Redaktor časopisu .týždeň a vysokoškolský učiteľ Martin Mojžiš v pondelok 18. septembra navštívil Prešov, aby počas besedy v kaviarni Wave predstavil reedíciu svojich vedeckých kníh. Okrem iného sa v diskusii rozoberali témy ako školstvo, nekonečný vesmír i sneh vŕzgajúci pod nohami.
Martin Mojžiš je teoretický fyzik, vysokoškolský pedagóg, pôsobiaci na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, a novinár v jednom. Počas diskusie v prešovskom nezávislom centre kultúry predstavil nielen svoje doterajšie dielo, ale aj svojský pohľad na svet. Nehovorilo sa však len o nudných vedeckých témach, ako vesmír, gravitácia a temná hmota, ale aj o Einsteinových omyloch či aktuálnej politickej situácii.
Vo svojich článkoch popularizuje vedu
Mnoho čitateľov pozná Martina Mojžiša vďaka jeho pôsobeniu pre časopis .týždeň, v ktorom sa venuje popularizácii vedy prostredníctvom odborných článkov. Hoci jeho hlavné pole pôsobnosti tvorí najmä fyzika, vo svojej tvorbe sa venuje rôznym témam. „Veľmi veľa vecí je zaujímavých a v škole nám to akoby zatajujú. Nejakým spôsobom nám učivo sprotivia a potom to žiakov nebaví. Som však vďačný nášmu školstvu, že je také nezaujímavé, lebo tu pre mňa vzniká určitý priestor,“ povedal Mojžiš o svojej tvorbe pre .týždeň.
V súčasnosti sa autor vo svojich príspevkoch venuje prevažne politike a školstvu. Aj tieto témy, prirodzene, zazneli v diskusii. Čo si autor myslí o súčasnej situácii školstva? Podľa jeho názoru by malo byť učenie pre deti zábavnejšie a záživnejšie. „Predstava detí tešiacich sa do školy nie je úplne nerealizovateľná. Nie je však možné, aby sa deti tešili do školy bez toho, aby sa učitelia tešili do školy. V prvom rade je dôležité dosiahnuť, aby učiteľov učenie bavilo. Je to však náročná robota, a hoci je školstvo v zlej situácii, vždy sa nájdu ľudia, ktorí chcú učiť a baví ich to.“
Fyziku si obľúbil už na základnej škole
Martin Mojžiš vyučuje fyziku už 32 rokov, a hoci ho práca baví, občas sa aj on musí popasovať so „syndrómom vyhorenia“. Našťastie však má dobrých a inšpiratívnych študentov. „Máme študentov, ktorých fyzika baví a chcú ju vedieť. Skôr by som povedal, že dávajú zmysel môjmu životu. Semester čo semester hovoriť tie isté veci a nemať pred sebou ľudí, ktorých to zaujíma – to by bolo strašné. Pre učiteľa je to naozaj strašná vec.“ Pri niektorých študentoch pociťuje, že sú vo fyzike šikovnejší ako on sám. Fyzika ho pritom začala baviť od prvých hodín na základnej škole a vedel, že to je to, čomu sa chce v živote venovať.
Hoci u mnohých študentov fyzika nepatrí medzi najobľúbenejšie predmety, Martin Mojžiš vo svojich článkoch dokazuje, že môže byť aj fascinujúca. Tiež vás zaujíma, prečo teda sneh vŕzga? Mojžiš mal na túto otázku pripravenú jednoduchú odpoveď: „Sneh tvoria maličké ľadové kryštáliky, ktoré sú vo vločkách v šesťuholníkovej štruktúre. Keď sa sneh stlačí a stúpime naň, časť kryštálikov sa mechanicky zlomí. Tento zlom rozochveje zvuk, hoci len máličko. No keď sa kryštálikov zlomí veľa, tento zvuk je počuteľný. A to je práve to, ako vnímame vŕzganie snehu pod nohami.“
Ak vás zaujíma veda (a chcete sa blysnúť pred priateľmi zaujímavými informáciami), články novinára a fyzika Martina Mojžiša si môžete prečítať v troch zbierkach – Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy a Tri hlavy draka.
Komentovať