Kultúra Spravodajstvo

Pondelkový WebElement #36 priniesol prednášku o virtuálnej realite a kryptomenách

Programátor Martin Rázus prednášal o vzniku virtuálnej reality (Foto: Dominika Grošková)

Pondelok 20. novembra sa v prešovskom klube Wave niesol v duchu informačných technológií. Témou 36. vydania tradičného programátorského podujatia WebElement bola virtuálna realita a kryptomeny. Popularizačné prednášky uviedli do problematiky úplných nováčikov a taktiež priniesli novinky pre znalcov tohto fenoménu.

Hoci je pravidelné podujatie WebElement zvyčajne venované programátorstvu, tentokrát organizátori priniesli témy, ktoré mali potenciál zaujať aj širokú verejnosť. S virtuálnou realitou sa totiž mnohí z nás už určite stretli. Ťažším orieškom však boli kryptomeny, ktoré pomaly ovládajú svet financií v hlbokých vodách internetu.

Kryptomeny sú alternatívou internetových platieb

Kryptomeny predstavujú alternatívu v uskutočňovaní platieb cez internet. O tom, ako už dnes ovplyvňujú mnohé sféry života, ako napríklad ekonomiku, politiku či ľudské práva, prednášal Peter Tóth. „Kryptomenami sa zaoberám približne päť rokov, posledné tri roky serióznejšie. Venujem sa im, pretože si myslím, že technológie sú jedným z najlepších spôsobov, ako môže jednotlivec alebo skupina urobiť nejakú zmenu vo svete. Teraz, keď máte počítač a pripojenie na internet, môžete vytvoriť niečo, čo môže mať relatívne veľký dopad na svet,“ vyjadril sa prvý prednášajúci. Peter Tóth pracoval v mnohých projektoch zahraničných bánk, čo bolo hlavnou motiváciou, prečo sa tomuto fenoménu začal venovať. Vo svojej prednáške priblížil predovšetkým základy a podstatu kryptomien, ich význam a používanie.

Peter Tóth vysvetlil podstatu kryptomien (Foto: Dominika Grošková)
Peter Tóth vo svojej prednáške vysvetlil podstatu kryptomien (Foto: Dominika Grošková)

O virtuálnej realite uvažoval už Leonardo da Vinci

O virtuálnej realite a jej histórii v krátkosti porozprával Martin Rázus, ktorý stojí za budovaním komunity web developerov v Prešove. Čo je virtuálna realita, vie nepochybne každý z nás, keďže sme sa s ňou mnohí už stretli. „V aktuálnej dobe sa pod virtuálnou realitou chápu akékoľvek technologické zariadenia, ktoré nám dokážu v reálnom čase simulovať rôzne vnemy. Čím viac týchto vnemov je, tým viac je pocit reality pre používateľa intenzívnejší. Celkovo ide o to, aby sa technologickému systému podarilo oklamať náš mozog, že ide o niečo, čo reálne prežívame,“ vysvetlil Rázus. Prvou osobnosťou, ktorá načrtla myšlienku virtuálnej reality, bol už renesančný maliar Leonardo da Vinci, ktorý sa vo svojich prácach zaoberal aj hĺbkou obrazov. Virtuálnej realite, ako ju poznáme dnes, predchádzalo mnoho revolučných vynálezov.

Prednášky o IT pritiahli množstvo záujemcov (Foto: Dominika Grošková)
Prednášky o IT pritiahli množstvo záujemcov (Foto: Dominika Grošková)

Sériu pondelkových prednášok uzavreli Martin MihályRado Slovík, ktorí riešia virtuálnu realitu na platforme Oculus. Prostredníctvom nej vytvárajú virtuálne prehliadky architektúry.

Rado Slovík počas prednášky o VR v architektúre (Foto: Dominika Grošková)
Rado Slovík počas prednášky o virtuálnej realite v architektúre (Foto: Dominika Grošková)

Podujatie ponúklo tiež priestor na diskusiu a rôzne otázky. Nasledujúce stretnutie developerov a webových vývojárov s ďalšou zaujímavou témou by sa malo konať opäť o mesiac v priestoroch Waveu.

Dominika Grošková

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *