Slovensko oplýva mnohými významnými pamiatkami, ktoré si vážia nielen Slováci, ale tešia sa širokej známosti aj vo svete. Naša krajina môže byť hrdá na svoje hrady, zámky a prírodné krásy. Slovensku dodávajú čaro aj budovy, o ktorých by to na prvý pohľad nikto nepovedal, a predsa formujú estetiku krajiny.
Reč je o priemyselných budovách, ktoré sú neodlučiteľnou súčasťou slovenskej histórie a zároveň aj stavebníctva a kultúry. Ich pôvodný účel spojený s jedinečnou architektonikou stojí za udržiavanie a uchovanie v povedomí Slovákov. Na tejto myšlienke buduje svoju činnosť organizácia s názvom Čierne diery.
Čierne diery je združenie dobrovoľníkov snažiacich sa o spopularizovanie a udržiavanie technických pamiatok po celom Slovensku. Ich iniciatíva sa na verejnosti prejavila v podobe máp opisujúcich tento typ pamiatok. Edície sa zatiaľ dočkali mestá Bratislava a Trnava. Ako ďalšie prišlo na rad tretie najväčšie mesto Slovenska, s ktorým združenie Čierne diery prednedávnom spojilo sily a vytvorilo ďalšiu edíciu máp technických pamiatok.
Spolupráca s Čiernymi dierami a vznik edície prešovských technických pamiatok odštartovali z iniciatívy tunajších obyvateľov, Kristíny Šebejovej a Slavomíra Capeka, redaktorov známych prešovských novín Ta Take Town. Pri tvorbe textov k mapám a so zhromažďovaním informácií pomohli odborníci na pamiatky, ako napríklad Slávka Hudáková, Darina Petranská a mnohí ďalší. Mapa obsahuje poznatky o celkovo 46 objektoch (spolu s ich lokáciami), ktoré stoja za spoznanie a uchovanie. Informácie sú doplnené o GPS súradnice miest a zahraničných turistov potešia aj opisy pamiatok preložené do angličtiny. Medzi objekty zahrnuté v mape patrí napríklad široko známy prešovský Solivar, chátrajúci mlyn vo Veľkom Šariši alebo vodáreň v Ľuboticiach.
Peniaze nadobudnuté z predaja mapy budú venované na dobročinné účely a na ďalšiu pomoc technickým pamiatkam na Slovensku. Viac o projekte sa môžete dočítať na stránke Startlab.sk.
Komentovať