Spravodajstvo

Prešovská univerzita pokračuje v rekonštrukcii študentských domovov

(Foto: facebook.com/unipointernáty)

Prešovská univerzita spravuje štyri komplexy, ktorých kapacita je 1918 miest. Po veľkej rekonštrukcii dvoch najväčších ubytovacích zariadení na ulici 17. novembra, sa pripravuje aj modernizácia internátu na Námestí mládeže.

V dvoch etapách sa obnovovalo na Novom a Starom internáte. Počas tejto rekonštrukcie prešlo obnovou 128 izieb a 8 kuchyniek na tzv. Novom internáte. Na Starom internáte boli vymenené okná, zateplená fasáda a rekonštrukciou prešlo 263 izieb, čo dopomohlo k zníženiu energetickej náročnosti. Obnovu izieb veľmi pozitívne hodnotia aj ubytovaní študenti. „Na internáte bývam už štvrtý rok, zažila som u nás na starom internáte ešte aj spoločné sprchy. Teraz sa to nedá porovnať, každá bunka má svoju kúpeľňu a peknú prerobenú izbu. Najviac mi ale vyhovuje to, že už nie sú spoločné sprchy a nemusím čakať na chodbe, kedy sa konečne uvoľnia, ale máme to na bunke a delíme sa o kúpeľňu iba s dievčatami, ktoré na bunke bývajú,“ zhodnotila rekonštrukciu štvrtáčka Lenka.

Modernizácia internátu na Námestí mládeže

V rámci rekonštrukcie internátu na Námestí mládeže je navrhnutá obnova ubytovacích buniek a spoločných priestorov, čo zahrňuje nové podlahy, obnovu vnútorných omietok a vymaľovanie interiérových priestorov. Pôvodné sociálne zariadenia budú zmodernizované a vybavené novou sanitou a za nové sa vymenia existujúce rozvody vody, kanalizácie, ale aj elektroinštalácie vrátanie osvetlenia. Vymenené budú pôvodné interiérové dvere, zárubne a obnovené budú taktiež balkóny.

Aktuálne prebieha rekonštrukcia internátu na Námestí mládeže (Foto: Simona Stašáková)

Rekonštrukcia na tomto internáte je rozdelená na dve etapy. Prvá etapa by mala byť podľa slov riaditeľa Študentského domova a jedálne PU (ŠDJ PU), Františka Martinku, ukončená v septembri. „Študenti by v novom akademickom roku 2021/2022 mali byť ubytovaní na obnovenom internáte na Námestí mládeže.“

V prvej etape sa prerába nižšia časť od hlavnej cesty, ide najmä o kompletnú rekonštrukciu celých buniek a sociálnych zariadení a v tejto etape je naplánované aj zateplenie.  „Po rekonštrukcii budú na tomto internáte pre študentov poskytované jednolôžkové, dvojlôžkové a trojlôžkové izby,“ objasnil riaditeľ ŠDJ PU. Druhá etapa  závisí najmä od finančných zdrojov, naplánovaná je ale na budúci rok.

Henrieta Hlinková

Študentka mediálnych štúdií, ktorá sa riadi tým, že mlčanie je jednou z vlastností dokonalosti. Miluje ruže, literatúru, cyklistiku, malinový čaj a nedá dopustiť na svojich štvornohých miláčikov. Na svete nenávidí nespravodlivosť. Srdce sa jej rozbúši pri futbale a jej snom je navštíviť zápas Bayernu Mníchov. Zbožňuje atmosféru Talianska a k jej romantickej duši patrí túžba navštíviť Santorini a precestovať celý Apeninský polostrov.