Kultúra Spravodajstvo

Večer s Artforom: kniha Sviňa od Arpáda Soltésza je mozaikou príbehov o Slovensku

Hosťom Artfora bol tentokrát Arpád Soltész (Foto: Dominika Grošková)

Prešovské kníhkupectvo Artforum pokračuje svojimi večermi so súčasnými slovenskými autormi. V stredu 31. novembra si na diskusiu pozvalo novinára a spisovateľa Arpáda Soltésza, ktorého nová kniha Sviňa len nedávno pristála na pultoch kníhkupectiev.

Novinár Arpád Soltész je známy najmä ako redaktor spravodajstva Televízie JOJ či ako niekdajší komentátor Hospodárskych novín. Okrem toho pracoval ako investigatívny novinár vo viacerých periodikách. Za uplynulý rok vydal dve knihy – jeho knižným debutom z roku 2017 bola kniha Mäso s podtitulom Vtedy na východe. Tento rok sa rozhodol vydať ďalšiu, ktorá nesie názov Sviňa.

Mäse sa autor orientuje na pomery v 90. rokoch, ktoré vládli na východnom Slovensku pri hraniciach s Ukrajinou. Vláda východoslovenskej mafie, ilegálne prevádzačstvo, nelegálne činnosti či obchodovanie s bielym mäsom sú hlavnými problémami, na ktoré autor poukazuje prostredníctvom príbehu odvážneho novinára. Soltész sa v tejto knihe vracia k obdobiu, kedy len začínal s investigatívnou žurnalistikou. „Mäso je situované hlavne do prostredia ukrajinsko-slovenskej hranice. Ja som pôsobil ako investigatívny novinár na východe, bolo to také „pole neorané“, robil to málokto,“ spomínal na inšpirácie pri písaní prvej knihy Soltész.

Knihy novinára Arpáda Soltésza rezonujú slovenskou spoločnosťou (Foto: Dominika Grošková)

Veľká časť jeho prvej knihy je založená na reálnych udalostiach, aj keď autor nepopiera, že ide aj o fikciu. „Prakticky všetko z toho, čo je v knihe napísané, keby ste vedeli čo máte hľadať a kde to máte hľadať, nájdete v dobovej tlači,“ uviedol autor. Jeho prvá kniha dosiahla veľký úspech a vyvolala negatívne reakcie čitateľov, avšak paradoxne s pozitívnym účinkom. „Keď si ľudia prečítali Mäso, boli znechutení a uľavilo sa im, že je to dnes trochu lepšie. Ale to všetko vedeli, to dostávali denne naservírované v médiách, ale až keď to človek dá do nejakého kontextu a trošku do toho pridá emócie, ktoré ako novinár nemôžem dávať, ale ako spisovateľ, tak až vtedy si ľudia uvedomili, v čom vlastne žijú. Ako keby nedokázali reflektovať fakty, len emócie,“ zhodnotil novinár.

Impulzom napísania novej knihy bola vražda

Mäse sa Soltész venuje jednej väčšej zápletke, naopak jeho nová kniha Sviňa je mozaikou vyskladanou z viacerých príbehov. Jej tvorba autorovi trvala približne dva mesiace. „Pri Mäse som sa snažil zbeletrizovať nejaké spomienky a napísať román, skúsil som to, vyšlo to. Neskôr som chcel písať niečo podobné, z 90-tych rokov. Potom zavraždili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu, čiže prišli úplne iné veci, na písanie nebol čas. Niekedy v lete, keď vrcholila frustrácia z vtedajšieho presvedčenia, že tú vraždu nikdy nevyšetria, tak som si povedal, že asi nebudeme  ako novinári naozaj schopní ľuďom poskytnúť fakty. Ale možno by som mohol napísať román, ktorým ukážem, v akom svete dnes žijú,“ vysvetlil motívy napísania Svine Soltész.

Mozaikou je kniha preto, lebo naoko vzdialene zachytáva tie najväčšie kauzy, ktoré otriasli slovenskou spoločnosťou za posledných 20 rokov. „Nedá sa to čítať ako príbeh, je to skôr niekoľko príbehov, ktoré prepájajú rôzne postavy, ale keď to človek dočíta do konca, má hrubú predstavu o tom, ako to funguje v malebnej krajinke pod drobnými veľhorami, ktorá nie je Slovensko, ale mohla by byť,“ uviedol autor. V diskusii okrem predstavenia knihy Arpád Soltész diskutoval s Prešovčanmi aj o aktuálnej spoločenskej a politickej situácii či svojich novinárskych začiatkoch.

Dominika Grošková

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *