Spravodajstvo

Branislav Škripek diskutoval so študentmi o pálčivých témach

Študenti sa pýtali a napäto počúvali (Foto: Júlia Kocúreková)

V priestoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity sa 7. marca uskutočnila diskusia s europoslancom Branislavom Škripekom. Svoje skúsenosti z pôsobenia v Európskom parlamente odovzdal a prediskutoval so študentmi, ktorých zaujíma dianie vo svete i v zahraničí.

Vzhľadom na udalosti posledných dní a politickú situáciu na Slovensku sa organizátori rozhodli upraviť program a venovať priestor aj diskusii o aktuálnych otázkach. Prvá časť diskusie bola  venovaná oboznámeniu sa študentov s osobou Branislava Škripeka, ktorý priblížil vlastné dôležité životné udalosti a motiváciu pre jeho pôsobenie. Určitý priestor bol vymedzený aj predstaveniu politickej strany, v ktorej pôsobí.

Diskusiu viedla PR manažérka Elena Burešová. Keď prišli na rad prvé otázky študentov, premostila na avizované témy. Hlavným bodom diskusie bol posledný vývoj udalostí v Sýrii, Turecku a v Izraeli. Zvlášť v Sýrii panuje stále veľmi komplikovaná a napätá situácia. Krajina sa otriasa po nepokojoch a obáva sa ďalších útokov.

Branislav Škripek a Elena Burešová počas diskusie (Foto: Júlia Kocúreková)

V roku 2015 mal poslanec Európskeho parlamentu a člen Delegácie pre vzťahy s Izraelom možnosť navštíviť Blízky východ a na vlastné oči sa presvedčiť o tamojších pomeroch. Pri tejto príležitosti sa rád podelil s fotografiami a vlastnými zážitkami. Branislav Škripek má na konte preklady viacerých kníh a záujem o Blízky východ si vybudoval práve pri práci na preklade jednej z nich s názvom Najšťastnejší ľudia na zemi.

V neposlednom rade prebehla diskusia aj o súčasnej napätej politickej situácii. Študentov zaujímalo, aký postoj by k nim mali zaujať. Boli vyzvaní k nebojácnosti a aktivite.

Plná aula čakala na zodpovedanie dôležitých otázok (Foto: Júlia Kocúreková)

Prešovčania ma vrelo prijali, nedávno som sa zúčastnil na diskusii občianskeho združenia Fórum života, ale pán prodekan Gabriel Paľa ma pozval, aby som prišiel diskutovať aj sem so študentmi. Hľadal som si čas v programe v rámci môjho pôsobenia v Európskom parlamente, napokon sa mi podarilo pricestovať a som rád, že to vyšlo. Prišlo dnes naozaj veľa študentov,“  uviedol pre Unipo Press Branislav Škripek.

Vzápätí sa zdôveril s dojmami z diskusie: Budem rád, ak dnešná diskusia, v ktorej sme sa dotkli viacerých tém, no v ktorej sme sa v konečnom dôsledku dotkli aj toho, čo znamená občianska angažovanosť, mladých ľudí naozaj povzbudí. To, čo riadi štát, je politika a nie etika. Politici však musia mať etiku a je vhodné, aby to bola kresťanská etika. Chcem podnietiť týchto ľudí, aby išli do kľúčových miest vedenia spoločnosti a tam prejavili svoje hodnoty.“

Plná aula ocenila vklad europoslanca Branislava Škripeka veľkým potleskom. Zostáva dúfať, že niektoré slová padli na úrodnú pôdu a študenti sa s dobrými úmyslami budú viac občiansky i politicky angažovať.

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.