Lifestyle

Slovenské dokumentárne filmy, pri ktorých si zaručene oddýchnete

Zdroj: www.startitup.sk

Skúškové obdobie sa pomaly končí a veríme, že váš MAIS už svieti nazeleno. Po nekonečnom učení si zaslúžite aj chvíľku oddychu. Čo tak zrelaxovať sa napríklad pri dobrom dokumentárnom filme? Nielenže na chvíľu „vypnete“ od teoretických poznámok či učebníc, ale dozviete sa aj niečo nové a spoznáte rôzne ľudské osudy.

Slovenská filmová produkcia sa často nestretáva s veľkým záujmom publika – výnimkou sú „trháky“ Všetko alebo nič, Cuky a Luky či triler Únos. Naša kinematografia však okrem toho ponúka aj výber pútavých dokumentárnych filmov. Vybrala som pre vás tri slovenské dokumenty, ktoré považujem za vydarené. Pri ich sledovaní možno na chvíľu prestanete myslieť na učenie, pričom vás nepochybne obohatia o zaujímavé informácie.

Sloboda pod nákladom

„Čo si človek naloží na chrbát, musí aj doniesť do cieľa.“ Tento vizuálne prepracovaný dokumentárny film má na svedomí režisér Pavol Barabáš, ktorý má vo svojom portfóliu už viacero filmov o Vysokých Tatrách. Tentokrát sa vybral do tatranského terénu, aby zdokumentoval život posledných vysokohorských nosičov v Európe. V dokumente zachytil ich tvrdú prácu. Často na pokraji síl či v nepriaznivých poveternostných podmienkach denne kráčajú so svojím nákladom do cieľa – nosia zásoby do ťažko dostupných chát. Hory a nosičské remeslo sú ich neoddeliteľnou súčasťou. Film vás prostredníctvom rozhovorov obohatí o množstvo zaujímavých myšlienok, keďže títo ľudia vo svojom živote okúsili naozaj veľa. Okrem toho prináša skvelé zábery našich veľhôr – a ktovie, možno vás navnadí aj na ich návštevu. 🙂

Cooltúra

Ako dnes vyzerá slovenská kultúra? Dokument z dielne Mira Rema je sondou do jej vnútra. Tvorcovia prostredníctvom obrazov jednotlivých kultúrnych fenoménov nastavujú zrkadlo tomu, čo mnohí považujú za vrchol vkusu a „estetična“. Na súčasné kultúrne produkty sa pozerá ironicky a úsmevne, pričom poukazuje na výstrednosť a (ne)kvalitu toho, čo konzumuje slovenský divák. Hoci mnohé scény pôsobia komicky, vyvolávajú vážne zamyslenie. Ak ste tento dokument ešte nevideli, mali by ste to napraviť, a to čím skôr!

True Štúr

Tento slovenský film ste možno zachytili v RTVS, ktorá ho pred časom odvysielala na Jednotke. Pozitívnou správou je, že je dostupný v archíve televízie (takže nehrozí žiadne pirátstvo :)). Dramatizovaný dokument, ktorého vizuál je inšpirovaný filmom Sin City, vytvorili režiséri Michal Baláž a Noro Držiak. Film kombinuje prvky dokumentaristiky a animácie, pričom nás vťahuje do vyšetrovania okolností smrti Ľudovíta Štúra. Objavujú sa v ňom detektívne prvky a množstvo informácií o živote nášho národného velikána, o ktorých ste ani netušili. Ak vás nepresvedčí pozrieť si film jeho námet ani detektívna zápletka, možno sa to podarí hereckej dvojici Robo Roth a Táňa Pauhofová.

Videli ste už spomínané slovenské dokumenty? Dajte nám v komentároch vedieť, ako sa vám páčili. Pridajte aj vlastné tipy – radi sa inšpirujeme, pri akom zaujímavom dokumente oddychovať od učenia!

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.