Fotoreportáže Kultúra

Na festivale Art & Tech Days 2023 vystúpili inšpiratívne osobnosti z rôznych kútov sveta

Foto: Yana Pelekhach

Ako sme spomenuli v predchádzajúcom článku, tohtoročný festival Art & Tech Days v košickom Kulturparku so sebou priniesol bohatý program na tému Augmented Humanity, ktorý vám v tomto článku priblížime. Odborníci mnohých oblastí z rôznych kútov sveta nám ukázali, ako môže spojenie umenia, technológie a vedy posunúť naše vnímanie reality, podelili sa s nami o svoje skúsenosti a motivujúce životné príbehy.

Refik Anadol: Winds of Košice

Foto: Yana Pelekhach

Na prvý pohľad zaujímavé modro-biele pixely, plynule pohybujúce sa po plátne. V skutočnosti v sebe dátová maľba nesie hlbší význam. Digitálne dielo premieňa neviditeľné vzory vetra v Košiciach a ich blízkom okolí na sériu dátových malieb. Mediálny umelec z Turecka, Refik Anadol, spracoval ročné údaje o rýchlosti, smere a nárazoch vetra, aby ich mohol pomocou vlastného softvéru na čítanie a analýzu vložiť do fascinujúceho umeleckého diela. Digitálna maľba sa nachádza na Hlavnej ulici vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Ako jedno z veľmi mála diel festivalu je ešte stále dostupná a môžete si ju ísť prezrieť do 23. 11. 2023.

Timmy Ghiurau

Foto: Yana Pelekhach

Príjemný a pokorný líder spoločnosti Volvo Cars nám vyrozprával svoj životný príbeh. „Narodil som sa ako snílek a taký asi navždy zostanem (prekl. z ang.).“ Ako mladý bol umelecky založený, a tak sa rozhodol študovať hudbu. Keď sa dostal do ťažkej situácie v drahom meste, zistil, že hudba ho neuživí. Potom začal pracovať na svojom výskume ľudského oka a oslovila ho spoločnosť Volvo Cars. „Povedal som si, prečo to neskúsiť (prekl. z ang.).“ Zistil, že sa svojho umeleckého nadšenia nemusí vzdať, ale môže ho efektívne využiť spolu s vedou a technológiami. „Umelecké založenie sa dá využiť vo všetkých oblastiach, pretože znamená kreativitu a predstavivosť (prekl. z ang.).“ Takto začal pracovať na veľkých projektoch v oblasti digitálnej transformácie a zavádzania pokročilých technológií do áut. Určite ste už počuli o automobilových senzoroch, ktoré snímajú váš zrak, kam sa pri šoférovaní pozeráte alebo senzoroch, ktoré vedia v časovom predstihu upozorniť napríklad na prichádzajúci infarkt. „To, čo robím, nerobím preto, aby som niekoho zabavil, ale preto, aby som niekomu zlepšil život. Zamyslime sa nad tým, aký svet chceme spoločne vytvoriť (prekl. z ang.).“

Vik Maraj

Foto: Yana Pelekhach

Konzultant, kouč a zároveň neurológ z Kanady sa venuje širokej škále odborov. Vik založil organizáciu, pomocou ktorej sa snaží trvalo a pozitívne meniť kvalitu života a budúcnosť komunít aj rodín a vzťahy v nich. Na konferencii nám prostredníctvom zaujímavého voľného rozprávania ponúkol iný pohľad na svet. Pre niekoho komplikovanú myšlienku života a smrti, zániku a začiatku niečoho nového vysvetlil na jednoduchom príklade vzniku motýľa, ktorý sa dá aplikovať na množstvo iných situácií. Pointou príbehu bol jeho výrok: „Nie je umením opraviť, čo je pokazené. Umením je využiť smrť alebo zánik na vznik niečoho nového a lepšieho. Umenie je vytvoriť z ničoho niečo  (prekl. z ang.).

