Lifestyle

Nenáročné tatranské túry, ktoré zvládne aj úplný začiatočník: #1 Popradské pleso

Výhľad na pleso z turistického chodníka (Foto: Dominika Grošková)

Slovensko je nádherná krajina. Môžeme sa pýšiť viacerými národnými parkmi a chránenými územiami s výhľadmi, ktoré dokážu vyraziť dych. Vraj sa cez semester poriadne nudíte alebo potrebujete zresetovať hlavu? Tak si teda zbaľte batohy, nabite fotoaparáty a obujte si túlavé topánky!

V nasledujúcej sérii článkov vám predstavíme niekoľko (nielen) tatranských turistických cieľov, ktoré naozaj stoja za pozretie. Ak ste milovníkom prírody, no s turistikou nemáte veľa skúseností, buďte bez obáv. Vybrali sme miesta, ktorých výstupy sú nenáročné a zvládne ich aj domased, ktorý po horách veľa kilometrov neprešiel. Navyše, takýto výlet do hôr poteší aj vaše študentské financie – v prípade, že si zásoby jedla pripravíte doma pred cestou. 😊 A hoci platí, že tie najkrajšie výhľady si musíme poctivo „odšliapať“, nemusí to byť vždy tak celkom pravda. V prvej časti seriálu si povieme o jednom z veľkého množstva tatranských plies – Popradskom plese.

Vrchy v pozadí a priezračná voda - takáto scenéria sa vám naskytne po hodinke cesty
Vrchy v pozadí a priezračná voda – takáto scenéria sa vám naskytne približne po hodinke cesty (Foto: Dominika Grošková)

Popradské pleso – štvrté najväčšie tatranské jazero

Popradské pleso patrí hádam k najjednoduchším, no o to krajším turistickým cieľom. Priezračné jazero sa nachádza v nadmorskej výške 1 493 m n. m. a dôjsť k nemu možno dvojakou trasou. Jednoduchší variant výstupu na pleso sa začína od zastávky Tatranských elektrických železníc v obci Popradské Pleso. Odtiaľ vedie cez les asfaltová cesta označená modrou značkou, ktorá vás privedie priamo k jazeru. Výstup priemerným tempom trvá približne hodinu. Ak máte rýchlejšie tempo, k plesu dôjdete aj za 45 minút.

Pri jazere vás budú vítať tradičné vyrezávané kríže
Pri jazere vás budú vítať tradičné vyrezávané kríže (Foto: Dominika Grošková)

Ďalším, trocha náročnejším variantom, je výstup zo Štrbského plesa po magistrále označenej červenou značkou. Vybrať sa môžete letnou alebo zimnou cestou, obe sú však o niečo náročnejšie ako „asfaltový variant“ a vedú kamenistým terénom. Túra trvá približne jednu hodinu a 15 minút. Pozitívom výstupu od Štrbského plesa však je, že za jeden deň stihnete navštíviť dve tatranské plesá.

Takýto výhľad sa vám naskytne, ak si vyberiete náročnejší variant trasy
Takýto výhľad sa vám naskytne, ak si vyberiete náročnejší variant trasy (Foto: Dominika Grošková)

Popri výstupe môžu turisti pozorovať výhľad na Ostrvu, ktorá tvorí pomyselnú ochrannú stenu jazera. Pod Ostrvou sa nachádza Symbolický cintorín, ktorý slúži ako pamiatka na obete, ktoré zahynuli v Tatrách i v iných svetových horách. V súčasnosti sa na cintoríne nachádza viac ako 300 tabúľ s menami obetí hôr. Pomyselné centrum cintorína tvorí kaplnka, v ktorej sa pravidelne konajú sväté omše. Zachovali sa tam aj pôvodné vyrezávané detvianske kríže, ktoré dotvárajú prostredie spomienkového miesta. Na odklon z trasy k Symbolickému cintorínu vás včas upozorní turistická značka. Pri Popradskom plese sa nachádzajú dve chaty – Majláthova chataChata pri Popradskom plese – kde si po výstupe môžete dať teplý obed alebo dobrú kávičku.

Kaplnka v centre Symbolického cintorína
Kaplnka v centre Symbolického cintorína (Foto: Dominika Grošková)

Na záver treba len dodať, že hoci ide o menej náročnú túru, je nutné zvoliť si správnu a pohodlnú obuv i oblečenie. Keďže sa počasie v Tatrách zvykne často meniť, je vhodné obliecť sa čo „najuniverzálnejšie“, aby ste boli pripravení aj na dažďové prehánky či studený vietor.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.