Kultúra

Vernisáž Jána Bartka – „V ZNAMENÍ LXX“

6. novembra 2018 sa v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity konala vernisáž prešovského výtvarníka Jána Bartka, ktorá otvorila výstavu výtvarných diel pod názvom „V znamení LXX, ktorý symbolizoval životné jubileum umelca. Medzi návštevníkmi nechýbali bývalí aj súčasní pedagógovia, študenti, či obdivovatelia umenia, ale aj významné osobnosti z prešovskej umeleckej obce.

Vernisáž otvorila Emília Alenaurová veršami amerického básnika Lawrenca Ferlinghettiho. Slávnostný príhovor neskôr predniesol básnik a spisovateľ pre deti a mládež, Valentín Šefčík.

„Umenie či mágia prelínania reality a snivej poetickej viacpohľadovosti popretkávanej metaforickými náznakmi prírody, architektúry i človeka, je Tvojím azda najcharakteristickejším rukopisom. Nie však jediným. V dnešnom LXX výbere sa objavujú aj práce z iných súdkov. Pozývaš nás objavovať zákutia dvoch fotogenických miest – domáceho Prešova i vzdialenej Trnavy. K nim pridávaš aj pohľady na dedinku i mesto, ktoré vzniklo iba v Tvojej fantázii,“ charakterizoval vo svojom príhovore prácu Jána Bartka Šefčík.

Svojím príhovorom za všetkých „verných divákov“ zablahoželal Jánovi Bartkovi aj literát František Ruščák.

Literát František Ruščák (Foto: Petra Hartmannová)

O spestrenie programu sa postaral Martin Michelčík, ktorý zahral a zaspieval piesne zo svojej vlastnej tvorby. Neskôr si k sebe „na pomoc“ prizval aj svoju dcéru Emku, s ktorou spoločne zaspievali pieseň od M. Šmilňaka Anjel.

Martin Michelčík (Foto: Petra Hartmannová)

Na záver vernisáže vystúpil sám autor, Ján Bartko. Bližšie predstavil svojich sedem tematických cyklov, z ktorých je na výstave prezentovaných celkovo 66 diel. Ide o obrazy zhotovené technikou olejomaľby, pastelu, ale aj grafiky, kedy autor domaľoval digitálne zhotovenú čiernobielu fotografiu. Pri svojom príhovore sa zameral najmä na diela z cyklov Magický realizmus, Motívy z GréckaGrafické listy.

Na obrazoch Jána Bartka je čo obdivovať (Foto: Petra Hartmannová)

Výstava „V ZNAMENÍ LXX“ je už ôsmou v poradí, ktorú umelec pripravil v spolupráci s Univerzitnou knižnicou Prešovskej univerzity. Ak máte radi výtvarné umenie a zároveň Prešov či horúce pobrežia Grécka, určite sa zájdite na diela tohto výnimočného umelca pozrieť. Čas máte do 22. februára 2019.

„Na treťom poschodí istej panelovej bytovky na Prostějovskej ulici v Prešove býva jeden muž. Roky a desaťročia tečú okolo neho, dotýkajú sa jeho okien a kľučiek, hladkajú kôru blízkych stromov a každú jeseň potichu a potajomky vkĺznu do bytu tohto muža. Každú jeseň sú jeho hosťami, každú jeseň mu prichádzajú celkom nenápadne niečo pripomenúť. Čo urobí ten muž vždy, keď prídu? Nič zvláštne. Len sa trochu zamyslí, trochu pousmeje, možno si zhlboka vzdychne a na celkom malú chvíľu prestane byť… maliarom.“

(úryvok z príhovoru Valentína Šefčíka)

Dievča nie príliš dievčenské, ľúbiace hory, kávu (lungo bez mlieka ak by ste ma chceli pozvať) a vôňu vanilky. Srdce jej zaplesá, keď sa dostane k fotografovaniu, či k písaniu svojich pocitov a poviedok (zatiaľ) do zásuvky. Verí, že všetko, čo sa deje, sa z nejakého dôvodu diať má, a že na dobré veci si treba trpezlivo počkať (čo ale neznamená nič pre to neurobiť...).