PEKING – Pred týždňom (13.3.2022) sa skončila zimná paralympiáda v čínskom Pekingu, ktorá sa uskutočnila v dňoch 4. marca – 13. marca 2022. Slovensko reprezentovalo 32 športovcov, a to po prvý raz v troch športoch – paraalpské lyžovanie, curling a parahokej.
Necelé dva týždne po úspešných zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu, kedy si naši hokejisti domov priniesli bronz a Petra Vlhová si vybojovala v slalome zlatú medailu, sa na rovnakom mieste uskutočnili aj zimné paralympijské hry. Pre Slovensko to bola už ôsma paralympiáda. Vlajkonosičmi našej reprezentácie v Pekingu bol lyžiar Miroslav Haraus a curlerka Monika Kunkelová. Slovenskí športovci získali šesť medailí, a to konkrétne tri zlaté a tri bronzové. Všetky získané medaily patria reprezentantom paraalpského lyžovania. V celkovej medailovej bilancii skončilo Slovensko na 10. priečke.
Henrieta Farkašová obhájila zlato z Pjongčangu
Najúspešnejšia slovenská paralympionička získala pre Slovensko dve zlaté medaily. Prvou medailou sa jej podarilo obhájiť zlato z pred štyroch rokov z Pjongčangu, kedy triumfovala v zjazde. Disciplína super-G nevyšla Henriete Farkašovej podľa predstáv, keďže pre pád preteky nedokončila. Superkombináciu zajazdila na výbornú a vybojovala si tak v Pekingu druhú zlatú medailu. Na svojom konte ma po tohtoročnej paralympiáde už 11 zlatých medailí.
Zlatá a bronzová Alexandra Rexová
Iba 16-ročná debutantka na paralympiáde spolu s navádzačkou Evou Trajčíkovou získala v super-G zlatú medailu. Pred druhou Britkou Fitzpatrickovou mala náskok takmer dve sekundy. Tešiť sa mohla aj zo slalomu, v ktorom si vybojovala bronz a z premiérovej paralympiády si tak odniesla dve medaily.
Miroslav Haraus dvakrát bronzový
Slovenský paralympijský lyžiar Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom si vybojoval bronz v slalome zrakovo znevýhodnených. Rovnaké miesto obsadil aj v obrovskom slalome.
Curleri bojovali o bronz
Najväčším prekvapením našej výpravy sú práve slovenskí curleri na vozíku, ktorí 2 roky nemohli nikde trénovať a ešte v decembri svoju účasť na paraolympiáde zvažovali. Pre Slovensko to bola už tretia účasť na paralympiáde v danej disciplíne. Z 10 zápasov podľahli naši curleri len Nórsku a Lotyšsku, čím si zabezpečili postup do semifinále. Semifinálový zápas so Švédskom po takmer vyrovnanom zápase napokon prehrali 4:6. V boji o 3. miesto nestačili na Kanadu a prehrali 3:8. Naši reprezentanti skončili v Pekingu na 4. mieste. Pre slovenský curling je to na paralympijských hrách historicky najlepšie umiestnenie.
Slovenskí parahokejisti
Prvý zápas naši reprezentanti prehrali s domácou Čínou vysoko 0:7. V druhom zápase s Talianskom to vyzeralo nádejne, keďže po troch tretinách bol stav stretnutia nerozhodný a o víťazovi rozhodli až nájazdy, v ktorých mali viac šťastia Taliani a nad našimi vyhrali 2:1. Slovenskí paraolympijskí hokejisti prehrali v Pekingu aj posledný zápas proti Česku, ktorému podľahli 0:3. Slovensko po premiére pod olympijskými kruhmi nepostúpili zo skupiny a skončili tak na 7. mieste.
Napriek tomu, že ide o výnimočnú udalosť, keďže paralympiáda sa koná každé štyri roky, málokto zaregistroval dianie paralympiády. Aj keď sa na námestiach ich medaily neoslavovali, zaslúžia si slovenskí paralympijskí športovci obrovský obdiv.
Komentovať