Kultúra Spravodajstvo

Literárny majáles 2018 poteší nielen priaznivcov literatúry

(Foto: archív Libresso books and coffee)

Prešovská kaviareň Libresso Books & Coffee s pomocou Fondu na podporu umenia pripravila dvojdňový festival – Literárny majáles 2018. Na svoje si prídu milovníci dobrej literatúry a hudby. Pre detské publikum sú pripravené workshopy a divadelné predstavenie.

Program festivalu sa začne v piatok 11. mája o 16.00 otvorením majálesu. Po ňom bude nasledovať literárna beseda s Viťom a Rišom Staviarskymi. Otec, spisovateľ a víťaz ceny Anasoft Litera 2013 spoločne so svojím synom filmárom porozprávajú vlastné postrehy na tému premeny knihy na scenár a pretvorení scenára na knihu. O 18.30 sa uskutoční autorské čítanie básnika Michala Baláža, rodáka z Humenného, ktorý je zároveň režisérom úspešnej dokudrámy True Štúr. Na klavíri ho bude sprevádzať Martin Husovský, líder skupiny Komajota a absolvent Prešovskej univerzity.

Piatkový program vyvrcholí o 20.00 spomienkovou besedou k 10. výročiu úmrtia spisovateľky Daniely Hivešovej-Šilanovej. V rámci projektu 1000 žien bola v roku 2005 nominovaná na Nobelovu cenu ako jedna z dvoch Sloveniek. Okrem práce spisovateľky a redaktorky sa venovala rómskej komunite. Texty autorky in memoriam prečíta jej neter Nina Šilanová. O jej živote zas porozpráva redaktorka Dobrých novín Denisa Havriľová.

Program počas oboch dní festivalu je pestrý a bohatý.
Program dvojdňového literárneho festivalu je pestrý a bohatý (Foto: Libresso books and coffee)

Bohatý program aj v sobotu

Sobotný program so začiatkom o 14.00 bude prebiehať v dvoch stanoch v exteriéri. V jednom z nich sa uskutočnia čítačky, druhý stan bude určený pre deti. O 15.00 bude pre najmenších návštevníkov pripravený workshop pod vedením ilustrátorky Ivany Rybnickej a spisovateľky Marky Staviarskej. O 16.00 sa deťom predstavia divadelníci z Babadla s interaktívnou hrou Kráľ Drozdia brada, ktorú vystrieda workshop s tvorcami časopisu Bublina.
Autorské čítania začnú o 15.30 s mladou spisovateľkou Alenou Sabúchovou. Pokračovať budú s Janou Micenkovou, ktorá debutovala zbierkou poviedok Sladký život. Mladé autorky následne vystrieda poetka Mária Ferenčuhová. Jej posledná básnická zbierka s názvom Imunita si za posledné dva roky odniesla niekoľko ocenení. Vo svojich básňach sa nevyhýba témam ako je smrť, choroba a smútok.

Libresso si aj tento rok pripraví bohatý program (Zdroj: Archív Libresso books and coffee)
Libresso si aj tento rok pripraví bohatý program (Foto: archív Libresso books and coffee)

Ďalej sa v rámci festivalu predstavia autori Zuska Kepplová a Márius Kopcsay. Koloman Kertézs Bagala a Peter Šulej porozprávajú o tom, aké je to vydať peknú knihu. Literárnu časť festivalu spríjemní večerné vystúpenie prešovských hudobníkov Horvath and his flaming bitches, ktorých žáner sa označuje ako artpop. Na záver sa predstaví banskobystrická skupina Sto múch, ktorá svojimi zábavnými textami návštevníkov pobaví a urobí tak pomyselnú bodku za festivalom.

Počas oboch dní Literárneho majálesu bude prebiehať burza kníh, na ktorú si každý návštevník môže priniesť vlastné knihy. Zároveň budú účastníci môcť vyhrať knihy a získať 10% zľavu na ich nákup. Vstup na podujatie je zdarma a organizátori sa už teraz na vás tešia. 🙂 Na Literárnom majálese nebudú chýbať ani redaktori Unipo Pressu. O priebehu víkendu v znamení literatúry vás budeme informovať.

Natália Turcovská

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *