Spravodajstvo

PU dostala jedinečný CT prístroj, študenti budú môcť simulovať vyšetrenie pacientov

Fakulta zdravotníckych odborov PU sa môže pochváliť jedinečným prístrojom. (foto: M. Mravec)

Prešov – Študenti odboru rádiologická technika z Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) sa budú ako prví na Slovensku učiť vyšetrovať pacientov na simulátore CT prístroja s virtuálnou realitou. Unikátny prístroj, ktorý fakulte poskytla spoločnosť Siemens Healthineers Slovensko, eliminuje nežiadúce účinky ionizujúceho žiarenia CT prístrojov a zároveň vytvára podmienky porovnateľné s reálnou praxou v nemocnici. Slávnostné odovzdanie simulátora sa uskutočnilo práve počas Medzinárodného dňa rádiológie (8.november). 

Prešovská univerzita v Prešove (PU) sa snaží svojim študentom priniesť inovatívne metódy aj v oblasti výučby. Potvrdzuje to aj Memorandum o vzájomnej spolupráci medzi FZO a spoločnosťou Siemens Healthineers Slovensko, ktoré je zamerané na vývoj virtualizácie rádiologických prístrojov. Výsledkom tejto kooperácie je aj odovzdanie školiaceho CT simulátora, ktorý obdržala PU začiatkom týždňa. Prístroj, ktorý bude nápomocný pri príprave budúcich rádiologických technikov, prinesie zvýšenie kvality v starostlivosti o pacienta aj v klinickej praxi.

„Virtuálna realita (VR) a zmiešaná realita (AR) sú dva simulačné modely, ktoré momentálne posúvajú medicínske vzdelávanie. Sme veľmi radi, že možnosti týchto nástrojov môžeme testovať, a to najmä vďaka Siemens Healthineers Slovensko, spoločnosti, ktorá je lídrom na poli zobrazovacej rádiologickej techniky,“ vyjadril sa RNDr. Marek Chmelík, PhD. z Katedry medicínsko-technických odborov FZO. Ako spoluautor myšlienky VR simulátora poznamenal, že v začiatkoch spolupráce vznikol aj prototyp prístroja magnetickej rezonancie s virtuálnou realitou. Podľa jeho slov už boli parciálne výsledky spolupráce prezentované na medzinárodnej konferencii pre medicínsku výučbu AMEE 2019 vo Viedni. Najnovšie sa nimi pochválili aj na Slovenskom rádiologickom kongrese v Trnave 2021.

Študenti vďaka spoločnosti Siemens Healthineers Slovensko získajú potrebnú prax a zručnosti. (foto: M. Mravec)

Softvéry pre najmodernejšie medicínske technológie využívajú poskytovatelia medicinálnej starostlivosti po celom svete. K ich tvorbe prispieva aj spoločnosť Siemens Healthineers na Slovensku a výnimkou nie je ani vyvíjanie simulátorov pre budúcich odborníkov. Potvrdzujú to aj slová Ľuboslava Jochmana zo spomínanej spoločnosti. „Sme radi, že naše dlhoročné skúsenosti v oblasti inovácií a vývoja medicínskej techniky môžeme posúvať budúcim generáciám špecialistov a prispievať tak k precíznej medicíne. Schopnosť ovládať najmodernejšie softvéry a technológie otvára úplne nové dimenzie v oblasti diagnostického zobrazovania. Prináša pozitíva nie len pre pacientov, ale najmä pre medicínsky a odborný zdravotnícky personál. Študenti vďaka našej spolupráci s Prešovskou univerzitou získajú potrebnú prax, zručnosti a naše nemocnice kvalitných odborníkov.“

Prostredníctvom prístroja si študenti môžu polohovať virtuálneho pacienta. (foto: M. Mravec)

Prototyp školiaceho programu, ktorý využíva virtuálnu realitu, umožní študentom pracovať v bezpečnom prostredí na pôde fakulty. „Virtuálne prostredie MR aj CT prístroja pokrýva dve miestnosti. Prvá miestnosť s konzolou prístroja a druhá s funkčným VR modelom MR a CT prístroja, majú funkčný stôl, ovládacie prvky a laser. V prípade CT je navyše VR aplikácia pripojená k reálnemu softvéru, ktorý sa nachádza v nemocniciach,“ priblížil Ján Cabadaj, jeden z autorov virtual reality CT simulátora zo spoločnosti Siemens Healthineers Slovensko. Práve vďaka spomínaným technológiam má budúci špecialista možnosť vyskúšať si rôzne typy vyšetrení, môže polohovať virtuálneho pacienta a pracovať s ovládačmi prístrojov, rovnako ako keby sa nachádzal pri skutočnom prístroji.

Daniela Handlovičová

Absolventka filmovej školy, ktorej záujmy siahajú aj za hranice kinematografie. Aktuálne je študentkou mediálnych štúdií a jej revírom je spravodajstvo a kultúra. Vo voľnom čase ju často nájdete v kuchyni, kde vytvára sladké pokušenia.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *