS Juraja Karpiša ľudia túto epidémiu z hľadiska ekonomiky podceňujú. Ľudia podľa neho pozerajú na statické efekty a nesnažia sa situáciu predikovať alebo nerozumejú ekonomike a efektom, ktoré sa s touto epidémiou spájajú. Podľa neho môže mať súčasná situácia významný dopad na existujúcu štruktúru. Za príklad dáva Taliansko, kde karanténa platí pre celú krajinu a zasiahne 60 miliónov ľudí. Taliansko už má viac ako 463 obetí choroby COVID-19, čo je najviac mimo Číny. Ak bude Slovensko a Európa nútené zareagovať podobným spôsobom ako Čína alebo Taliansko, ekonomika Slovenska môže čeliť obrovskému ekonomickému problému, ktorý bude mať dokonca potenciál vyvolať finančnú krízu. Sám však priznáva, že to môžu byť len špekulácie a dohady.

Podľa Juraja Karpiša ekonomika už teraz utŕžila dosť veľké rany
(foto: pexels.com)

V súvislosti s epidémiou koronavírusu Juraj Karpiš odporúča fyzickým osobám, podnikateľom či firmám rôzne ochranné mechanizmy a kroky. Z nich napríklad:

  • nachystať si finančnú rezervu – hotovosť, zostatok na účte, bitcoin,
  • anonymne vlastniť fyzické zlato,
  • zvážiť veľké výdavky najmä na statky dlhodobej spotreby (nehnuteľnosť, auto, biela technika…),
  • pripraviť sa na zhoršenie ekonomickej situácie – pomalší rast príjmov, možnú stratu zamestnania.

Slovo na záver

Koronavírus zasiahol slovenskú verejnosť veľmi významne a zároveň v neuveriteľne krátkom časovom úseku. Ľudia masívne nakupujú trvanlivé potraviny, ochranné a dezinfekčné prostriedky či rôzne hygienické produkty. Obmedzujú pohyb zo svojich domácností alebo obcí. Na jednej strane panujú názory, že verejnosť zachvátila panika a nákupné šialenstvo, na strane druhej sa objavuje vlna kritiky, že štát v počiatočných štádiách situáciu značne podcenil. Faktom je, že nákaza sa šíri skutočne rýchlo. Netreba podceňovať odporúčania  a nariadenia Úradu verejného zdravotníctva. Treba mať na zreteli, že aj keď nepatríte do rizikovej skupiny, nákazu môžete šíriť medzi ostatných. Prehnane podliehať panike však môže uškodiť vám i ľuďom vôkol vás.

Benjamín Vodrážka

Mladý redaktor, ktorého fascinuje spoznávať rôzne oblasti života. Myslí si však, že najviac sa toho dokáže naučiť od druhých ľudí z ich životných príbehov. Veľmi rád preto aj skúša ukazovať smer ostatným, ktorý ich môže priviesť na zaujímavé a pekné miesta.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *