Kultúra

V Košiciach sa konal siedmy ročník festivalu Art & Tech Days, ktorého sme boli súčasťou

Členky redakcie na festivale Art & Tech Days 2023 Foto: Yana Pelekhach

Medzinárodný festival Art & Tech Days and Conference sa konal v Košiciach od 16. do 20. októbra. Fascinujúce konferencie a workshopy viedli spíkry z popredných organizácií rôznych kútov sveta na tohtoročnú tému – Augmented Humanity. Bohatý program prednášok, predstavení a výstav nám umožnil zistiť, ako môže spojenie umenia, technológií, vedy a dizajnu podporiť náš potenciál, rozšíriť vnímanie reality a posunúť vopred ľudskú predstavivosť.

Foto: Yana Pelekhach

Rôznorodý celotýždňový program si účastníci mohli užiť v Košiciach, ktoré boli Európskym hlavným mestom kultúry s titulom UNESCO Creative City of Media Arts. Podujatie prinieslo celý rad lákavých konferencií, workshopov, výstav a panelových diskusií, pri ktorých sa umeleckí tvorcovia a technológovia stretli, aby nám priblížili spôsoby, akými sa dá spojiť umenie s technológiou a vedou.

Foto: Yana Pelekhach

 

„Každý rok sa snažíme priniesť nejakú tému a v rámci tej témy istým spôsobom skúmať,“  vyjadril sa Michal Hladký, organizátor festivalu a riaditeľ Creative Industry Košice. „Snažíme sa ukázať ľuďom, že spojenie umenia a kreativity dizajnu s technológiami alebo s vedou dáva zmysel ako inovačná platforma pre čokoľvek. Preto je tam vždy tá téma nosná, pretože potom sa v tej téme nakoniec ukáže, kde všade sa to spojenie prejaví,“ dodal na záver.

 

Rečníci na festivale dokázali, ako môže interaktívna skúsenosť zmeniť naše vnímanie reality, ale aj nás samých. Nosnými boli okrem technológie, vedy a umenia aj témy zo psychológie, ekonómie, biológie a dizajnu. Významní hostia využívali na prednáškach či diskusiách svoje životné príbehy, dokázali vyvolať empatiu a vytvoriť príjemnú, uvoľnenú atmosféru, vďaka čomu bol ich prezentovaný obsah pútavý, autentický a o to viac hodnotnejší.

Za túto cennú skúsenosť, nezabudnuteľné zážitky a možnosť byť súčasťou festivalu Art & Tech Days 2023 vďačíme vzdelávaciemu programu MyMachine Slovakia, do ktorého sme sa mali možnosť ako študenti PU zapojiť.

 

(Podrobný prehľad programu Art & Tech Days 2023 vám prinesieme v ďalšom článku.)

Autorka: Sofia Budkaiová

Sofia Budkaiová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *