Slováci sa zobudili do povolebného rána. Po štyroch rokoch nastala v mnohých mestách a obciach nová politická atmosféra. Kým v niektorých úradoch zasadli staronové tváre, v mnohých samosprávach došlo k relatívne radikálnej zmene. V konečnom dôsledku ale slobodné a demokratické voľby umožnili ľuďom vložiť do rúk politikov osudy svojich miest a obcí na najbližšie štvorročné funkčné obdobie.
Komunálne voľby sú úspešne za nami. Masívne kampane v našich mestách a obciach ustáli, pričom politickí predstavitelia sa už zväčša naplno chopili svojich úradov. Ich primárnou úlohou bude splniť čo najväčšiu časť predvolebných sľubov, pričom je hlavne na nás, občanoch a voličoch, aby sme kriticky a racionálne dohliadli nad ich vládnutím a nedopustili ani náznak arogancie moci, či korupčného správania. Slovenská verejnosť bola v očakávaní, či komunálne voľby odzrkadlia trend, ktorý bol nastavený najmä po voľbách do VÚC.
Opätovne sa potvrdil rastúci fenomén tzv. nezávislých kandidátov, ktorí získali naprieč celým Slovenskom najväčšiu podporu, pričom zároveň sa ukázala aj klesajúca popularita vládnej a najsilnejšej slovenskej strany SMER-SD, predovšetkým v krajských mestách, kde nezískala ani jediný post primátora. Je ale nutné povedať, že za nezávislými kandidátmi práve strana SMER-SD získala druhý najväčší počet hlasov (celkovo jej kandidáti uspeli v 592 obciach). Celková volebná účasť bola 48,67 %, čo je oproti voľbám z roku 2014 (48,3 %) menší nárast. Najviac voličov si našlo cestu k urnám v obci Chorváty (obvod Košice-okolie) a to až 89,88 % oprávnených voličov. Najnižšiu účasť vykázalo neslávne známe košické sídlisko Luník IX, kde hlasovalo iba 19,44 % voličov.
Prešov ovládla staronová primátorka Andrea Turčanová
Komunálne voľby sa prirodzene nevyhli ani nášmu mestu Prešov. Svoj post obhájila primátorka Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, NOVA), ktorá v konečnom zúčtovaní hlasov získala 45,7 %, čo predstavuje 14 205 hlasov. Druhý skončil bývalý primátor Pavel Hagyari (nezávislý) s 28,7 % hlasov. Za nimi nasledovali postupne Richard Drutarovský (SPOLU, PS) s 8,5 %, Miroslav Benko (SMER-SD, Most-Híd) s 8,2 %, František Oľha (SaS, Sme Rodina) s 7,6 %, Stanislav Grega (nezávislý) s 0,8 % a na chvoste zostal Igor Dužda (SRK) s 0,4 %. Mesto sa môže popýšiť najvyššou volebnou účasťou spomedzi krajských miest. Celkovo si prišlo svoje občianske právo splniť 43,20 % oprávnených prešovských voličov. Na chvoste spomedzi krajských miest sa ocitla metropola východu – Košice, kde sa účasť pohybovala na úrovni 35,7 %.
Nové prešovské mestské zastupiteľstvo bude rôznorodou zmesou politických strán, čo bude vyžadovať predovšetkým kompromisnú politiku. Najviac sú pritom zastúpení poslanci hlásajúci sa k strane KDH (12), za nimi v tesnom závese nasledujú nezávislí (8) a SMER-SD (8). Pred Prešovom tak stojí ďalšia štvorročná etapa s víziou splnenia rôznych ambicióznych projektov. Uvidíme teda, ako sa staronové vedenie s novozloženým samosprávnym parlamentom popasuje s výzvami, pred ktorými Prešov stojí.
Komentovať