Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov: Chytila ich vášeň pre tanec, fotografiu a lepší životný štýl

O svojom pôsobení v súbore porozprával aj Ľubomír Šimčík, ktorý je v Šarišane ako tanečník najdlhšie (Foto: Matúš Maťufka)

Koncom apríla sa na Talkshow Prešov v Encore rozprávalo o folklóre, fotografii a o novom bezobalovom obchode v Prešove. Hosťovské kreslá, ako obyčajne, vystriedalo viac ľudí. Časť folklórneho súboru Šarišan spestrila program svojím vystúpením.

Na talkshow zavítal vedúci folklórneho súboru Šarišan, Jozef Karahuta. Publiku porozprával, ako sa líšia od iných súborov. Reprezentujú folklórne tradície regiónov východného Slovenska, ako sú Šariš, Zemplín, Spiš a Abov. Tento rok oslavujú päťdesiate výročie. Jozef Karahuta predstavil výročný program Šarišanu Zlatá svadba, ku ktorej sa symbolicky viaže päťdesiate výročie súboru. Najbližšie sa chystajú vycestovať do Mexika. Ak ste neboli ešte na ich vystúpení, mohli ste ich vidieť aj v relácii Chart show. Zaspievali tam známy hit v šarištine od kapely Tublatanka Dnes mám rande so svojím mestom. Okrem folklóru, ktorému sa Jozef Karahuta venuje aj tancom, vyrába ľudové kroje, krpce, tašky a výrobky z kože. Pýtali sme sa, či je záujem u mladých ľudí o folklór: „Rapídne menej. Väčšinou sú to deti bývalých tanečníkov a folklóristov, ale neupadá to. Teraz vďaka Zem spieva je folklór viac na výslní. Najmladší člen má trinásť a najstarší dvadsaťsedem rokov, ale za mojej éry tam boli aj štyridsaťroční.“

Šarišan obohatil program o svoje spevácke a tanečné vystúpenia (Foto: Matúš Maťufka)

Medzi treticou hostí boli aj Laura Martinková a Michaela Šlosárová. Spoločne porozprávali o svojom ekologickom nápade založiť bezobalový obchod v meste Prešov. Laura je lektorkou enviromentálnej výchovy na školách a takisto organizuje wokshopy s tematikou separovania a kompostovania. Inšpirujú sa autorkou bestselleru o živote bez odpadu, Beou Jonshon. Tá vyprodukovala so svojou rodinou za celý rok len sedem deci odpadu. Porozprávali, čo ich viedlo k založeniu obchodu a čo môžete urobiť, aby ste správne separovali. O ich obchode a nápade si môžete viac prečítať v článku Rozhovor o prvom bezobalom obchode v Prešove.

Svoje rozprávanie podporili aj názornou ukážkou možných variantov uloženia potravín (Foto: Matúš Maťufka)

Držiteľ najvyššieho európskeho titulu pre profesionálnych fotografov, ktorý udeľuje The Federation of European Photographers (FEP), podpredseda Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky (APFSR) a je vyznamenaný množstvom prestížnych svetových ocenení. Ján Štovka vyštudoval hudobnú výchovu a etiku na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity, neskôr v Prahe absolvoval školu fotenia (IDIF Praha). Porozprával, ako hudba a fotografia má k sebe blízko, ako prebieha príprava na fotenie a ako sa ľudia majú tváriť na fotkách: „To ťažko povedať. niekedy je to náhodne, niekedy aj s obyčajným iphonom je človek na správnom mieste v správny čas. Celý život je na to, aby sme urobili v správny čas správnu fotku. Najdôležitejšiu na fotografii považuje emóciu. Vraví, že fotografia nezobrazuje len to, čo je, ale aj to, čo vtedy cítite. Medzi svoje obľúbené zaraďuje fotografie svojho syna alebo od velikánov svetovej fotografie.

Ján Štovka nafotil plagát k výročnému programu Zlatý svadba pre folklórny súbor Šarišan (Foto: Matúš Maťufka)
Ján Štovka nafotil plagát k výročnému programu Zlatá svadba pre folklórny súbor Šarišan (Foto: Matúš Maťufka)

Najbližšia Talkshow Prešov sa bude konať 28. mája v clube Encore o 20.00. Hosťami budú redaktor TV JOJ Jozef Kubáni, hudobník a skladateľ Dávid Kollár a o dynamickej jóge príde porozprávať Michal Kocúrek. Nezabudnite sa zapojiť do našej súťaže o dva voľné vstupy, ktorú prichystáme už čoskoro. 🙂

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.