Lifestyle

Kráľom aj bez koruny

Cieľ cesty (Foto: Monika Poníková)

Nedávno ste sa mohli v článku od Romany Valenčákovej dočítať a inšpirovať sa pár zaručenými tipmi, ako bojovať so skúškami, v ktorom nezabudla spomenúť ani čas na oddych. Ten si môžete spestriť aj výletom do prírody, ktorý vás opäť nabije pozitívnou energiou. Akýkoľvek pohyb vám rozprúdi krv v žilách, čo podporuje okysličenie tela, ktoré priaznivo pôsobí na mozgové bunky a samozrejme sa vyplavuje endorfín, známy ako hormón šťastia.

Príjemne stráveným dňom v prírode je zaručene aj výlet na Kráľovu hoľu, vrch nachádzajúci sa vo východnej časti Nízkych Tatier. Naše kroky vychádzali z dedinky Šumiac, ktorá poskytuje viacero parkovísk pre turistov. Tento výlet je vhodný ako pre priaznivcov chôdze, tak aj pre nadšencov cykloturistiky. Výhovorky ako nevyznám sa v mapách, čo ak netrafím, vám nepomôžu. Nemusíte byť ani majstrom v orientačnom behu, pretože trasa je dostatočne vyznačená turistickými značkami.

Konečná zastávka je už na dohľad (Foto: Monika Poníková)
Konečná zastávka je už na dohľad (Foto: Monika Poníková)

Ak sa vyberiete „po vlastných“, čaká vás približne 5 km mierne náročným terénom. V prípade, že vám neprekáža sa prejsť o čosi viac, môžete si zvoliť cykloturistickú trasu dlhú vyše 10 km, no miernejším kopcom po upravovanej a spevnenej ceste lúčnatými priestranstvami a lesom. V polovici výstupu sa lesná cestička mení na asfaltovú cestu so serpentínami, ktoré vás dovedú až na samotný vrchol. Cestou sa nemusíte obávať ani dehydratácie, ak sa vám minú tekutiny, pretože prejdete okolo prameňa s pitnou vodou, kde si môžete oddýchnuť a načerpať energiu.

Posledný kontakt so snehom (Foto: Monika Poníková)
Posledný kontakt so snehom (Foto: Monika Poníková)

Po pár (možno aj expresívnych) výrazoch cestou vás však na vrchole čaká nádherný panoramatický výhľad nielen na Spiš, Liptov, Horehronie, ale taktiež krásny výhľad na Vysoké Tatry.

Vyzerá to už na splnenie cieľa (Foto: Monika Poníková)
Vyzerá to už na splnenie cieľa (Foto: Monika Poníková)

Možno máte pocit, že ste o tomto miesto už niečo počuli, len si neviete spomenúť odkiaľ a čo, ale ja vám to rada prezradím. O tomto mieste sa totiž spieva aj v jednej našej ľudovej piesni s príznačným názvom Na Kráľovej holi, avšak namiesto zeleného stromu vás tam bude čakať, okrem meteorologickej stanice, televízny a rozhlasový prijímač, ktorý tam stojí už od roku 1960 a mierne silný vietor, čiže kašlite na frizúru, dámy.

Cesta späť bude určite plná adrenalínu, najmä pre tých, ktorí sa rozhodnú ísť na bicykloch. Tu sa presvedčíte, že ste blázon s potlačeným strachom alebo vám chýba pud sebazáchovy. To, čo budete potrebovať, budú možno nové brzdy.

A po prevetraní hlavy sa vám hneď bude lepšie sedieť nad knihami.

Monika Poníková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *