Lifestyle

(Ne)skrývané prednosti Instagramu

Instagram - jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí (Foto: pixabay.com)

Instagram je jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí a mobilných aplikácií. Zameriava sa na zdieľanie fotografií, no i napriek jeho rozšírenosti je menej známe, ako vznikol, aký ma potenciál a čo všetko dokáže. Všetko, čo ste o ňom vedeli i nevedeli, je zhrnuté v nasledujúcich riadkoch.

V apríli roku 2017 mal zhruba 700 miliónov používateľov. Tvorcovia tejto populárnej aplikácie však na začiatku neboli natoľko úspešní. Ich pokusy s aplikáciami sa začali vytvorením Burbnpredchodcu Instagramu. Ten bol pôvodne viacúčelovou aplikáciou, okrem iného ním mohli používatelia hlásiť svoju pozíciu, osvedčili sa však hlavne mobilné fotografie. Práve na tie sa vedenie následne špecializovalo.

V októbri 2010 uviedli na trh tvorcovia Kevin SystromMike Krieger túto aplikáciu v podobe približujúcej sa tej dnešnej pod názvom Instagram. Stal sa z neho ideálny nástroj na zdieľanie fotiek s priateľmi, ale tiež na marketingové účely. V apríli 2012 spoločnosť kúpil Facebook za 1 bilión dolárov. Aplikáciu tak následne čakalo prepojenie s Facebookom a masívna popularita. Facebook nekúpil mačku vo vreci. Potenciál Instagramu bol veľký.

Aj obyčajná fotografia z mobilu môže vyzerať naozaj dobre (Foto: pixabay.com)
Aj obyčajná fotografia z mobilu môže vyzerať naozaj dobre (Foto: pixabay.com)

Aktuálne Instagram ponúka na úpravu asi 40 filtrov a ďalšie možnosti úpravy: úprava veľkosti, jasu, kontrastu, štruktúry, tepla, sýtosti, farby, vyblednutia, tieňov, svetlých tónov, zostrenia a ešte úpravu vineta a tilf-shift. Možnosti úprav sú naozaj široké, no čo je dôležité a unikátne, sú veľmi rýchle úpravy fotografií, postačujúce pre veľkú väčšinu používateľov. Profesionálovi by vylepšovanie a upravovanie, ktoré Instagram ponúka, trvalo v profesionálnom nástroji, ako napríklad Adobe Photoshop, o dosť dlhšie. Ak teda spravujete veľa fotiek, Instagram je skvelá voľba, pretože sa nemusíte učiť pracovať v zložitom grafickom softvéri.

Avšak pozor! Z nedávneho výskumu vo Veľkej Británii vyplynulo, že spomedzi všetkých sociálnych sietí je Instagram najnevhodnejší pre mentálne zdravie mladých. Množstvo upravených fotiek idolov aj priateľov vytvára tlak, vysoké očakávania a nároky na vlastný výzor a kvalitu života.

Tip na záver

V prípade, že vás Instagram ako sociálna sieť neoslovuje, ale chceli by ste využiť jeho skvelé funkcie, existuje „fígeľ”, ako v ňom fotku upraviť, ale nezdieľať a nechať si ju pre seba. Existujú dve možnosti: môžete jednoducho fotku zdieľať a vzápätí ju archivovať, čím ostane dostupná iba pre vás. Ďalšou možnosťou je odpojiť sa od internetu v priebehu úpravy fotografie a potom fotku zdieľať. Aplikácia oznámi, že „fotka nebola uverejnená“ a fotografia sa uloží iba vo vašom zariadení.

Zdroje: časopis Fotovideo 7/2014; investopedia.com; techcrunch.com; time.com

 

 

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *