Kultúra

Navštívte jedinečný medzinárodný festival animovaných filmov pre deti a mládež v Prešove

Počas prvého októbrového týždňa (3. – 9. október) sa v Prešove uskutoční XVI. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava. Podujatie organizuje medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Festival opakovane prekročí hranice hlavného mesta a prehliadku nekomerčnej animovanej tvorby budú mať možnosť sledovať aj diváci iných slovenských miest. Štvrtýkrát sa partnerským mestom festivalu stalo mesto Prešov a partnerskou školou Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove. Koordináciu premietaní v Prešove má opäť na starosti Lenka Regrutová z katedry komunikačných a mediálnych štúdií FF PU. Jednotlivé súťažné filmové pásma budú po druhýkrát vysielané hybridnou formou. Okrem premietania v kinách, si tak diváci budú môcť pozrieť vybrané tituly na obrazovkách RTVS, ale aj prostredníctvom online prenosov na portáli www.festivalbab.sk.

Program festivalu BAB 2022 v Prešove

Súťažné pásma zahŕňajú animované filmy určené pre rôzne vekové kategórie. V Prešove si malí i väčší diváci od pondelka do stredy v priestoroch kina Scala môžu pozrieť pásma filmov S, M a L. Filmy pre mládež XL (od 15 rokov) sa budú premietať v piatok 7. októbra v aule Weberiana  na Filozofickej fakulte PU. Účastníci festivalu sa môžu tešiť aj na tvorivé dielne, ktoré budú prebiehať v dňoch 5. a 6. októbra v Detskej knižnici ­Slniečko. Pod vedením lektorky Michaely Kľučárovej si deti budú môcť vyskúšať proces tvorby krátkeho animovaného filmu a okrem toho si aj pozrieť súťažné pásmo Junior, ktoré ponúka filmy vytvorené deťmi do 15 rokov. Súčasťou festivalu BAB sú aj pásma nesúťažných filmov, v Prešove na FF PU sa bude premietať pásmo pre dospelých Black Flag. Ak Vás festivalová ponuka zaujala, budeme sa tešiť na stretnutie a spoločné filmové zážitky, naša redakcia tam bude určite a pravidelne Vám bude prinášať zábery z festivalového diania.

16. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež – BAB 2022

Štefan Zeman