Prešov – Včelnica Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa rozrastá. Od utorka (20. októbra 2021) sa môže pochváliť aj novým členom v podobe tradičného slovinského úľa. Dar venovala študentom PU prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá ho dostala od Veľvyslanectva Slovinskej republiky.
Na jar tohto roka Prešovská univerzita zaradila do ponuky nový predmet včelárstvo. Záujemcovia z rozličných vedných odborov sa prostredníctvom výberového predmetu naučia nielen pozitívne pristupovať k životnému prostrediu, ale taktiež si osvoja základy včelárstva a oboznámia sa s problematikou súčasného chovu včiel. Súčasťou výučby je aj praktická časť, ktorú študenti absolvujú priamo v univerzitnej včelnici. V nej sa doposiaľ nachádzalo desať včelstiev a približne 300 tisíc včiel. Od včera sa spomínaná včelia komunita môže pýšiť aj netradičným úľom zo Slovinska, ktorý má bezmála dva metre.
Nie je žiadnym tajomstvom, že PU pracuje na budovaní tzv. zelenej univerzity, čo potvrdzuje aj vytvorením včelnice. „Zriadením univerzitnej včelnice sme chceli prispieť jednak k ozdraveniu ekosystému v meste Prešov, ale tiež získať pre včelárstvo mladú generáciu,“ uviedol Peter Kónya, rektor PU. Zároveň poďakoval prezidentke SR za dar a dodal, že aj napriek jej pracovnej vyťaženosti verí, že čoskoro zavíta na pôdu univerzity, aby sme jej mohli našu zelenú iniciatívu ukázať aj osobne.
Nadšenie z toho, že úľ bude využívaný aj v praxi počas výučby, neskrýval ani veľvyslanec Slovinskej republiky v Bratislave Gregor Kozovinc. „Je dôležité, aby študenti nevnímali včelárstvo len ako produkciu medu, ale hlavne, aby poznali jeho pravý význam a dôležitosť pre našu budúcnosť.“
Zelenej politike sa venuje aj prezidentská kancelária na čele so samotnou prezidentkou SR, ktorým je téma klimatickej krízy a ochrana životného prostredia veľmi blízka. Svojimi slovami to potvrdil aj Norbet Kurilla, poradca prezidentky SR pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie. „V rámci projektu zelená kancelária 2030 realizujeme rôzne aktivity, vrátane podpory návratu včiel do sídlených prostredí. Podporou včelárstva a vzdelávania na Slovensku chceme prispieť k ochrane a tvorbe životného prostredia a biodiverzity.“ Ako ďalej doplnil, v prezidentskej záhrade sa nachádzajú tri včelie rodiny, z ktorých následne pochádza aj originálny darček vo forme medu pre prezidentské návštevy.
Zaujímavosťou je, že myšlienka Svetového dňa včiel sa zrodila práve v Slovinsku, odkiaľ pochádza aj náš netradičný dar. To, že ide o pomerne zaujímavý úľ, nám potvrdil aj univerzitný včelmajster Stanislav Kowalski. Podľa jeho slov sa v univerzitnej včelnici doposiaľ nachádzali len úle, ktoré mali vstup zboku, do slovinského úľa budú včely vchádzať zozadu. „Ja osobne som s takým úľom ešte nepracoval, ale je to nová výzva ako pre mňa, tak aj pre študentov, aby si vedeli porovnať rôzne technológie včelárstva.“ Včelmajster Kowalski z Občianskeho združenia Komunitná včelia záhrada, ktorá spolupracuje s PU už niekoľko rokov, na záver zdôraznil, že: „slovinský úľ bude včelnicu nielen skrášľovať, ale bude pre nás mementom, že včelárenie nemá byť iba o mede a zisku, ale predovšetkým o starostlivom prístupe k životnému prostrediu, v ktorom včely majú nezastupiteľné miesto.“
Komentovať