Prešovská univerzita v Prešove sa stala pôsobiskom druhého ročníka Letnej školy etiky a médií, ktorá sa konala pred začiatkom semestra v dňoch 9. – 11. septembra na pôde našej univerzity. Tejto akcii predchádzalo už tretie pokračovanie podujatia FFave.
Centrum nezávislej kultúry Wave hostilo už po tretíkrát akciu Filozofickej fakulty PU, ktorá sa tentokrát stala otvorením letnej školy a z tohto dôvodu sa FFave vol. 3 niesol v príznačnej téme – Etika a médiá.
Program pozostával z troch jednoduchých bodov, ktoré ale prinášali množstvo smerov diskusie a otvárali nespočetné otázky a názory. O 19.30 odštartovalo program premietanie dokumentárneho filmu od českého režiséra, scenáristu, dramaturga a publicistu Iva Bystričana. Filmový dokument s názvom Intolerance: Vítejte v srdci Evropy je 25-minútový film z cyklu Českej televízie Intolerance. Ten sa zaoberá aktuálnou utečeneckou tematikou a dokumentuje príchod a prvé dni imigrantov v Českej republike, vyrovnávanie sa domácich obyvateľov obce s novou situáciou. Dokumentárny film zároveň odzrkadľuje problém českého národa v spojení s prítomnosťou imigrantov. Dokument podľa slov samotného Iva Bystričana tým, že ho často natáčal ako jednotlivec a nemal za sebou štáb, tvorí „dojem neškodnosti pre tých oslovených ľudí a ľudia sa potom otvoria trocha väčšou mierou, než keby tam mal štáb.“
Po premietaní nasledovala viac ako hodinová diskusia o samotnom filmovom dokumente, ale aj na tému úlohy médií v spoločnosti, ktorej sa zúčastnili okrem autora premietaného filmu aj Juraj Rusnák, pedagóg na Katedre komunikačných a mediálnych štúdií FF PU, a spoluorganizátor letnej školy Jan Motal, pôsobiaci na Masarykovej univerzite v Brne. Moderátorom diskusie bol Michal Bočák, ktorý predkladal debatujúcim témy reflektujúce problémy, ktoré v médiách existujú, počnúc etikou a tým, ako môže fungovať etika v súvislosti s médiami, či môžu byť médiá vôbec etické, až po angažovanosť médií.
Štvrtková atmosféra v klube Wave bola príjemná, dolná časť klubu bola zaplnená účastníkmi letnej školy, o čom svedčili mnohé otázky smerujúce do diskusie aj v českom jazyku, keďže na 2. ročník akcie prišli aj študenti Masarykovej univerzity, na ktorej pôsobí spomínaný Jan Motal. Do debaty v komornom štýle sa zapojili aj prítomní poslucháči, ktorí otvorili tému zmyslu verejnoprávnych médií či etického kódexu a dobrých mravov novín či televízie voči samotným novinárom. Rozpor medzi očakávaním a realitou v novinárskej profesii je značný a v žiadnej inej profesii sa takto intenzívne nevníma.
Oficiálne otvorenie Letnej školy etiky a médií uvoľnilo akademickú decentnosť a od závažných a vždy prítomných predmetov skúmania funkcie médií v spoločnosti sa návštevníci FFave vol. 3 – Etika a médiá presunuli k príjemným debatám, ktoré ukončili úvodný večer Letnej školy.
Komentovať