Nový svet je za dverami

(Zdroj: fujitsu.com)

Nie veľa ľudí vie, ako technika za posledné roky pokročila. Niektorí si sotva zvykli na aplikácie v mobile pri nakupovaní, no o chvíľu nás čaká presun do VR (virtuálna realita) a to nie len pri hraní hier či pozeraní filmov. Tí šikovní dokážu využívať chatGPT, aby zistili veľa informácií bez námahy, prípadne používajú DALL·E, aby nemuseli platiť grafika. Svet inovácií je rozvinutý ako nikdy predtým. Napríklad Elon Musk má veľké obavy z toho, čo príde, pričom sám posúva a vytvára nekonečne rýchlo. Niečo, čomu treba určite venovať pozornosť, je čip v mozgu. Testuje sa na opiciach, ktoré sa dokážu hrať hry pomocou mysle. Len sa pozerajú na obrazovku a hrajú sa.

Čomu by som však chcel venovať najväčšiu pozornosť je Metaverse. Meta (predtým Facebook) buduje virtuálny vesmír. Áno, počujete dobre. Všetko, čo si viete predstaviť, budete robiť z pohodlia domova. Pokiaľ ste videli film Ready player one, tak viete, o čom hovorím. Možno sa vám zdá, že to je ešte ďaleko, no VR set už nestojí 3000 €, ale taký Oculus Quest 2 viete kúpiť asi za 300 €. Predstavte si, že ráno vstanete a nejdete do roboty, ale do obývačky so svojou rodinou. Zarábať nebudete v práci, ale v spálni. Budete plne prítomný v momente mimo reality, ale budete sa nachádzať v nej. Nebudete telefonovať, budete si pozerať do tváre priamo s tým, s kým chcete, no budete od neho vzdialený stovky kilometrov.

Väčšina nových technológií sa snaží nahradiť konkurenciu alebo vylepšiť niečo, čo sa aktuálne používa. Čo však chce nahradiť Metaverse? V krátkosti všetko. Celú realitu a vybudovať niečo úplne nové, niečo, čo sa väčšine z nás ani nesníva. Vybudovať nie len vesmír, realitu, ale aj nové zákony fyziky. Predstavte si dokonalý vesmír, ktorý chcete mať. Stačí, aby ste sa napojili do tejto reality a budete ho mať. Ak v realite nemáte nohy, nie je to žiadny problém, v tomto svete nemusíte len chodiť, ak si to prajete, môžete pokojne aj lietať. Neexistujú žiadne kolóny, keď idete do práce, žiadna bolesť, žiadne čakanie na lekára. Namiesto toho prídete k lekárovi, ktorý je umelou inteligenciou a poviete mu, čo vás trápi. Odpovie vám v priebehu niekoľkých sekúnd.

Pre tých, ktorí tvrdia, že niečo také nemôže nastať, mám pre vás otázku, čo sa deje teraz? Vyjdite vonku do ulíc a sledujte, koľko ľudí má v ruke telefón. Koľko ľudí žije v tejto realite a koľko žije už teraz vo VR. Izolovaní od vnímania vonkajšieho sveta sledujú to, čo im vyhovuje. Jediné, čo ich drží v tomto svete, sú fyzikálne zákony. To, že každý deň musia trpieť v tomto svete, ktorý ich nechápe. Čoskoro budú oslobodení.

V neposlednom rade sa musíme pozrieť na to, pre koho je Metaverse určený. Nie pre „staršiu“ generáciu, ale pre mladých ľudí. Pre tých, ktorí majú osem hodín na telefóne či počítači. Taktiež si povedzme, že čoraz viac ľudí je závislých na technológiách rôzneho typu. Nepýtal by som sa preto, či Metaverse vesmír nastane, ale kedy nastane. Obávam sa, že nie je až tak ďaleko, ako si myslíme.

Autorka: Matúš Dráb

Mediálne štúdiá