V dejinách ľudstva prakticky neexistuje obdobie bez vojny. V súčasnosti je na svete viac ako 110 ozbrojených konfliktov – viac ako 45 na Blízkom východe a v severnej Afrike, viac ako 35 v Afrike, 21 v Ázii, 7 v Európe a 6 v Latinskej Amerike. Zatiaľ čo niektoré z nich svet pozná a sleduje, iné zostávajú pre verejnosť neviditeľné. Na podporu kultúry mieru, tolerancie, porozumenia a nenásilia sa každoročne 2. októbra oslavuje Medzinárodný deň nenásilia, ktorý pripadá na deň narodenia Mahátmu Gándhího, vodcu národnooslobodzovacieho hnutia v Indii a zakladateľa filozofie nenásilného boja satjágraha.
Filozofia nenásilia existuje už od staroveku, takmer všetky náboženstvá učia úcte k ľudskému životu a odsudzujú vraždy. Symbolom nenásilia sa však v 20. storočí stal práve Mahátma Gándhí, ktorý z neho urobil mocný nástroj v boji za nezávislosť Indie od britskej koloniálnej nadvlády. Jeho metódy odporu inšpirovali mnohých ďalších vodcov a hnutia na celom svete vrátane Martina Luthera Kinga a Nelsona Mandelu. Gándhí veril, že skutočná sila spočíva v schopnosti zdržať sa zverstvá aj za tých najťažších okolností. Nenásilie podľa neho nie je prejavom slabosti, ale skôr prejavom morálnej sily a viery.
„Nenásilie je najväčšia sila v rukách ľudstva.
Je mocnejšie ako najsilnejšie ničivé zbrane vytvorené ľudským dôvtipom.“
Mahátma Gándhí
Možno tvrdiť, že Gándhí sa stal jedným z hlavných popularizátorov tzv. farebnej revolúcie. Nežná revolúcia v Československu, Spievajúca revolúcia v pobaltských štátoch, Revolúcia ruží v Gruzínsku, Tulipánová revolúcia v Kirgizsku a Oranžová revolúcia na Ukrajine dokázali, že nenásilie môže byť mocnou silou zmeny.
V tento deň OSN vyzýva na zamyslenie sa nad hodnotou života, podporou dôstojnosti, rovnakých práv pre všetkých a mierového spolužitia spoločností. Je to dôležitý deň na zamyslenie sa nad tým, aký chceme mať náš svet. Nenásilie nie je len odmietnutie násilia, ale aktívna voľba v prospech rešpektu, porozumenia a spolupráce. Iba spojením síl bude možné vybudovať spoločnosť, v ktorej sa konflikty riešia mierovou cestou a základom ľudských vzťahov sa stane úcta ku každému.
Autorka: Aryna Kniazeva
Komentovať