Kultúra

Okolie DJZ-ka získalo nový vzhľad

Sprava: Ján Hanzo, riaditeľ DJZ; Peter Chudík, predseda PSK; Ján Sekerák, oblastný riaditeľ Metrostav, a. s. a Štefan Mitro, hlavný projektant rekonštrukcie (Foto: Viktória Koósová)

„Ako bude divadlo ďalej fungovať? Spoločnými silami. Jeden človek sám dokáže len málo, no keď sa ľudia spoja, dokážu veľmi veľa,” hovorí Peter Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja pri slávnostnom otvorení rekonštruovaných plôch v okolí budovy Divadla Jonáša Záborského.

Po dvoch etapách rekonštrukcie sa v piatok 20. 10. 2017 dopoludnia oficiálne otvoril zmodernizovaný exteriér budovy divadla„Plateau má približne 600 m², dlažba a chodníky zhruba 1300 m² a sú tu aj ďalšie menšie plochy. Všetky spevnené plochy dohromady tvoria 23 árov, ktoré ľudia využívajú, aj keď nemajú namierené do divadla — vedie odtiaľto cesta k nemocnici a na políciu,” objasňuje riaditeľ DJZ, Ján Hanzo.

Nech divadlo slúži ľuďom - vyjadrili sa Chudík s Hanzom pri rozhovore (Foto: Viktória Koósová)
Nech divadlo slúži ľuďom – vyjadrili sa Chudík s Hanzom pri rozhovore (Foto: Viktória Koósová)

Okrem toho, že vstup do divadla slúži na slávnostné chvíle, doteraz bolo aj obľúbeným miestom skejterov. Tento alternatívny prúd so slávnostným charakterom divadla podľa slov riaditeľa divadla nie je možné skĺbiť. „Nechceme s nikým bojovať,” tvrdí Hanzo, no faktom ostáva, že nové povrchy tvorí štruktúrovaná dlažba. Tá však plní aj protišmykovú funkciu, keďže chodníky pred budovou DJZ spôsobovali chodcom problémy najmä v zimných mesiacoch pre klzkosť.

Na otvorení nechýbala ani primátorka mesta Prešov, Andrea Turčanová (Foto: Viktória Koósová)

Všetko má svoje racio,” dodáva Chudík. Počas rekonštrukcie sa nezameriavali len na zvýšenú estetiku okolia divadla na Námestí legionárov, no investíciu v hodnote 972 000 € premietli aj do zvýšenia bezpečnosti. Prestavba zasiahla aj parkoviská; preto príchod autobusov (napríklad pri predstaveniach pre školy z okolia) bude pre chodcov bezpečnejší. Využili čas divadelných prázdnin, aby sa minimalizovalo nepohodlie spôsobené návštevníkom divadla.

Zlepšenie stavu okolia budovy už bolo nevyhnutné. „Rekonštrukcia sa po 27 rokoch priam žiadala, keďže sa v priebehu času niektoré materiály opotrebovali. Je to taká neverending story,” hovorí architekt Štefan Mitro. „Divadlo je chrámom umenia a chrámy prežívajú generácie. Je to ikonická stavba Prešova a taká si zaslúži ostať aj do budúcnosti,” tvrdí Mitro, keďže ide o stavbu nadregionálneho významu a reprezentuje nielen mesto, ale celý Prešovský kraj.

A ak si chcete nové priestory prezrieť na vlastné oči, odporúčame spojiť to s premiérou pôvodného slovenského muzikálu, Nikola Šuhaj, 10. novembra na Veľkej scéne.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.