Kultúra Spravodajstvo

Ďalšie číslo Ta Take Town je vonku

Nové vydanie ponúka množstvo kvalitných článkov (Foto: Marcel Kušnír)

Prešovčania a všetci záujemcovia o prešovskú históriu a kultúru mali možnosť zúčastniť sa na prezentácii novín s názvom Ta Take Town pri príležitosti ich druhého vydania v tomto roku. Uvedenie nového čísla sa, ako je už tradíciou, uskutočnilo v prešovskom centre nezávislej kultúry Wave vo večerných hodinách v stredu 20. septembra.

Ta Take Town sú noviny zaoberajúce sa Prešovom a vo všeobecnosti všetkým, čo s Prešovom súvisí. Sú známe okrem iného aj voľným vyjadrovacím štýlom redaktorov, ktorí do nich prispievajú, a článkami obohatenými o humor a iróniu. V stredu večer sa o uvedenie nového čísla postarali šéfredaktori novín – Slavomír Capek a Kristína Šebejová. Spolu s predstavením tematiky článkov nového čísla zároveň vyjadrili vďaku sponzorom a tvorcom zainteresovaným do tvorby posledného vydania novín.

Šéfredaktori novín Ta Take Town, Slavomír Capek a Kristína Šebejová (Foto: Marcel Kušnír)

„Noviny vznikli ako moja semestrálna práca na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Zadaním bolo vytvoriť niečo o Prešove. Oslovila som Slava Capeka, či by mi s tým nevedel pomôcť, a vyšlo najavo, že Slavo má plný „šuflík” takýchto textov. Hovorí sa, že mestá majú svoju kolektívnu pamäť, vlastného genia loci, ktorý je unikátny a neopakovateľný. My sa pokúšame tieto „kamienky mozaiky” mestskej pamäti pozbierať alebo zhromaždiť aspoň časť z nej. A aj keď to primárne nebolo naším cieľom, noviny sa stali aj akýmsi nástrojom na budovanie mestskej identity, s ktorým sú ľudia ochotní stotožniť sa, z čoho sa veľmi tešíme,” vyjadrila sa k otázke o cieli novín Kristína Šebejová.

Redakcii Unipo Pressu prezradila aj plány redakcie Ta Take Town do budúcna. „Hlavne by sme si chceli udržať to, že noviny vychádzajú dvakrát ročne. Pripravujeme aj knižnú publikáciu Ta Take Mesto — sprievodca paralelnou históriou mesta Prešov, ktorú by sme chceli vydať budúci rok.”

Uvedenie nového čísla Ta Take Town sprevádzala prítomnosť skupiny ilustrátorov pod názvom Citrón a prezentácia ich práce. Ilustrátori prispeli svojimi fotografiami a grafikou týkajúcou sa mesta Prešov. Niektoré kúsky z ich tvorby boli vytvorené špeciálne pre Ta Take Town. Tvorbu ilustrátorov prezentoval Peter Rázus a vo svojom príhovore poukázal na dôležitosť slobody umenia. Dostupná grafika bola pre návštevníkov k dispozícii na predaj.

Uvedenie novín bolo spojené s vystúpením kapely Funeral Service (Foto: Marcel Kušnír)

Po uvedení nového čísla nasledoval kultúrny program. O ten sa postaral prešovský hudobník Juraj Staviarsky. Vo Wave predstavil prešovskému publiku tvorbu svojej novej kapely Funeral Service. Po vystúpení na Skapal Pes Feste to bolo druhé vystúpenie tejto kapely. Po koncerte Funeral Service nasledovalo tzv. Ta Take Disko za sprievodu hudby DJ Piliera a DJ Kartoffela.

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.