Recenzia

Novinka do knižnice filmov ženskej komédie

(Zdroj: kinoagentura.eu)

Najnovšia česká komédia Jak přežít svého muže mala v slovenských kinách premiéru 9. novembra 2023. Režisérom filmu je Rudolf Merkner, ktorý má na svojom konte vydarené filmy ako: Vianočný príbeh, Bobule, Rafťáci či seriál Vyprávěj. Film je natočený podľa knižného bestselleru autorky Jany Bernáškovej. Komédia trvá 90 minút. Dielo sa stáva situačnou komédiou, pretože divákom sú ukazované ľahké a vtipné situácie medzi postavami. Publikum môže byť široké, podľa môjho zreteľa predovšetkým ženské. Tento film je určený pre filmové plátna vďaka jeho každodennosti. Zaujímavosťou je, že autorka knižnej predlohy je súčasne aj hlavnou postavou vo filme.

V úvode sa zoznamujme s hlavnou postavou Luciou (Jana Bernášková), ktorá si po materskej dovolenke hľadá prácu ako herečka. Nikam ju však nechcú, otázka však je, či je to kvôli jej netalentu alebo len nemá šťastie. Jej druhý veľký problém sú chlapi, teda jeden, ten pravý a ideálny, ktorého sa snaží nájsť rôznymi spôsobmi. Po dňoch plných starostí sa stretáva s kamarátkami v zložení Zuzka (Mahulena Bočanová), Denisa (Iva Pazderková) a Alča (Pavla Dostálová). Ďalšou oporou jej je mama (Jitka Sedláčková). Luciin manželský život stroskotal kvôli nevere exmanžela Tomáša (Roman Zach), ktorý sa počas celého deja vo filme objavuje, nie však s jasným stanoviskom ku svojej už bývalej rodine. Pôsobí nervózne a hlavne neusporiadane. V polovičke filmu sa dôležitou postavou stáva vnútorný hlas Lucie, Šedivka (Ivana Chýlková), ktorý jej radí, aby ho počúvala, pretože len tak môže byť naozaj šťastná.

Lucia sa na večierku po filme Zoufalci, na ktorom žúruje s kamarátkou Alčou, náhodne stretne so starým známym z filmového priemyslu, ktorý ju zoznámi so scenáristom Karlom (Marek Němec). Aj keď si najskôr myslí, že je hlúposť stretnúť sa opak je pravdou a práve od neho dostane ponuku na rolu vo filme. Na tom istom večierku však stretáva ešte niekoho, Jakuba (Tomáš Měcháček). S Jakubom si vymenia zaľúbené pohľady a slová. Ani jeden nevie, kto je ten druhý a ako sa volá. Lucia dúfa, že si ju Jakub nájde aj bez toho, čaká a keď už sa zdá, že Jakuba púšťa z hlavy, náhodou sa stretnú pred obchodom v meste.

Podľa môjho názoru je kľúčovým bodom celého filmu večierok, keďže na ňom hlavná postava stretáva mužov, s ktorými skúša tvoriť vzťahy tým pádom sa posúva aj dej filmu. Napokon, na tejto párty stretáva muža aj kamarátka Alča. Film pôsobí až prehnane lacno. Má jednoduchý jazyk pre pochopenie diváka. Dej je jednoduchší s prvkami zauzlenia. Hádam najväčším problémom vo filme je časté pitie vína hlavnej postavy. Pre niektorých divákov je časté striedanie parterov zase poburujúce. Koniec je však predvídateľný a šťastný. Tento film neurazí, ale ani nenadchne.

5 bodov z 10.

 

Autorka: Veronika Lorková

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *