Reportáže Zdravie

Vo vnútri Kreate klubu, vonku z trápenia

(Foto: Eliška Bilská)

26. októbra boli otvorené dvere do druhého domova. Kreate klub v Prešove privítal v tento deň všetkých s úsmevom na perách a otvorenou náručou, aby všetkým ukázal, aké významné je toto miesto pre mnohých ľudí.

Vstúpili sme do sveta, kde je kreativita denným chlebom a pohoda jej nepostrádateľným doplnkom. Pracovníci sú milí, prívetiví, pokorní, ľudskí a ochotní pomôcť s čímkoľvek, čo potrebujete. Ich priateľstvo a ústretovosť vytvárajú príjemnú, pohodovú atmosféru spolu s útulnými priestormi, ktoré sú v upokojujúcej zelenej farbe. Takéto miesto plné pozitívnej energie je presne to, čo mnohí potrebujú.

(Foto: Laura Čečechovská)

Najskôr sme sa oboznámili s informáciami o Kreate klube. Ich cieľmi, projektmi a dlhodobými plánmi, pričom sme si pri rozhovore mohli vychutnať príjemnú kávu, čaj alebo sladené nápoje a potešiť svoje chuťové poháriky sladkým občerstvením pripraveným študentmi z Hotelovej akadémie. Počas tejto priateľskej debaty sme si aj my vyliali svoje srdce s našimi trápeniami a za odmenu sme dostali plnú podporu a lásku.

(Foto: Laura Čečechovská)

Prehliadka priestorov v klube bola ešte len začiatkom. Spoločne s ostatnými návštevníkmi sme objavili zákutia vonkajšej záhrady, podzemného umeleckého ateliéru, ale aj priestory krízového centra, kde prebýva a vládne terapeutický ježko Rendy. Toto centrum krízovej intervencie skrátene „Káčko“ ponúka miesto na útek zo života plného negativity, ale aj možnosť pracovať na samom sebe.

Tieto priestory predstavujú jednu z offline možností, ako sa osobne spojiť a nadviazať kontakt so sociálnym pracovníkom alebo psychológom. Podľa slov sociálnej pracovníčky a vedúcej „Káčka“ Lenky Kvašňákovej:

„Je to také pokračovanie online služieb, keď sa naši kolegovia snažia vysvetliť jeho význam ľudom, ktorí sú v náročnej životnej situácii a motivujú ich k tomu, aby osobne prišli. Samozrejme, stretávame sa aj s predsudkami voči psychologickej pomoci. Preto je aj naším cieľom pracovať aj na tej preventívnej úrovni a pomôcť ľudom prijať túto pomoc.“

Virtuálna realita
(Foto: Eliška Bilská)

Jednou zo zaujímavostí je virtuálna realita, ktorú podľa vyjadrenia jedného z pracovníkov možno využívať na prekonávanie svojho strachu, no aj na upokojenie svojich emócií. Samy sme si ju mali možnosť skúsiť. Veľký výber nás ohúril a možnosť presunutia sa na akékoľvek miesto, ktoré nám bolo srdcu najbližšie, nás unieslo z reality a vyčistilo naše myšlienky.

Zanechanie našej stopy
(Foto: Eliška Bilská)

Kreate klub žije svojim názvom a v klubových priestoroch možno nájsť farbičky, farby, plátna či iné umelecké prostriedky pre vyjadrenie svojho ja na papier alebo plátno. Počas návštevy sme sa aj my umelecky prejavili a zanechali v tomto klube našu stopu. Klub ponúka mnoho spoločenských hier pre spoznávanie a zábavu, videohry, hudobné nástroje, ale aj knihy. Na poličkách možno nájsť aj anti-stresové loptičky, ktoré sú skutočne upokojujúce.

Deň otvorených dverí bol ako cesta do raja, kde sa kreativita a pohoda stali spojencami. Pre nás to bolo miesto, kde sme sa mohli nadýchnuť „čerstvého vzduchu“ a zabudnúť na každodenné problémy. Odísť z tohto príjemného priateľského prostredia bolo náročné.

Študentka SZŠ
(Foto: Facebook SZŠ)

Študentka strednej zdravotnej školy nám prezradila, že ju najviac zaujalo „príjemné prostredie pripomínajúce domov, všade šíriaca sa vôňa kávy a upokojujúca zelená farba.“ Všetkým, ktorí neprišli, odkazuje:

„Nebojte sa tu prísť, je to veľmi príjemné prostredie. Majte hlavne odvahu a nebojte sa toho, že vás tu niekto odcudzí. Prísť sem sa skutočne oplatí.”

Dňom otvorených dverí zostávajú dvere Kreate klubu stále otvorené a vítajú každého s otvorenou náručou, pripravení pomôcť všetkým, ktorí to potrebujú.

Viac o DOD v Kreate klube sa môžete dozvedieť v reportáži od TV Mediálka: https://www.facebook.com/watch/?v=1039547897187345

Spoluautor: Filip Zadroš

Eliška Bilská

Študentka a členka TV Mediálka.
Vo voľnom čase sa venuje všetkému čo ju baví.
Najčastejšie sa venuje knižným recenziám, fotoreportážam a voľnej tvorbe.