Lifestyle

Nekupuj, adoptuj

13. 2. 2022 sa v mojom živote udial moment, ktorý rozhodne zmenil môj život. Z OZ Druhá šanca Bardejov som si v tento deň adoptovala svojho Donyho. O tom, že si psíka adoptujem, som uvažovala už nejaký ten piatok, ale považovala som to za krok, ktorý je mimoriadne zodpovedný, a je potrebné si poriadne zvážiť všetky pre a proti. Predsa len, nie je to len o tom krásnom, v podobe malého, zlatučkého, šteniatka. Takéto šteniatko so sebou prináša kopec problémov, ktoré je potrebné riešiť, od identifikácie všetkého možného, čo sa deje s pribúdajúcimi dňami a gramami. Keď však tento deň nastal, nemyslela som na nič iné, len na to, že si malé klbko so sebou vezmem domov. Keď tento moment nastal, bola to taká láska na prvý pohľad. Z malého nevinného šteniatka, ktoré svoj ňufák skláňalo k zemi, vyrástol Dony, ktorý je najvernejším spoločníkom do dažďa.

(Zdroj: MŽ)
(Zdroj: MŽ)

Ak teda aj ty patríš k tým, ktorí váhajú, či si zaobstarať zviera, verím v to, že ťa môj príbeh presvedčil. Okrem toho, že tento krok bude prospešný pre akýkoľvek útulok, pocit, že daruješ lásku zvieraťu, ktoré si to priam žiada, je na nezaplatenie. Prečo by si teda mal uprednostniť adopciu pred kúpou psíka? Tu je niekoľko dôvodov:

  1. Záchrana nevinného života: Mnoho zvierat v útulkoch čaká na nový domov. Adopciou psa dávaš domov niekomu, kto inak môže skončiť bez lásky a starostlivosti. Pomáhaš tak znížiť počet opustených zvierat.
  2. Podpora útulkov: Adopcia z útulku podporuje ich prácu, a týmto spôsobom dávaš ľuďom z organizácie priestor na pomoc ďalším zvieratám, ktoré to potrebujú. Útulky majú obvykle obmedzené zdroje a adopcia je spôsob, ako im pomôcť v ich pôsobení.
  3. Charakter a správanie: Často sa hovorí, že adoptované zvieratá majú vďačný a lojálny charakter. Mnoho z nich má svoje vlastné príbehy a prežilo si náročné situácie, čo ich môže urobiť ešte oddanejšími voči svojmu majiteľovi.
  4. Rôznorodosť: V útulkoch môžeš nájsť plemená všetkých tvarov, veľkostí a vekových kategórií. Máš tak šancu nájsť psa, ktorý najlepšie zapadne do tvojho životného štýlu a osobnosti.
  5. Zodpovedné správanie: Adopciou zvieraťa podporuješ etický prístup k zvieratám. Adopcia znamená, že nepodporuješ nezodpovedné množiarne, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a život zvierat.
(Zdroj:MŽ)
(Zdroj:MŽ)

Premýšľal ste niekedy nad tým, že si adoptuješ zvieratko z útulku, alebo patríš medzi tých, ktorí si svojho maznáčika radšej kúpia? Neváhaj a daj nám vedieť do komentára.

Autorka: Michaela Želinská

Mediálne štúdiá

1 Komentár

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Sú to v skutku úžasné a roztomilé stvorenia, ktoré v človeku vedia vyplniť prázdne miesto. Adopcia psíka je veľmi dobrý skutok…dúfajme že takýchto ľudí ako slečna Michaela bude viac a viac