Fotoreportáže Reportáže

V súťaži Košický zlatý poklad zažiaril opäť nie jeden talent

(Zdroj: rtvs.sk)

Košice po roku opäť ovládli mladé hudobné talenty, ktoré si navzájom zasúťažili v prestížnej súťaži Košický zlatý poklad. 39. ročník tejto jedinečnej speváckej súťaže sa aj 21. októbra 2023 odohrával v priestoroch Kulturparku v Košiciach. Zo 177 prihlásených slovenských skladieb 12 finálových interpretov súperilo v priamom prenose RTVS o titul Košického pokladu.

Daniel Hevier ako garant za najlepší text (Foto: Klaudia Kašperová)

Súťaž bola sprevádzaná moderátorkou východoslovenského rádia Regina Michaelou Slivkovou Kirňakovou. Porotu finálového večera tvorili známe hudobné mená ako speváčka Katarína Koščová, Sima Magušinová, Veronika Rabadoa, ale nechýbal ani hudobník Martin Husovský či Adrián Harvan – skladateľ, dirigent a aranžér. Dominika Semaňáková pôsobila v porote ako zástupkyňa SOZA a Roman Bomboš ako hudobný recenzent a moderátor. Vyhlasovateľom súťaže bolo Štúdio RTVS Košice.

Vystúpenie speváčky a porotkyne Simi Magušinovej (Foto: Klaudia Kašperová)

Víťazom 39. ročníka autorskej pesničkovej súťaže sa stala skupina God bless dumplings s piesňou Zabijeme splín. Víťazi získali šek v hodnote 1200€ a možnosť nahrať skladbu v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave.

Víťazná skupina God bless dumplings (Foto: Kladia Kašperová)

Druhé miesto s finančnou odmenou 900€ získala skupina Slovak tea s piesňou PositiviTea. Tretie miesto a finančnú odmenu 600€ získal Mišo Kamenský s piesňou Náhodný pocestný, ktorý získal aj cenu za najlepší text a odmenu v hodnote 200€. Študentskú cenu východoslovenských rozhlasových štúdií, ktorej súčasťou boli rádia Paf, ŠtuRKo a Rádio9, získala skupina Sound-Clown s piesňou Zrkadlo.

Odovzdávanie Študentskej ceny východoslovenských rozhlasových štúdií skupine Sound-Clown (Foto: Klaudia Kašperová)

Za študentské rádio Paf, patriace k Prešovskej univerzite v Prešove, boli prítomní Simona Peložatová a Tomáš Marek. Ako zástupkyne študentského rádia ŠtuRko, ktoré vysiela v rámci Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, sa zúčastnili Klaudia Kašperová a Katarína Gazdová.

Zástupkyne a zástupca študentských rozhlasových štúdií (Foto: Klaudia Kašperová)

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad ponúka priestor na propagáciu slovenských interpretov od roku 1980. Víťazi získavajú možnosť prezentovať vlastnú tvorbu pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Okrem finančnej odmeny a nahrávania víťaznej skladby v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu, sa udeľuje aj možnosť 50 odvysielaní skladby v Rádiu Slovensko.

Autorka: Klaudia Kašperová

Mediálne štúdiá