Kultúra Reportáže

Prvý deň festivalu BAB 2024 je za nami

(zdroj: Aryna Kniazeva)

Roj detí pripravených stráviť hodinu obdivovaním jedinečnej animovanej tvorby dobzučal 9. 10. 2024 do priestorov kina Scala. Festival Bienále animácie Bratislava prišiel do Prešova spolu s jesenným vetrom, aby po dvoch rokoch opäť rozhýbal zmysly divákov výberom najlepších nekomerčných filmov z celého sveta. Tie boli tradične rozdelené do dvoch pásiem, z ktorých prvé začínalo o 9:00 a druhé o 11:00. Moderátormi stredajšieho premietanie boli študenti mediálnych štúdií z Filozofickej fakulty PU v Prešove: Ivana Koreňová, Bianka Čižmárová a Tomáš Marek.

Od úvodného predstavenie programu bolo jasné, že máme dočinenia s natešenými a komunikatívnymi divákmi. Príhovor moderátorov sprevádzali najmä zvučné odpovede žiakov prvého stupňa základných škôl, ktoré dokazovali, že na festival neprišli z donútenia. Pred samotným premietaním tak sedačky kina osídľovali molekuly nedočkavosti a očakávania.

(zdroj: Aryna Kniazeva)

Keď pred spustením prvého filmu zhasli svetlá, automaticky sa rozžiarili oči detských divákov. Film Príbeh slimáka si vyslúžil aj potlesk, pri viacerých tituloch zas diváci nadšenie prejavovali prostredníctvom spoločného diskutovania. Applause (aj skupinový) sa ozýval sálou i pri iných filmoch. Taliansky film Mira sa dočkal nadšenia v podobe hlasného jasotu už pri uvedení jeho názvu na plátne. Film z Macedónska obsahoval mnoho kýchnutí hlavnej postavy, čoho sa deti chytili a postupne jej zborovo začali priať: „Na zdravie!“ Diváci tak v prvý deň preukázali komunikatívnosť, ale aj záujem a chuť po animovaných filmoch z nekomerčného prostredia.

Favoritom detských sŕdc sa stal slovenský film Bobo. Dôvod, ktorý uviedla jedna z diváčok, znel: „Páčil sa mi, pretože aj môj brat sa volá Bobo.“ Chlapec v maskáčovej bunde zas povedal: „Zaujala ma v tom filme čarovná kniha. Bolo to magické.“ Niektorí si obľúbili v poradí prvý film (Puffer fish). Dievčatko s ružovou sponkou snímka zasiahla, pretože: „Je smiešne, ako sa rybičky nafukovali spolu so žralokmi a potom všetci sfúkli ako také balóny.“

Zajtra bude kino Scala rovnako nachystané na nával divákov, ktorí túžia po jedinečnom filmovom zážitku, aký dokáže ponúknuť len tento festival. Naša redakcia sa po zbytok týždňa postará, aby ste jeho atmosféru nasali aj z článkov. A pre tých, ktorí sa rozhodnú prísť: Vidíme sa!

Martin Bujňák