Esko Reinikainen

Foto: Yana Pelekhach

Konzultant systémových zmien z Fínska, ktorý má precestovaný obdivuhodný kus sveta. Na konferencii festivalu Art & Tech Days prednášal najmä o vývoji umelej inteligencie a jej pozitívnych vlastnostiach. Pomohol nám pochopiť jej vznik, postup správneho využívania a ukázať možný vplyv na rôzne oblasti vrátane kreatívneho priemyslu. Úlohou umelej inteligencie by podľa neho nemala byť náhrada za ľudí a ich myslenie, ale mala by to byť technológia, ktorá ľuďom pomôže. „Technológia vytvára novú realitu, v ktorej žijeme (prekl. z ang.).“

Lou Downe

Foto: Yana Pelekhach

Expertka na dizajn pochádzajúca zo Spojeného kráľovstva nám prezentovala svoje marketingové poznatky z praxe. Príjemným, voľným rozprávaním ukázala, ako najefektívnejšie navrhovať fungujúce služby. Vo svojej prezentácii obsiahla spochybňujúce, opakujúce sa otázky podnikateľov, ktoré narúšajú kvalitu ich výrobkov alebo služieb. Vzápätí položila rečnícku otázku, „Ako sa dostaneme z tohto chaosu? (prekl. z ang.),“ a ponúkla prehľad 15 zásad dobrého dizajnu služieb – od jednoduchého dohľadania služby, rýchlych reakcií na zmeny až po jasné vysvetlenia rozhodnutí podnikateľa. Ak vás zaujíma práve tento odbor marketingu a dizajnu, môžete si o podrobnostiach prečítať v jej knihe Good Service.

Tomas Gonsorcik

Foto: Yana Pelekhach

Pôvodom Slovák dlhodobo žijúci v New Yorku je ambicióznym podnikateľom formujúcim digitálny marketing ako odvetvie. Podieľal sa na navrhovaní strategických riešení významných značiek, ktoré umožňujú reálny rast a pozitívne ovplyvňujú životy ľudí. Jeho prezentovanie na konferencii bolo inšpiratívne a motivujúce. Hovoril o tom, že sa musíme zameriavať na to, čo chceme dosiahnuť, čo nás robí šťastnými, držať sa toho, a tak dosiahnuť veľké veci. „Každé ráno máte 5 – 10 tisíc možností, ako sa prezentovať, napríklad na sociálnych sieťach. Či chcete vyjadriť svoj názor alebo sa pridať k väčšine. Prirodzene nás priťahujú veci, ktoré sa páčia iným ľuďom. Ak sa niekto zasmeje, zvyčajne sa zasmejeme tiež. Dostal som lekciu – musíte nájsť mierku, v ktorej sa cítite šťastní a musíte si nájsť ľudí, na ktorých sa môžete spoľahnúť (prekl. z ang.).“ Vystúpenie z davu, vyjadrenie svojho názoru, nájdenie vlastného šťastia a ľudí, ktorí vás podporia, sú podľa neho najdôležitejšími krokmi k úspechu.

Kristina Pomothy

Foto: Yana Pelekhach

Slovenská psychologička, ktorá pomáha skupinám a jednotlivcom k vedomejšiemu životu a práci. Pracuje na rozvoji vzdelania týkajúceho sa psychodelik a rozšírených stavov vedomia. O svoje poznatky halucinogénnych látok sa s nami podelila aj na konferencii. Okrem toho s nami zdieľala aj svoj ťažký životný príbeh, ktorý ju k tomuto výskumu doviedol.

Carl Emil Carlsen

Foto: Yana Pelekhach

Dánsky umelec a kreatívny kodér nám na festivale Art & Tech prezentoval fascinujúce videá virtuálnej reality. Táto bola však iná ako tie, ktoré si máme možnosť vyskúšať napríklad pri rôznych virtuálnych hrách. Vo svojich dielach skúma zmyslové vnímanie ilúzie zmiešanej reality, využíva simuláciu prírodných javov a vizualizáciu hudby, pričom tieto oblasti kombinuje. V jeho virtuálnej realite sa objavil aj obraz umelej inteligencie, ktorá vedela všetko o živote protagonistky z videa. Pri tejto skúsenosti sme sa cítili ako v nadprirodzenom svete a možno to bola jedna z podôb našej budúcnosti.

 

Autorky: Sofia Budkaiová, Yana Pelekhach

Sofia Budkaiová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *