Spravodajstvo

Premiér navštívil Prešovskú univerzitu: Lebo iba vzdelané a zdravé Slovensko, môže byť moderné a úspešné

(Foto: Anna Poláčková)

Prešov 2. mája – Poverený predseda vlády, minister zdravotníctva a financií Eduard Heger navštívil akademickú pôdu. Po oficiálnom stretnutí s vedením a rektorom Prešovskej univerzity Petrom Kónyom program pokračoval diskusiou s vyše 200 študentmi na tému „vízia pre moderné a úspešné Slovensko.“

Rektor PU Peter Kónya a predseda vlády Eduard Heger. (Foto: Anna Polačková)

Začiatok diskusie prebehol nezvyčajným, no pre študentov atraktívnym spôsobom. Premiér vyzval účastníkov, aby vyjadrili svoju predstavu o modernom a lepšom Slovensku. Odpovede boli rôznorodé, no študenti považujú za primárne vlastnosti ako odbornosť a slušnosť. Chcú, aby sa väčší dôraz kládol na školstvo, zdravotníctvo, cestovný ruch, ale aj na priemysel či kvalitnú a prosperujúcu infraštruktúru.

(Foto: Anna Polačková)

Predseda vlády si nápady študentov zapisoval a počas diskusie sa vyjadril ku každému z nich. Názorom venoval dostatočnú pozornosť. Spätnou väzbou boli jeho predstavy a spôsoby, ako (a či vôbec) by sa dali požiadavky docieliť. Okrem toho sa venoval téme odchodu absolventov do zahraničia.

Premiér sa nevyhol ani otázkam spájania či vývoju jeho strany (Demokrati), no týmto bodom sa venovala pozornosť len okrajovo. Heger sa tiež vyjadril, aké témy sú pre parlament prvoradé: „Školstvo a zdravotníctvo sú top priority, ktorým sa venuje naša vláda. Je dôležité si uvedomiť, že ide o priority, ktoré musia byť trvalé. Lebo iba vzdelané a zdravé Slovensko, môže byť moderné a úspešné.“

Predseda vlády rozprával aj o tom, ako za pomerne krátky čas splnil plány či schválil zákony, ktorým sa na začiatku jeho výkonného obdobia nedávali veľké nádeje. Spomínala sa aj téma plánu obnovy, ktorému by sa chcel venovať aj v prípade znovuzvolenia za stranu Demokrati. Zároveň sa nechal počuť aj o svojej budúcnosti v prípade, ak by mu ľudia nedali dôveru: „Ak ma ľudia nezvolia, nemám za potrebu sedieť na politickej stoličke po celý svoj život.

(Foto: Anna Poláčková)

K otázke spájania stredopravých subjektov (strana Modrí na čele s Mikulášom Dzurindom alebo KDH s Milanom Majerským) vyjadril túžbu a otvorenosť kolaborácie, no zatiaľ nedošlo k ničomu prelomovému: „Strana Demokrati je otvorená spolupráci s ostatnými demokratickými subjektami, no nie každý to zatiaľ vidí rovnako,“ odpovedal premiér.

Na záver diskusie P. Kónya udelil Hegerovi pamätnú medailu pri príležitosti 25. výročia založenia univerzity. Následne mali účastníci diskusie možnosť odfotiť sa s premiérom alebo s ním debatovať na akúkoľvek tému, ktorá ich zaujímala.

Norbert Mato