Fotoreportáže Kultúra

Týždeň jedinečnej animovanej tvorby festivalu BAB 2022 v Prešove – deň prvý

Prvý deň festivalu BAB 2022 v Prešove

PREŠOV 3. 9. 2022 – Žiaci materských a základných škôl majú za sebou prvý rozprávkový deň. Začiatok programu medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále Animácie Bratislava (BAB) v meste Prešov bol určený pre všetky vekové kategórie. Prehliadka nekomerčnej tvorby zo Slovenska a zahraničia bola predstavená v Kine Scala a diváci si mohli pozrieť dve súťažné pásma (S1, S2).

Pásmo S1 sa začalo o deviatej hodine, kde po krátkom úvode moderátoriek, Daniely Handlovičovej a Izabely Čížovej (čerstvých absolventiek mediálnych štúdií FF PU), boli deťom predstavené rozprávky z rôznych kútov sveta, ako je napr. Argentína, Čína alebo Bulharsko. Pásmo S2 obsahovalo animovanú tvorbu z Iránu, Francúzska či Kanady.

Obe súťažné pásma ponúkli pestrú škálu animovaných titulov s netradičným vizuálnym spracovaním a rozličnými animačnými technikami. Za zmienku stojí aj originálne zobrazenie príbehu, v ktorom postavy neboli kreslené, ale vyšívané (Marmeláda) alebo zobrazenie zvierat v podobe hudobných nástrojov (Tacet). Jedinečná tvorba, ktorá sa bežne v televízii neobjavuje, mala možnosť ukázať deťom iný pohľad na animovaný film a obohatiť ich tak o umelecký zážitok.

Diela pútavých animácií boli zaujímavé nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Diváci si mohli odniesť viaceré ponaučenia z premietaných filmov: hnev človeku nerobí dobre (Nenafukuj to), povinnosti je lepšie neodkladať na zajtra (Tonka to urobí zajtra), ale aj zistenie, že byť odlišný nie je vôbec zlé (Štyria dobrí kamaráti). Súčasťou podujatia bola aj knižná výstava literatúry pre deti a mládež s pridanou hodnotou od vydavateľstva FACE. Návštevníci festivalu si mohli pred vstupom do kinosály zakúpiť rozličné publikácie za zvýhodnené ceny.

Prvý deň festivalu ukončil film Ranné vtáčatá, po ktorom sa deti rozleteli do svojich hniezd. Festival BAB bude pokračovať aj zajtra a na programe sú animované filmy určené pre vekovú kategóriu detí od 7 rokov. V rámci druhého festivalového dňa sa začne premietanie tretieho súťažného pásma o deviatej hodine v Kine Scala. My sa už nevieme dočkať a určite Vás budeme informovať aj o tom, ktoré filmy sa malým divákom budú najviac páčiť.

Foto: Aryna Knazieva

Martin Bujňák