Lifestyle

Na Slovensko dorazila ekologická obuv, ktorá podporuje udržateľnosť v módnom priemysle

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí investujú do drahých značiek topánok a aj napriek tomu po dvoch sezónach skončia v koši, možno vás zaujme ich nová alternatíva. V rámci osvety o ekologickej budúcnosti vznikajú rôzne zaujímavé projekty. Už nejaký ten čas vnímame v okolí rôzne značky produkujúce udržateľné oblečenie. A tentoraz svoj priestor dostala aj dlhodobo udržateľná obuv, ktorá bude aj po čase vyzerať ako nová a svojim vzhľadom bude trendy aj o niekoľko rokov.

Ekotopánky je slovenský názov pre španielsku značku Natural World, ktorá na Slovensko dováža topánočky priamo zo Španielska. (Foto: Nicol Marcinková)

Ekotopánky, ktoré sú vyrábané s láskou k prírode, svetu predstavila značka Natural World. Môžeme hovoriť o nadčasovej alternatíve obuvi, ktorá v súčasnosti dokáže učarovať mnohým ľudom, vzhľadom na to, že ide o spojitosť trendov a ekologickej filozofie, od ktorej sa odvíja celá výroba  topánok. Firma apeluje okrem iného aj na to, že výrobou ekologických topánok prispieva k zlepšeniu sveta, v ktorom žijeme, aby sme zaručili lepší život nie len sebe, ale aj budúcim generáciám.

Jednu zo slovenských kamenných predajní nájdu Prešovčania priamo v centre mesta v obchodnom dome Novum na -1. poschodí. (Foto: Nicol Marcinková)

Táto na prvý pohľad neznáma značka upozornila na svoje produkty spotom, v ktorom môžeme vidieť spojenie medzi prírodou, prírodnými zdrojmi a tým čo sa ľuďom páči. V reklamnom spote sa okrem iného upriamuje pozornosť diváka na hlavné charakteristiky obuvi, ktorú vyrábajú. Nielen kupujúci, ale aj samotná značka nazvali svoje produkty v podobe topánok ako ekologicky priateľské, dlhodobo udržateľné, svieže a tiež s duchom prírody.

V ponuke nájdete topánočky aj pre tých najmenších. (Foto: Nicol Marcinková)

V poslednom čase sa čoraz viac hovorí o tom, že ľudia by sa mali zamyslieť nad nosením udržateľných kúskov oblečenia a obuvi, ktoré by trvalo nahradili fast fashion. To, že ide o viac než aktuálnu tému potvrdzujú aj štatistiky, z ktorých vyplýva, že módny priemysel je zodpovedný za desať percent celkového množstva oxidu uhličitého emitovaného ľuďmi. Hlavnou príčinou je najmä to, že „rýchle“ módne odevy sú vyrábané z lacných materiálov, ktoré sa nachádzajú až v 60 percentách celkových odevov sveta. Znepokojujúcim faktom je tiež, že polyester uvoľňuje emisie dva až trikrát rýchlejšie ako bavlna. Za zmienku určite stojí aj to, že bavlna ako rastlina potrebuje pre svoj rast veľké množstvo vody, v dôsledku čoho výrazne zaťažuje planétu, pre ktorú je voda za posledné roky vzácnejšia než akékoľvek drahé kovy. Zo štatistík vyplýva, že až 20 percent celosvetovej kontaminácie vody môže spôsobovať práve módny priemysel.

Vrchná časť je vyrobená z organickej bavlny, ktorá sa ručne maľuje. Podrážky sú z prírodného kaučuku. (Foto: Nicol Marcinková)

Ak si kladiete otázku, ako si vybrať správne oblečenie a obuv, ktoré budú nielen pekné, moderné, pohodlné, ale aj šetrné k prírode, odpoveď nájdete hlavne na visačke, prípadne krabici. Prvým, ale veľmi dôležitým krokom je dať zbohom syntetickým látkam, medzi ktoré patrí napríklad aj nylon či akryl. Bežnú bavlnu radšej nahraďme organickou. Krok vedľa určite nebude ani nájdenie si zoznamu značiek, ktoré sa venujú ekologickej výrobe odevov a obuvi a produkujú skutočne poctivé kúsky.

Tak čo? Začnete brať ohľad na prírodu? Verím, že áno.

 

Simona Drabiščáková

Zvyčajne zamyslená, so smartfónom v ruke. Rada spieva a vystupuje pred kamerami. Do práce, ktorá ju má reprezentovať, dáva maximum a vždy sa snaží naplno využiť svoj voľný čas.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *