8. marec už tradične patrí všetkým ženám na svete. Tento rok je pre ženy ešte výnimočnejší. Práve pred 100 rokmi získali volebné právo. Pri príležitosti tohto dňa sa aj na Prešovskej univerzite konalo viacero podujatí, ktorých cieľom bolo poukázať na postavenie žien vo svete.
Okrem rôznych prednášok sa na pôde Inštitútu edukológie a sociálnej práce konalo pri príležitosti MDŽ slávnostné uvedenie Anny Tokárovej do Galérie matiek sociálnej práce. Za účasti nielen kolegov, ktorí s ňou dlhé roky pracovali, ale aj jej manžela, odhalili Anne Tokárovej pamätnú tabuľu, ktorá všetkým bude pripomínať jej život a prácu, pre ktorú žila. „Neplatí heslo, ktoré sa hovorí, že každý je nahraditeľný. Mnohí ľudia sú zastupiteľní, ale nie sú nahraditeľní, zvlášť, keď sú to naši priatelia,“ povedala v príhovore Monika Bosá, spolugarantka odborov sociálna práca a etika.
Galéria matiek sociálnej práce
V Galérii matiek sociálnej práce, ktorá sa nachádza na chodbe na druhom poschodí Filozofickej fakulty, je takýchto žien viacero. „Vždy sa to tak nejako obmieňa, pretože chodba je obmedzený priestor a tých významných žien v oblasti sociálnej práce je veľa. Veľmi ma teší, že jej miesto je vedľa Jane Addams, nositeľky Nobelovej ceny mieru, pretože práve profesorka Tokárová prišla s myšlienkou vytvoriť takúto galériu,“ uviedla pre Unipo Press Monika Bosá.
Život a odkaz Anny Tokárovej
Anna Tokárová založila prešovskú školu sociálnej práce, vedecká pracovníčka a vysokoškolská učiteľka bola spätá s univerzitou v Prešove. Vysokoškolské štúdiá ukončila na Filozofickej fakulte vtedajšej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove v odbore pedagogika dospelých a osveta. Ako zástankyňa celoživotného vzdelávania išla sama príkladom.
V roku 2003 ju prezident menoval profesorkou v odbore pedagogiky. Neskôr sa stala riaditeľkou Inštitútu edukológie a sociálnej práce. Práve v odbore sociálna práca bola kapacitou a uznávanou autoritou, jej publikácia Sociálna práca je dodnes základnou učebnicou pre študentov tohto odboru. Anna Tokárová zomrela 12. apríla 2013 vo veku 66 rokov.
„Zásadný odkaz, ktorý zanechala pani profesorka a ktorý aj tu dnes zaznel, je hodnota vzdelania v procese získavania slobody, hodnota vzdelania v procese zlepšovania sveta a hodnota tolerancie a otvorenosti v každodennom živote,“ uzavrela pre Unipo Press Monika Bosá.
Dominik Cenkner
Komentovať