Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov: Pozvanie prijal aj prvý zahraničný hosť

Súrodenci plisujú aj pre návrhárov (Foto: Pavol Kovaľ)

Koncom mesiaca, 29. októbra, sa konala Talkshow Prešov. Okrem tradičných hostí, ktorých spája s talkshow mesto Prešov, prijal pozvanie aj prvý zahraničný hosť. Kto boli hostia a čo ich s východným Slovenskom spája si prečítate nižšie.

Súrodenci Karolína a Michal Jankivovci z Prešova, predstavili ich vlastnú módnu značku Jankiv Siblings. Tvoria odevy s technikou plisovania, v plisovacích formách. Karolína sa venuje navrhovaniu a komunikácii so zákazníkmi a Michal sa venuje výrobe. Využívajú prvky folklóru a ich odevy sú vhodné aj na denné nosenie. Práve to ich odlišuje od ostatných výrobcov, ktorí svoje výrobky navrhujú iba pre folklór. Porozprávali, ako sa k móde dostali, ako vyzerá celý proces plisovania a na ukážku priniesli niekoľko svojich výrobkov. Ich cieľom je pomocou tejto technike a začať vyrábať aj iné časti oblečenia. „V princípe je jedno, aké látky sa použijú na plisovanie, ale najlepšie plis drží na polyestere a umelých vláknach. Tam vieme zaručiť, že sa ten spád akoby zlomí, a nič sa s ním nestane ani pri praní, ani pri čistení. Máme látky, ktoré sú aj zmesové, ako vlna a polyester, alebo bavlna a polyester. Stopercentne prírodné látky nie sú vhodné na plisovanie,“ opísala vhodný výber pre plisovanie Karolína.

Rôzne druhy sukní zo svojej dielne doniesli Jankiv Siblings na ukážku (Foto: Pavol Kovaľ)

Ďalším hosťom bol mladý prešovský režisér  Richard Staviarsky. Vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Počas svojho štúdia vytvoril niekoľko krátkometrážnych filmov, ako je napríklad aj dielo Andyho žena. Porozprával o svojom projekte Glupe reči, kde stvárňuje svoje vymyslené charaktery a robí dabing. Publiku predstavil autorský film Loli Paradička. Pracoval na ňom spolu so svojím otcom, scenáristom a spisovateľom, Víťom Staviarskym. Film je z jarmočného prostredia, spracovaný podľa reálneho príbehu. Premiéru bude mať na Art Film Feste 2019 v Košiciach.  Rozmýšľa nad pokračovaním s filmami z prostredia východu, pretože je mu to veľmi blízke a páčia sa mu charaktery ľudí, ktoré tu môže nájsť. „Ďalšie scenáre, ktoré máme, teda jeden pripravený, je knižka Rinaldova cesta. Ten je tiež z prostredia východného Slovenska a odohráva sa to aj v Budapešti. Je to taká road movie.“

Richarda Staviarskeho môžete stretnúť aj na jarmokoch, kde sa venuje predaju (Foto: Pavol Kovaľ)

Prvým zahraničným hosťom v talkshow bol brazílsky dirigent Vinicius Kattah. Je šéfdirigentom v Štátnom divadle Košice. Ako mladý získal tretie miesto v Medzinárodnej súťaži v dirigovaní Blue Danube 2011.  Spolupracoval  už s niekoľkými orchestrami, ktoré dirigoval vo Viedenskej štátnej opere a v niekoľkých koncertných sálach. Založil projekt Tutti Mozart a aj opernú spoločnosť Oh!pera. Je hlavným dirigentom v orchestri, ktorý ponúka súbor najobľúbenejších skladieb virtuóza Johanna Straussa a v orchestri Metropolitan Kammerorchester. Porozprával o svojich zážitkoch z koncertov. Je to pre mňa veľmi ťažké, pretože stále, keď dirigujem nejakú operu, potrebujem hovoriť ich jazykom. Preto hovorím taliansky, francúzsky a potrebujem rozumieť slovám, ktoré je počuť, povedal o náročnosti dirigovaní cudzojazyčných skladieb.

Vinicius Kattah predviedol aj názornú dirigentskú ukážku spolu s Talkshow Prešov band (Foto: Pavol Kovaľ)

Ďalšia Talkshow Prešov sa bude konať 26. novembra v Encore clube. Nezabudnite sa zapojiť do našej súťaže o dva voľné vstupy, ktorú pre vás pravidelne pripravujeme.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.