Lifestyle

Sú kvety tým, čo doma potrebujete?

Zdroj: AdobeStock

Ak zablúdite na stránky dizajnérov, kde prezentujú svoje diela v podobe zariadenia interiérov, v drvivej väčšine sa tam budú nachádzať aj kvety. Práve tieto zázraky sú označované za niečo, čo nesmie chýbať v žiadnom interiéri.

V hlave sa vám však rozsvieti alarm, že o kvety sa treba špeciálne starať, že na to nemáte čas, alebo dokonca aj to, že nebudete vyhadzovať peniaze za kvety, ktoré vám aj tak nesprávnou starostlivosťou vyschnú. Máme pre vás riešenie. V tomto článku vám prinášame tipy na tri druhy kvetov, ktoré sa s vami nerozlúčia po mesiaci pobytu u vás doma.

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

zamiokulkas
Zamiokulkas ako nenáročná rastlina. (Zdroj: AdobeStock)

Exotická rastlina, ktorá svojou jedinečnosťou upúta nejedno oko. Prvotné priečky v jednoduchosti, čo sa týka starostlivosti o kvety si práve zaslúžil tento krásavec. Vzrast nie je príliš veľký, ale ak sa budete o túto rastlinu starať, tak ako si to želá, verte nám, že nové lístky a mohutnejší vzrast sa objaví aj do mesiaca. Základom je zabudnúť na rastlinu. Áno, čítate dobre.

Veľakrát sa stane, že sa z kvetu tešíte natoľko, že mu doprajete vodu či hnojivo až príliš často. Ak umiestnite túto rastlinu na parapetnú dosku, najlepšie na východnú stranu, úplne postačí, ak ju budete zalievať raz za dva týždne. Čo sa týka hnojenia, najlepšou voľbou je tyčinkové hnojivo, ktoré zoženiete aj v drogérii. Ani s hnojením to nepreháňajte, postačí, ak rastlinu budete hnojiť raz za dva mesiace.

Monstera (Monstera deliciosa)

monstera
Mostera je jedinečnou rastlinou s exotickým vzhľadom. (Zdroj: AdobeStock)

Nádherná rastlina, ktorej pôvod je až z ďalekej Strednej a Južnej Ameriky. Práve táto rastlina, býva snom mnohých milovníkov kvetov. Každý list je iný, unikátny. Na dotyk sú listy pevné ako keby boli vytvorené z kože.

U monstery býva rast a množenie listov pomalší. O to väčšiu radosť budete mať, ak uvidíte, že sa vám začína objavovať nový list. Väčšinou vyrastie jeden až dva nové lístky za rok. Ak však chcete dopomôcť rastu nových listov, odporúčame vám vzdušné korene, ktoré nájdete u tejto krásky jednoducho, namočiť do malého pohárika s vodou a umiestniť vedľa kvetináča.

Čo sa týka zalievania rastliny, zalievajte vtedy, keď je substrát už suchý – vo väčšine prípadov postačí zalievať tak často, ako aj vyššie spomínaný Zamiokulkas. Aj u tejto rastliny postačí, ak ju budete hnojiť tyčinkovým hnojivom raz za dva mesiace. Keďže vzrast tohto kvetu dokáže byť pokojne aj viac ako meter, môžete ho umiestniť kdekoľvek. Rozjasní každý kút vašej domácnosti a dodá mu šmrnc.

Dracena (Dracaena marginata)

dracena
Dracena ako rastlina, ktorá má nezastúpiteľné miesto v každej domácnosti. (Zdroj: AdobeStock)

Tretiu priečku v pomyselnom rebríčku rastlín, ktoré nevyžadujú prehnanú starostlivosť si vyslúžila Dracena. Pôvod tejto rastliny je zo subtropických oblastí Afriky a Ázie. Svojimi dlhšími úzkymi listami nápadne pripomína palmu.

Táto mini palmička si získava srdcia milovníkov kvetov a postupne býva viditeľná takmer v každom dome a to nie len za svoj exotický vzhľad, ale aj vďaka tomu, že je nenáročná na starostlivosť. Úplne jej postačí trocha vody raz za týždeň, a hnojivo tak ako aj u predchádzajúcich rastlín, raz za dva mesiace. Dracene neprekáža ani umiestnenie do polotieňa, napríklad na komodu.

Michaela Želinská

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *