Lifestyle

Nemáte čo počúvať? Odporúčame vám zopár podcastov, ktoré stoja za to

(Foto: flexplan-project.eu)

Podcast je veľmi populárna forma audio nahrávok, ktoré nechýbajú ani u nás na Slovensku. Všetci si občas radi niečo vypočujeme na Spotify alebo inej platforme, či už cestou do školy, do práce alebo len pri obyčajnom relaxe doma na posteli. Žiadna opočúvaná hudba a dokonca máš pocit, že si vtiahnutý do rozhovoru ľudí, ktorých počuješ. Veľmi praktická možnosť ako vyplniť voľný čas, keď je okolo nás len hluk ulice alebo naopak len nudné ticho okolia.

ON/OFF by SAMSUNG so Sajfom

Spoločnosť Samsung a moderátor Matej Sajfa Cifra sa podieľali na výrobe podcastu, ktorý je primárne určený pre technologický smer. Ako sa však vyjadril Sajfa, on sám nie je žiadny odborník do techniky a tieto podcasty sú vedené tak, aby bol zrozumiteľný pre každého. Dokonca aj pre ľudí, ktorí majú základný prehľad o technológiách, ako sú napríklad všadeprítomné smartfóny. Ako je už zvykom, Sajfa v podcaste zájde do mnohých iných netechnických zákutí a s hosťom preberie rôzne iné zaujímavé témy alebo sa kvalitne zasmejú.

SABO SEBOU

Michal Sabo je známy moderátor s príjemným hlasom, ktorý bol dlhý čas súčasťou rádia Expres. Slovami, ktorými tento podcast opisuje on sám – “rozoberá všetky odtiene spoločenskej zodpovednosti“. Venuje sa rôznym sociálnym témam, ktoré ovplyvňujú každodenný život všetkých z nás. Prechádza rôznymi problematikami od duševného zdravia, pandemickej situácie okolo nás, cez médiá až k politike. Snaží sa rozvíjať kritické myslenie poslucháčov a podporovať ľudí v tvorbe vlastného názoru.

Vedátorský podcast

Nachádza sa život mimo našej planéty? V čom sa líši červia diera od čiernej diery? Aké ničivé sú sopky a ako znie vesmír? O týchto otázkach diskutujú každý týždeň Jozef a Samuel. Pravdepodobne si už počul pojem teória strún, ale nikto ti nevysvetlil čo to je. Teoretický fyzik Samuel Kováčik sa snaží priblížiť rôzne komplikované témy z vedeckého sveta, ktoré zaujímajú širokú verejnosť, tak aby tomu pochopil aj úplný laik. V spomínanom podcaste sa dozvieš aj mnoho ďalších zaujímavých faktov a zákonitostí o svete, v ktorom žijeme.

Dejepis Inak

Populárny YouTube kanál Dejepis Inak, ktorý má v réžii Sandra Sviteková, funguje aj na rôznych streamovacích platformách vo forme podcastu. Do povedomia sa dostala práve tým, že tému histórie objasnila spôsobom, ktorý je lákavý pre mnohých zvedavých ľudí. Okrem iného odpovedá na otázky ako napríklad vznikli nadávky, odkiaľ sú názvy dní, ako ľudia randili v minulosti, ale aj vážnejšie témy ako napríklad Francúzska revolúcia alebo o čom bolo SNP.

Fashion Session

Dve pomerne známe ženy – Natália Pažická a Zuzana Dutková (známa ako Platforma udržateľnosti) založili podcast, ktorého úlohou je osveta ľudí v témach ako rýchla móda, módny priemysel a jeho dopad na prírodu a ľudí, udržateľnosť oblečenia a najmä správny prístup k móde, respektíve k oblečeniu. Spomínané dámy sa snažia ozrejmiť fakty, ktoré by sme určite mali vedieť o oblečení, ktoré nosíme a jeho dopadoch na naše okolie. Podcast má vysokú pridanú hodnotu, veľmi dobre sa počúva a určite ho môžeme odporučiť nielen ženám, ale aj mužom, ktorí chcú kriticky rozmýšľať.

Boris a Brambor

Podcast, ktorý ani zďaleka nie je len o hokeji, ale verte, že zaujímavostiam z hokejového zákulisia sa rozhodne nevyhnete. Marián Gáborík a Boris Valábik, dvaja hokejisti, ktorí rozprávajú do mikrofónov minimálne tak zaujímavo ako hrajú hokej. Spoločne preberú akúkoľvek tému, pri ktorej sa vedia kvalitne porozprávať, vymeniť si názory a pri tom sa zasmiať. Nie je pre nich nič zriedkavé, že si medzi seba donesú zaujímavého hosťa, ktorého vyspovedajú o veciach, ktoré nadchnú každého poslucháča.

Páter Peter Podcast

Cirkev, náboženstvo, viera. Témy, ku ktorým sa chce vyjadriť každý bez ohľadu na to, na ktorej strane stojí. V tomto podcaste si spomínaný páter Peter volá zaujímavých hostí, s ktorými rozoberá tieto otázky a vytvára zaujímavý dialóg. Medzi hosťami sa objavili mená ako vedec Pavol Čekan, moderátori Adela Vinczeová, Marcel Forgáč, metalista Štefan Chrappa alebo komik Tomáš Hudák, ktorí k týmto otázkam majú čo povedať.

REFRESHER rozhovory

Refresher je “lifestylový“ web, ktorý má širokú škálu tvorby. Gro ich tvorby je publicisticko-spravodajská tvorba textov, ale aj tvorba video-reportáží, zábavných videí a rozhovorov. Spomínané mediálne obsahy sú v podobe videí dostupné na platforme YouTube ale aj na streamovacích platformách vo forme podcastu. Sú to rozhovory so zvučnými menami slovenského mediálneho sveta – reperi, speváci, moderátori, politici, tvorcovia, ktorých spovedajú moderátori striedajúci sa v jednotlivých dieloch.

Martin Belej

študent mediálnych štúdií