Fotoreportáže Reportáže

Mediálna gramotnosť: Ako na internete rozlíšiť pravdu od lži

(Foto: Eliška Bilská)

Prešov – V rámci týždňa mediálnej a informačnej gramotnosti (24. – 31. 10. 2023), ktorý každoročne vyhlasuje UNESCO sa ústrednou témou tohto ročníka stala Mediálna a informačná gramotnosť v digitálnom priestore.  Rada pre mediálne služby spolu a členovia platformy Mediálna gramotnosť+ pripravili pre školy aj širokú verejnosť rôzne podujatia. Naša redakcia sa 26. 10. zúčastnila prednášky lektora kritického myslenia Pavla Lacka z portálu Demagog.sk, ktorú usporiadala Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove v spolupráci s Filozofickou fakultou PU. Išlo o ďalšie podujatie projektu Bezpečná online Knižnic@.

(Foto: Eliška Bilská)

Bratislavský lektor kritického myslenia, politológ, novinár a analytik pre fact-checkingový portál Demagóg.sk Pavol Lacko, vo štvrtok dopoludnia oslovil študentov stredných škôl a podvečer prednášal verejnosti o dôležitej a veľmi aktuálnej téme – Ako na internete odlíšiť pravdu od lži.

(Foto: Eliška Bilská)

„Vyštudoval som politológiu v Berlíne a od roku 2012 sa venujem novinárčine v rôznych formách. Od roku 2019 pracujem pre portál Demagóg.sk, najskôr som ho viedol a teraz som lektorom kritického myslenia pre spomínaný portál. Demagóg.sk je fakt-checkingový, to znamená, že 15 rokov overuje tvrdenia politikov z politických relácií. Systematicky už overil vyše pätnásťtisíc tvrdení.”

Vyhľadávanie a správne vyhodnocovanie informácií na internete, misinformácie, dezinformácie a hoaxy. Aj to bolo témou štvrtkovej prednášky. Zistili sme, že najviac dezinformácií na Slovensku sa šíri pomocou sociálnej siete Facebook. A to 6x rýchlejšie ako pravdivé informácie. Dôvod? Neznáma, nepreskúmaná alebo negatívna téma. Okrem vyššie spomínaných tém, prišli na rad aj pojmy ako surface web, deep web či dark web. Viac o tejto prednáške si môžete pozrieť v reportáži od TV Mediálky: https://fb.watch/nXvY1ehy0f/

V piatok 27. 10. bola zorganizovaná konferencia o vzdelávaní v digitálnej dobe s názvom Offline influenceri: Zdroj múdrosti v digitálnej ére.

O piatkovom podujatí vám prinesieme viac informácií už čoskoro.

Autor: Tomáš Trembulák a Eliška Bilská

Mediálne štúdiá