Lifestyle

Aká je realita instabazárov?

(foto: pixabay.com)

V poslednom článku z našej fashion rubriky ste si prečítali, ako pretransformovať svoj šatník na minimalistický Capsule wardrobe – kapsulový šatník. Dnes sa zameriame na to, ako ekonomicky a efektívne nakupovať na rôznych bazárových profiloch na Instagrame.

Medzi hlavné výhody spomínaných bazárov patrí najmä ich dostupnosť pre každého. Instabazáre, ako sú často označované, predstavujú komunitu ľudí, ktorá na svojich profiloch postuje vyradené kúsky z vlastných šatníkov. Často tam nájdeme krásne oblečenie za zlomok pôvodnej ceny. Samozrejme, keď ste trpezliví a podarí sa vám prelustrovať viacero profilov, určite natrafíte aj na skvostné kúsky. Za týmito bazármi stojí prevažne ženské osadenstvo. Niekedy sa dámam stane, že si kúpia kúsok, ktorý nakoniec nevynosia. Tušíte správne, na bazároch v online prostredí môžete natrafiť aj na úplne nové kúsky ešte s visačkou. No neznie to skvelo? Takéto skvosty si môžete uloviť pre seba alebo potešiť niekoho iného.

Známe značkové kúsky za zlomok ceny (Zdroj: Instagram)
Na instabazaroch nájdete aj známe značkové kúsky za zlomok ceny. (foto: instagram.com)

Bazáre s väčším počtom followerov vopred upozorňujú na pridanie novej ponuky, keďže dopyt po ich kúskoch je intenzívny. Predávajúce sa preto usilujú o spravodlivosť, aby v pravý čas boli potenciálne kupujúce vopred informované. Do svojich stories na Instagrame zvyknú preto pridávať odpočítavanie, ktoré plynie do uploadovania novej ponuky. Zvyčajne je z každého oblečenia, topánok či rôznych iných doplnkov k dipozícii prevažne len jeden kus. V tomto prípade je rýchlosť a rozhodnosť pri nákupe určite veľké plus pre vás. Po uplynutí odpočítavania predávajúce zverejnia svoju novú ponuku spravidla do feedu. Avšak, čím ďalej, tým viac sa nové ponuky zobrazujú aj v stories, pre pohodlnejšie a rýchlejšie prehliadanie. Kupujúce v prípade záujmu o daný kúsok reagujú na jednotlivé príspevky a kontaktujú konkrétny bazár.

Temnou stránkou týchto bazárov sú fake profily, za ktorými sa skrývajú podvodníci len s jediným úmyslom. Vzbudiť dôveryhodnosť u kupujúceho a jednoduchou cestou prísť k peniazom. Bazárové profily fungujú na princípe ,,First pay, than buy.“ V preklade to znamená, že za položky, ktoré ste si vybrali, musíte vopred zaplatiť na účet a následne vám bude vaša objednávka odoslaná. Samozrejme, u viacerých funguje aj osobný odber, kde nie je potrebné platiť vopred, čo je bezpečnejšie pre obe strany. Bazárová komunita však bola nútená pristúpiť k tomuto kroku, keďže aj predávajúci sa môže popáliť. Posielať tovar na dobierku sa v dnešnej dobe už neoplatí, keďže sa pomerne často stáva, že kupujúci sa rozhodne neprebrať zásielku.

Dôveryhodný profil obsahuje recenzie (Zdroj: Instagram)
Dôveryhodný profil obsahuje aj recenzie. (foto: instagram.com)

 

 

Rada od nás pre vás na záver: Vždy si daný profil overte predtým, než si cez neho niečo kúpite. Skutočne dôveryhodné profily majú často k dispozícii recenzie, ktoré nájdete primárne vo výbere. Tu platí pravidlo, že čím viac aktuálnych recenzií, tým lepšie.

Laura Hancová

Vášnivá kávičkarka, ktorá miluje módu. Vo voľnom čase sa venuje líčeniu. Jej srdce sa vždy roztopí pri dobrom jedle a psíkoch.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *