Kultúra

Literárny majáles 2018: Do Prešova zavítali úspešní slovenskí autori

Michal Baláž svoj koncepčný album nazval Oksron, názov Nórsko od zadu (Foto: Zuzana Hrabčáková)

Dvojdňový festival Literárny majáles 2018 s pomocou Fondu na podporu umenia odštartoval v piatok 11. mája v priestoroch prešovskej kaviarne Libresso Books & Coffee. Návštevníci sa mohli zúčastniť kreatívnych workshopov, diskusií s tvorcami literatúry a filmu, burzy kníh, súťažiť o knihy a na svoje si prišli aj deti.

Po otvorení festivalu sa konala literárna beseda s Viťom a Rišom Staviarskymi. Syn autora a scenáristu Viťa Staviarskeho porozprával o svojom bakalárskom filme Andyho žena. Pracoval na ňom podľa knižnej predlohy svojho otca, víťaza ceny Anasoft Litera 2013, ktorú získal za svoju literárnu tvorbu. Rozprávali o prepájaní knihy vo filme a ako z filmu napísať knihu. Podľa ich slov, jeden z hlavných rozdielov medzi tvorbou knihy a natáčaním filmu je, že sa pri knihe musí vymýšľať dej a v scenári je už všetko predpísané. Obaja si pochvaľujú spoluprácu ako dvoch scenáristov na jednom filme. Publiku predstavili aj svoj celovečerný film Loli Pradička, na ktorom aktuálne pracujú. Je to príbeh  z jarmočného prostredia o láske obchodníka a rómky.

Preogram v podobe workshopov a bábkového divadla prilákalo aj tých najmenších (Foto: Zizana Hrabčáková)
Program v podobe workshopov a bábkového divadla prilákal aj tých najmenších (Foto: Zuzana Hrabčáková)

Michal Baláž, básnik a režisér dokudrámy o Ľudovítovi Štúrovi s názvom True Štúr predstavil svoju tvorbu v autorskom čítaní za hudobného sprievodu lídra prešovskej skupiny Komajota, Martina Husovského. Študoval scenár, aj réžiu na Vysokej škole múzických umení. Okrem tvorby poézie sa venuje písaniu textov pre Katku Koščovú, Komajotu, Mira Jaroša, Akustiku a ďalších. Svoju prvú básnickú zbierku začal písať počas študijného pobytu v Nórsku a vydal ju v podobe denníka zloženého z poézie. V spolupráci s Martinom Husovským ho nadchlo uchopovať slová básne a spolu ich zhudobnili.

Zuzka Kepplová porozprávala o spolupráci s vydavateľstvom K. K. Bagala (Foto: Zuzana Hrabčáková)
Zuzana Kepplová porozprávala o spolupráci s vydavateľstvom K. K. Bagala (Foto: Zuzana Hrabčáková)

Rozdiel medzi ročníkmi porovnala majiteľka kaviarne, Lenka Babinová: „Určite je rozdiel už len minimálne v tom, že minulý rok to bol nultý ročník a bol to len jednodňový festival. Tento rok sme to urobili ako dvojdňový festival v piatok a v sobotu. Druhá vec je, že sme pozvali viacerých hostí a plus je to obohatené o to, že máme kapely.“ Ukončenie piatkového programu bolo venované spomienkovej besede k 10. výročiu úmrtia spisovateľky Daniely Hivešovej-Šilanovej, ktorá sa okrem práce spisovateľky a redaktorky venovala aj rómskej komunite. Texty autorky prečítala jej neter Nina Šilanová. O jej živote zas porozprávala redaktorka Dobrých novín Denisa Havriľová.

Prešovských hudobníkov Horvath and his flaming bitches a banskobystrická zostava Sto Múch sa postarali o večerný program (Foto: Zuzana Hrabčáková)
Prešovskí hudobníci Horvath and his flaming bitches a banskobystrická zostava Sto Múch sa postarali o večerný program (Foto: Zuzana Hrabčáková)

Sobotňajší deň ozvláštnili workshopy určené deťom s ilustrátorkou Katkou Rybnickou a spisovateľkou Markou Staviarskou, autormi časopisu Bublina a tiež bábkové divadlo Babadlo. Návštevníci si mohli vypočuť autorské čítania s mladými spisovateľkami Alenou Sabúchovou s jej debutovou zbierkou Zadné izby, Janou Micenkovou, ktorá debutovala zbierkou poviedok Sladký život a Máriou Ferenčúhovou. Tá na svojej besede uvažovala o vymedzovaní gendru a vnášaní príbehovosti, epikých a dramatických prvkov do deja. Autori Zuzka Kepplová,  Koloman Kertézs Bagala a Peter Šulej porozprávali o tom, aké je to vydať knihu. „Vyberali sme to takým spôsobom, čo je teraz momentálne trendy v slovenskej próze a poézii. Výber mala na starosti hlavne moja kolegyňa Zuzka Hrabčáková, ktorá robí v kníhkupectve. Nechali sme stáleho hosťa, ktorý bol aj minulý rok, pána Bagalu, ktorý má vydavateľstvo K. K. Bagala. Pred rokom tu bol s inými hosťami, teraz si priviedol ďalších, tak nám obohatil program, ale on je taká stálica. Dúfame, že aj budúci rok príde,“ dodala majiteľka kaviarne o výbere programu.

Zúčastnili ste sa ja vy Literárneho majálesu alebo inej zaujímavej besedy s autorom? Podeľte sa s nami o vaše dojmy v komentároch pod článkom. 🙂

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *